Czy systemy inteligentnego sterowania sprawdzą się każdym mieszkaniu? Czy każde mieszkanie może stać się „inteligentne”?

systemy inteligentnego sterowania

Temat systemów Smart Home pojawia się najczęściej w kontekście domów jednorodzinnych oraz biur. Jednak miliony ludzi mieszkają również w blokach oraz kamienicach. Czy elementy inteligentnego domu można wykorzystać w standardowym mieszkaniu? Czy jest w ogóle sens interesować się tym tematem w przypadku, gdy użytkujemy zwykłe mieszkanie? Oczywiście, że tak! Powszechne przekonanie brzmi – elementy inteligentnego zarządzania budynkiem trzeba zaplanować już na etapie projektowania domu, uwzględnić instalacje, miejsce na serwerownię i kable. Niekoniecznie.

Rozwiązania Smart Home już od kilku dobrych lat są coraz częściej wykorzystywane w mieszkaniach. Inteligentne mieszkanie można określić jako urządzenia oraz czynności będące elementem systemu, które pozwalają zdalnie zarządzać m.in. oświetleniem, energią czy sprzętem RTV/AGD, a także monitorować określone elementy oraz parametry inteligentnego domu (np. czujniki otwarcia okien, czujniki zalania czy też czujniki temperatury).

Smart mieszkanie bez kabli

W przypadku mieszkań przewodowy system F&Home nie będzie dobrym rozwiązaniem, jeżeli prace wykończeniowe całkiem nowego mieszkania zakończyły się lub gdy nie planujesz jego generalnego remontu. Należy wiedzieć, że instalacje przewodowe wymagają rozprowadzenia okablowania po całym domu, a to wiąże się z kucie, łatanie i odnawianiem całej infrastruktury mieszkaniowej. To również generowanie dodatkowych kosztów. Jednak nie przekreśla to możliwości przekształcenia standardowego, wykończonego już otoczenia w inteligentne mieszkanie w bloku!

Smart mieszkanie bez kabli.jpg

Sprawdzonym i ergonomicznym rozwiązaniem jest system bezprzewodowy F&Home RADIO, który można z łatwością skonfigurować w mieszkaniu, nawet tym wynajmowanym. Można zacząć od podstawowych modułów i funkcji, a z czasem samodzielnie rozbudowywać i modyfikować system zgodnie ze swoim rytmem życia i zwyczajami innych domowników. Do wyboru mamy dwa rozwiązania bezprzewodowego sterowania własnym otoczeniem.

Bezprzewodowy system inteligentnego domu F&Home Radio

F&Home Radio działa w oparciu o podwójne Radio Long Range, które gwarantuje stabilne działanie systemu oraz skuteczną transmisję danych w zasięgu do 350 m.

System składa się z jednostki centralnej (serwera), który zajmuje bardzo mało miejsca w mieszkaniu (rozmiary w wersji wolnostojącej to 12 cm x 12 cm x 4,4 cm), oraz grupy elementów bezpośrednio odpowiedzialnych za pracę sterowanych urządzeń. F&Home Radio to system bezprzewodowy, w ramach którego komunikacja pomiędzy serwerem a urządzeniami odbywa się za pomocą fali radiowych (nie wymaga połączeń kablowych).

Smart mieszkanie F&Home https://fhome.pl/systemy-inteligentnego-sterowania/inteligentne-mieszkanie/ to przede wszystkim aplikacja na smartfon, tablet czy laptopa. Dzięki niej mamy pełen dostęp do skonfigurowanych w ramach systemu pojedynczych urządzeń oraz ich grup. W aplikacji można zapisywać sceny, które wcześniej tworzymy w konfiguratorze F&Home Radio.

Ogromnym atutem bezprzewodowego systemu F&Home RADIO jest jego modułowość. Nie ma więc konieczności kupowania od razu jego pełnej wersji. Można natomiast w miarę potrzeb i możliwości stopniowo rozbudowywać system o kolejne moduły, a co za tym idzie i funkcje. Jest to spore udogodnienie, szczególnie w przypadku małych mieszkań.

Bezprzewodowy system inteligentnego domu .jpg

Bezprzewodowy system inteligentnego domu FOX od F&Home

System FOX wykorzystuje lokalną, domową sieć Wi-Fi. Za pośrednictwem bluetooth jesteśmy w stanie konfigurować pracę poszczególnych sterowników. Zdalny dostęp do działających w systemie FOX urządzeń jest możliwy z każdego miejsca na świecie, pod warunkiem dostępu do internetu. Wówczas do komunikacji wykorzystana jest polska chmura F&F.

W odróżnieniu od F&Home Radio, inteligentne mieszkanie oparte na systemie FOX nie wymaga posiadania jednostki centralnej. Cały system tworzą wyłącznie sterowniki, przekaźniki oraz aplikacja.

Inteligentne mieszkanie w bloku – dlaczego warto?

Na pewno dla komfortu i bezpieczeństwa. Automatyczne, inteligentne oświetlenie mieszkania, zdalne sterowanie przesłonami okien czy ogrzewaniem wpłynie nie tylko na wygodę użytkową, ale również na niższe koszty eksploatacyjne mieszkania. Przy coraz szybszym tempie życia możliwość zdalnego sterowania systemem w każdej chwili i w dowolnym miejscu (np. wyłączenie pozostawionego niepotrzebnie światła czy żelazka) staje się bezpieczną i praktyczną funkcją.

Mieszkania bywają różne. Każde z nich posiada inny potencjał do zastosowania inteligentnej automatyki. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę to, że nasza codzienność jest coraz bardziej „smart”, inteligentne mieszkanie staje się obecnie całkiem oczywistym wyborem.

Urządzanie mieszkania to najlepsza okazja, aby zapoznać się z możliwościami, jakie daje Smart Home. Warto wybrać system bezprzewodowy F&Home, który nie wymaga czasochłonnych i kosztownych remontów. Taki, który można wdrożyć w jednym pomieszczeniu lub w całym mieszkaniu, zgodnie z własnymi potrzebami. Systemy F&Home to ekonomiczne, wygodne i łatwe w instalacji rozwiązanie, które jest dowodem na to, że każde mieszkanie może być smart!

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Nowoczesne stoliki kawowe – jak je zaaranżować? Poznaj ciekawe inspiracje!

Nowoczesne wnętrze nie musi być chłodne i oszczędne w detalach. Zwłaszcza jeśli odpowiednio przemyślisz kwestię mebli i zaaranżujesz je w swoim stylu. Nie wiesz, od czego zacząć? Najlepiej – od stolików kawowych. Doskonale prezentują się nie tylko w salonie i co więcej – pozwalają tworzyć wyjątkowe zestawienia. Sprawdź, do jakich wnętrz warto je kupić i […]