Czym palić w piecu kaflowym?

stara kuchnia węglowa z fajerkami, na której stoi aluminiowa miska z trzema łyżkami

Piec kaflowy wielu osobom kojarzy się tylko z reliktem przeszłości, jednak często na nowo zyskuje on na popularności. Stanowi on bowiem nie tylko oryginalną ozdobę mieszkania, ale jest również ekonomicznym sposobem na ogrzanie swoich czterech ścian. Rozgrzane kafelki przez długi czas oddają ciepło, zapewniając komfort termiczny mieszkańcom. W obecnych czasach piec kaflowy musi spełniać sprawność cieplną na poziomie 80% oraz być wyposażony w urządzenia zapewniające redukcję emisji pyłu. Na rynku znaleźć można z łatwością piece spełniające te wymogi, a także wyposażone we wkład elektryczny czy płaszcz wodny. Czym najlepiej palić w piecu kaflowym? Czy piec kaflowy jest bezpieczny?

Technika palenia w piecu kaflowym

Palenie w piecu kaflowym nie różni się szczególnie od palenia w innych typach pieców. Jego cechą charakterystyczną jest jednak wykonanie z ceramiki, wymagające odpowiedniej techniki do jego obsługi. Działanie pieca kaflowego polega na tym, że piec jest rozpalany, nagrzewa się, a następnie wygasza, oddając ciepło jeszcze przez długi czas. Fakt ten powoduje, że rozwiązanie takie może być niezwykle ekonomiczne. Jednorazowe rozpalenie wymaga bowiem mniejszych ilości opału, którego nie trzeba później dokładać, aby pozyskać ciepło. Naturalnie zmuszeni jesteśmy do regularnego rozpalania pieca, jednak proces ten nie jest specjalnie wymagający. Znacznie trudniejsze jest pilnowanie pieca, gdy ten jest już rozpalony.

Jeżeli podczas rozpalania w palenisku nie ma wystarczającej ilości miejsca na niezbędną ilość opału, zacząć można od rozpalenia pierwszej części od góry, po czym wystarczy dokładać resztę opału do żaru. Co istotne, żar należy przesuwać w głąb pieca. Należy pamiętać również o dwóch ważnych zasadach palenia w piecu kaflowym:

  1. Górne drzwiczki (paleniskowe) powinny być zawsze zamknięte. Powietrze niezbędne do spalania powinno być podawane przez uchylenie dolnych drzwiczek.
  2. Dolne drzwiczki (popielnikowe) warto zamknąć, gdy na ruszcie zostały resztki żaru, ale nie przykrywają one go w całości. Nie warto czekać na ich dopalenie.

Palenie węglem w piecu kaflowym

Piece kaflowe stworzone zostały do opalania w nich węglem. Oznacza to, że ekogroszek będzie najlepszym wyborem do spalania w piecach tego typu. Dzięki zawieszeniu przepisów zabraniających palenia węglem brunatnym czy miałami gorszej jakości, niektóre samorządy mogły zmienić przepisy antysmogowe. Co więcej, posiadaczom pieców kaflowych przysługuje dodatek węglowy. W ustawie przewidziany jest dodatek dla osób fizycznych prowadzących gospodarstwa ogrzewane piecami węglowymi, czyli między innymi piecami kaflowymi, spotykanymi stosunkowo często w wielorodzinnych domach niewyposażonych w system centralnego ogrzewania. Dodatek węglowy przysługuje każdemu gospodarstwu domowemu posiadającemu indywidualne źródło ogrzewania.

 

Czy w piecu kaflowym można palić brykietem?

Palenie w piecu kaflowym brykietem nie jest polecane. Nigdy nie wiadomo, ile smoły z niego powstanie. Wynika to wprost ze składu brykietu. Nie zawsze sam węgiel zawarty w brykiecie jest gorszej jakości. Zdarza się, że winne temu jest używane do produkcji brykietu lepiszcze. Producent w celu osiągnięcia większych korzyści, często dodaje lepiszcze słabej jakości. Wtedy brykiet po rozgrzaniu rozsypuje się, co nie jest pożądanym efektem w piecu kaflowym. Spalony brykiet wypada bowiem przez ruszt.

Czy palenie w piecu kaflowym drewnem jest możliwe? Jakie drewno do pieca kaflowego?

Jak najbardziej, tak jak w przypadku pieca kominkowego, warto dołożyć drewna lub węgla na żar powstały po rozpaleniu pieca kaflowego, w celu jego przepalenia. Należy jednak pamiętać, aby unikać palenia drewnem iglastym, ponieważ posiada ono dużo żywic, zanieczyszczających komin oraz piec podczas spalania. Nie należy także palić mokrym drewnem. Proces spalania odparowuje wilgoć, przez co nie tylko brudzi komin, ale także daje nawet dwukrotnie mniej ciepła. Drewno do zastosowania w piecu kaflowym powinno być sezonowane minimum przez 1 rok i posiadać wilgotność w zakresie 12–20% wody.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Rolety zewnętrzne – poznaj najważniejsze zalety tego rozwiązania

Coraz więcej użytkowników przy budowie i wyposażeniu domu rozważa kwestie związane z regulacją dostępu światła dziennego. Świetnym rozwiązaniem w tym temacie są rolety zewnętrzne. Czy wiesz, jakie korzyści wiążą się z ich stosowaniem? Poznaj najistotniejsze zalety płynące z rolet zewnętrznych. Po pierwsze: zabezpieczenie okna Silny, zacinający deszcz czy śnieg potrafią nie tylko zniweczyć ostatnio podjęty […]

nowoczesne akcesoria do kuchni

Nowoczesne akcesoria do kuchni – w co warto się zaopatrzyć?

W dzisiejszych czasach kuchnia to nie tylko miejsce, w którym przygotowuje się posiłki. To również przestrzeń do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi oraz eksperymentowania z różnymi smakami czy kulinarnymi trendami. Aby maksymalnie wykorzystać potencjał tego pomieszczenia, warto zainwestować w nowoczesne akcesoria, które ułatwią i usprawnią proces gotowania, a także dodadzą przestrzeni bezprecedensowej elegancji i […]