Czym jest chemia sitodrukowa?

Sitodruk umożliwia drukowanie na szerokiej gamie podłoży o różnych kształtach i rozmiarach. Dostępnych jest wiele rodzajów atramentów. Atrament przechodząc przez niewypełnione siatki i jest przenoszony na podłoże.

Chociaż drukarki sitodrukowe mogą wykorzystywać wiele różnych atramentów w trakcie swojej pracy, większość z nich może używać tylko dwóch lub trzech rodzai do drukowania na odzieży. Tusze na bazie wody i plastizolu są dwoma najczęściej stosowanymi do druku odzieży.

Atrament Plastisol

Ze względu na wysoką nieprzezroczystość i zdolność do siedzenia na ekranie przez długi czas bez suszenia, tusz plastizolowy jest prawdopodobnie najczęściej używanym tuszem do odzieży. Inne czynniki, takie jak trwałość, elastyczność i wszechstronność, doprowadziły również do popularności atramentu plastizolowego. Specjalistyczne plastizole są również szeroko stosowane i często oferowane jako dodatki, bazy lub wstępnie zmieszane pojemniki, które są gotowe do użycia.

Cechy tuszu plastizolowego:

  • Wysoka gęstość – sprawia, że atrament jest naniesiony prosto na ubranie bez wyginania.
  • Efekt objętości – sprawia, że atrament wyskakuje z ubrania za pomocą łuku, aby wyglądał na opuchnięty i miękki.
  • Lepkość – pozwala na bardziej miękki wydruk.

Atrament na bazie wody

Atramenty na bazie wody są najpopularniejszymi atramentami odzieżowymi na świecie. Tusz na bazie wody jest popularny, ponieważ nasyca włókna odzieży i zasadniczo barwi odzież, a nie opiera się na włóknach, takich jak plastizol. Z tego powodu wydruk jest zwykle bardziej miękki i bardziej trwały niż w przypadku plastizolu. Chociaż atramenty na bazie wody mają pewne wyraźne zalety, istnieją również poważne pułapki, na które należy się przygotować.

Niska nieprzezroczystość – ponieważ są cieńsze i nie zachowują swojej bazy po utwardzeniu, atramenty na bazie wody mogą często powodować problemy z wysokim kryciem. Niektórzy producenci farb na bazie wody twierdzą, że mają „wysoką nieprzezroczystość”, ale często rezygnują z miękkości, aby to osiągnąć.

Suszenie – Ponieważ atramenty na bazie wody utwardzają się poprzez proste odparowanie, często mogą być problematyczne, jeśli są stosowane w bardzo suchym środowisku. I odwrotnie, jeśli atramenty na bazie wody są używane w bardzo wilgotnych środowiskach, nigdy nie można ich wysuszyć bez odpowiedniego źródła ciepła.

Niestandardowe dopasowanie kolorów – Podczas gdy niestandardowe kolory można absolutnie wykonać za pomocą atramentów na bazie wody, ważne jest, aby pamiętać, że są one półprzezroczyste i mogą nie wyglądać tak samo po wydrukowaniu.

Artykuł napisany przy współpracy z siteria.pl

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Gont blaszany – stylizowany dach w modzie

Budowa domu to duże wyzwanie, które wymaga podjęcia wielu istotnych decyzji. Wśród tych kwestii, które będą bardzo ważne znajduje się między innymi pytanie o to jaką formę powinien przybrać dach, który będzie się na domu znajdował. Z jednej strony sama konstrukcja dachu, wykonanie więźby, jej ewentualne uzupełnienie i potem ostateczne wykończenie a więc kwestia pokrycia […]

Czy doceniamy rolę energii elektrycznej?

Elektryczność stanowi powszechne i ogólnodostępne źródło energii. Towarzyszy nam w domu, pracy i podczas wypoczynku. Jej znaczenie zazwyczaj dostrzegamy w momencie, kiedy chwilowa awaria odcina nas od dostępu do prądu. Warto docenić rolę elektryczności i zadbać, aby korzystanie z niej było nie tylko wygodne, ale też bezpieczne. Prąd wokół nas Nie zawsze zdajemy sobie sprawę […]