Czy panele fotowoltaiczne są opłacalne?

panele fotowoltaiczne

Wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii, bardzo popularne stały się instalacje fotowoltaiczne, które można obserwować coraz częściej na dachach domów jednorodzinnych i dużych biurowców. Czy fotowoltaika faktycznie może być tak opłacalna?

Wykorzystanie energii słonecznej do produkcji prądu to ekologiczne rozwiązanie, które propagowane jest m.in. przez Unię Europejską. Czy i jak szybko może zwrócić się nam inwestycja w instalację PV?

Nieaktualne mity, nowe możliwości

Z jednej strony instalacji fotowoltaicznych w Polsce przybywa w bardzo szybkim tempie, jednak z drugiej w opinii powszechnej wciąż funkcjonuje kilka stereotypów, które dawno przestały być prawdziwe. Pierwszym z nich jest czas spłaty inwestycji w moduły fotowoltaiczne. Dawniej w pełni darmowa energia elektryczna zaczynała płynąć do gospodarstw domowych dopiero po około 15 latach od założenia fotowoltaiki. Dzisiejsze technologie znacznie się jednak różnią od tych, wykorzystywanych na początku XXI wieku. Obecnie średni czas, w jakim odzyskujemy zainwestowane pieniądze w postaci darmowego prądu to około 8 lat. To niemal dwukrotnie krótszy okres. Co więcej, wydłużyła się również żywotność samych ogniw fotowoltaicznych. Pierwsze generacje modułów zapewniały około 20 lat wydajnej pracy. Dziś jest to czas od 25 do nawet 35 lat. I mowa tu o pracy na najwyższej wydajności. Po tym okresie fotowoltaika nadal będą wytwarzać energię elektryczną, jednak z mniejszą wydajnością. W efekcie kupując nowoczesną instalacje fotowoltaiczne, zyskujemy około 25 lat darmowego prądu dla domu. Wystarczy porównać ten okres z comiesięcznymi rachunkami za prąd, żeby dostrzec jak opłacalna jest to inwestycja.

Niższe rachunki od operatora

Kolejny aspekt, który wpływa na opłacalność instalacji fotowoltaicznych to możliwość odprowadzenia nadwyżek generowanej energii do sieci energetycznej. W tzw. modelu prosumenckim możemy być zarówno konsumentem prądu z sieci, jak i jego wytwórcą dzięki instalacji PV. W ten sposób można odeprzeć kolejny zarzut, według którego panele fotowoltaiczne opłacalne są jedynie w słonecznych miesiącach letnich. W rzeczywistości jednak wydajność modułów spada jedynie w okresie od listopada do lutego, jednak w tym czasie można odebrać od 70 do 80% wygenerowanych latem nadwyżek, zmniejszając tym samym rachunki za prąd. Według specjalistycznych map nasłonecznienia w Polsce, praktycznie w całym kraju opłaca się instalować panele fotowoltaiczne. Wystarczy jedynie znaleźć na to dobre miejsce, czyli np. dach budynku od południowej strony, który nie będzie zacieniony przez drzewa. Tym już mogą zająć się specjaliści, jak np. przedstawiciele firmy Solarx, którzy od lat montują panele fotowoltaiczne. Tak niewiele wystarcza, żeby cieszyć się darmową i ekologiczną energią elektryczną.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Na co zwracać uwagę podczas odbioru mieszkania?

Mieszkania od dewelopera niezależnie czy to Gdańsk, Warszawa czy Katowice cieszą się niesłabnącą popularnością. W każdym większym i mniejszym mieście realizowane są nowe inwestycje, które przyciągają klientów zainteresowanych zakupem swoich przysłowiowych „czterech kątów”. Jednak zanim się wprowadzimy, trzeba taki lokal odebrać. A do tego warto się dobrze przygotować. Należy to zrobić dla własnego bezpieczeństwa, ponieważ […]

biuro

Fit out – rewolucyjne podejście do wystroju biura

Otwierasz nowe biuro? Chcesz dostosować przestrzeń do swoich potrzeb? Mamy dla Ciebie dobre informacje. Nie musisz martwić się poszukiwaniem fachowców do wykonania projektu i kolejnych etapów prac. Jeśli skorzystasz z usługi fit out, wszystkim zajmą się eksperci! Na czym to polega? Na czym polega fit out? Zależy Ci na funkcjonalnym zagospodarowaniu przestrzeni biurowej? Być może […]