Ostatnie zawirowania na rynku i głośne braki węgla opałowego ostatniej zimy pozostawiły wiele mitów i niepotwierdzonych informacji. Jedną z nich są bardzo wysokie ceny tradycyjnego opału. Jak jednak wygląda aktualna sytuacja? Czy nadal palenie ekogroszkiem jest nie tylko drogie, ale też ryzykowne? Przyjrzeliśmy się temu z bliska. Oto, co udało nam się ustalić.
Jak aktualne kształtują się ceny ekogroszku?
Jeszcze rok temu cena węgla kamiennego wynosi od 4 do nawet 6 tysięcy złotych za tonę. Tak wysokie koszty stawiały pod znakiem zapytania opłacalność utrzymywania kotłów węglowych. Ponadto nikt nie miał pewności, czy da radę zakupić odpowiedni zapas ekogroszku na zimę. Od tamtego czasu minęło już wiele miesięcy, a temat drogiego paliwa do pieców znikł na długo z głównych mediów. Jak zatem dziś kształtują się ceny?
Sytuacja uspokoiła się, a zapasy węgla ustabilizowały. Dlatego też dziś ekogroszek workowany w kopalniach można dostać już poniżej 2000 zł za tonę. Nieco drożej jest w supermarketach. Tam nadal utrzymuje się ona powyżej tej granicy. Jednak jest to i tak wielokrotnie niższy koszt, niż jeszcze kilka miesięcy temu. Z czego może to wynikać?
Od czego zależą ceny węgla?
Sprawdziliśmy, z czego wynika aktualna cena ekogroszku:
- Wartość opałowa, która zawsze miała ogromny wpływ na ceny poszczególnych odmian węgla. Wybierając bardziej kaloryczny ekogroszek, trzeba liczyć się z wyższą ceną za tonę. Jednak do ogrzania domu potrzebna będzie mniejsza ilość takiego paliwa, co także należy brać pod uwagę.
- Dostępność węgla. Niespodziewane wydarzenia na świecie mogą zaburzyć równowagę między podażą i popytem na paliwo stałe. Aktualnie jednak dostawy węgla są wystarczające, by zaspokoić potrzeby produkcyjne i indywidualne.
- Pora roku. W sezonie grzewczym kupuje się znacznie więcej paliwa do pieców, niż latem. Aby pozbyć się choć części zapasów z magazynów, kopalnie i składy oferują w maju, czerwcu, lipcu i sierpniu lepsze warunki zakupu.
- Węgiel ekogroszek zza granicy musi zostać przetransportowany do kraju, zanim zostanie sprzedany. Generuje to dodatkowe koszty. Dlatego warto najpierw sprawdzić rodzime firmy i kopalnie.
Aktualne ceny są tylko o kilkaset złotych wyższe, niż przed wybuchem wojny. Nie oznacza to jednak, że będą nadal spadać. Dlatego warto już dziś zastanowić się nad zakupem zapasu na zimę.
Czy warto już dziś kupić węgiel ekogroszek workowany?
Nikt nie jest w stanie przewidzieć, czy aktualne ceny węgla się utrzymają, zmniejszą się, czy też zwiększą. Co więc zrobić, gdy masz piec na ekogroszek? Cena jest dziś z pewnością atrakcyjna, a wiele sklepów oferuje węgiel wysokiej jakości. Dlatego też warto zastanowić się nad zakupem choć części zapasu na zimę.