Sauna sucha czy mokra – jaką wybrać?
Już w starożytnym Rzymie zamożni ludzie korzystali z dobrodziejstw pierwotnych łaźni. Obecnie dzięki wielu nowinkom technologicznym domowe spa stało się miejscem idealnym do relaksu i wypoczynku, a jego wartość wzbogacają właściwości lecznicze.
Sauna domowa jest coraz bardziej popularna. Podczas kąpieli w saunie na ciało działa wysoka temperatura, która jest okresowo schładzana. Zabiegi te wpływają bardzo korzystnie na poprawę samopoczucia, wygląd skóry oraz działają pozytywnie na układ krążenia. W jakie domowe spa warto zainwestować?
Sauna mokra – rzymska łaźnia parowa
Jest to sauna domowa zwana też łaźnią rzymską. Swym działaniem przypomina ona starożytną saunę, w której często relaksowali się Rzymianie. Temperatura powietrza wynosi tu 45 – 50 stopni C., a wilgotność 100%. Nowoczesne sauny mają wysokiej klasy generatory pary, w których kontrola niezbędnych parametrów jest w pełni zautomatyzowana. Są też wyposażone w dozownik esencji zapachowych, który pozwala na przeprowadzanie zabiegów aromaterapii lub kuracji ziołowej. Kąpiele te zapewniają znakomity odpoczynek i relaks oraz są bardzo pomocne w wielu schorzeniach.
Sucha sauna fińska
Ta sauna domowa zwana jest sauną szwedzką. Jest to niewielki budynek zbudowany z drewna. W jego wnętrzu znajduje się piec, w którym umieszczane są kamienie, mocno nagrzewające się. W saunie tej jest utrzymana niska wilgotność powietrza – ok. 10% oraz zachowana optymalna temperatura, która sięga zazwyczaj 85°C. Wewnątrz znajdują się ławeczki zamontowane schodkowo na różnych wysokościach. Podczas zabiegu należy przemieszczać się z najniższej ławeczki, aż do najwyższej. Im jest wyższy poziom, tym temperatura wzrasta, a wilgotność się zmniejsza. Kąpiel przebiega w dwóch podstawowych etapach. W pierwszej fazie rozpoczyna się schładzanie ciała od stóp i dłoni i przechodzi w stronę serca. Druga faza ochładza organizm poprzez chłodny natrysk. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, na tym etapie można wyjść na świeże powietrze lub wskoczyć do przydomowego basenu. Pobyt w saunie fińskiej łagodzi stany zapalne, dlatego polecany jest osobom, które cierpią na bóle mięśni i stawów kręgosłupa.
Ruska bania – śnieżna sauna domowa
Co prawda działanie tej sauny nie jest rozgrzewające, ale bardzo zdrowe. Tworzy się ją w drewnianym, izolowanym domku. W rosyjskich realiach w czasie nagrzewania się kamieni pito ciepłe napary z miodem, których zadaniem było uwolnienie organizmu ze złogu toksyn. Następnie kamienie polewano wodą, po to aby w krótkim czasie maksymalnie rozgrzać się i wypocić, po czym szybko wybiegnąć na śnieg i natrzeć im całe ciało. W naszych realiach naturalny opad zastępuje wanna z zimną wodą. Terapia ta doskonale pobudza krążenie i oczyszcza organizm z toksyn. Ogrzanie, a następnie wychłodzenie ciała hartuje organizm oraz wzmocnienia jego odporność.
Sauna solna – niezliczone pokłady soli
To rodzaj sauny suchej, w której w celach leczniczych wykorzystuje się bryły soli morskiej. Jest to idealne rozwiązanie dla osób ze schorzeniami układu oddechowego. Lekka para wodna którą oddychamy w tym pomieszczeniu, sprawia że we wdychanym przez nas powietrzu znajduje się sól, która ma silne działanie przeciwzapalne.
Inne domowe spa
Nie sposób wymienić wszystkich rodzajów saun. Wśród wielu z nich nie można pominąć łaźni parowych błotnych czy biosauny. Ostatnio prawdziwym hitem na rynku są nowoczesne domowe spa działające na podczerwień. Zalecane są w niej terapie osobom cierpiącym na bóle mięśni, choroby stawów czy mającym problemy z krążeniem. Wybór odpowiedniej sauny zależy od indywidualnych potrzeb każdego z nas.