Czy grzejnik elektryczny jest bezpieczny?

grzejnik elektryczny

Fani grzejników elektrycznych zachwalają wygodę korzystania z tych urządzeń. Sceptycy obawiają się jednak, że nie są to urządzenia bezpieczne. Czy mogą się zapalić? O bezpieczeństwie grzejników elektrycznych przeczytasz w tym artykule.

Grzejnik elektryczny – wygodnie, ale czy bezpiecznie?

Grzejniki elektryczne coraz częściej zastępują klasyczne urządzenia grzewcze. Znajdują swoje zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, jak i blokach czy też w firmach. Są wygodne, łatwe w montażu, nierzadko również mobilne. Zadowala także ich koszt, bo proste grzejniki elektryczne można kupić już za mniej niż 200 zł. Dodatkowo na rynku istnieje szeroki wybór tych urządzeń. Mogą być konwektorowe, olejowe, na kółkach czy też montowane w ścianie… Różnorodność oferty sprawia, że te stosunkowo tanie urządzenia grzewcze można łatwo dostosować ściśle do swoich potrzeb.

Niemniej, są to elektryczne urządzenia i to często o dość dużej mocy. Wiele osób obawia się więc, czy na pewno są bezpieczne. Sceptycznie oceniają zapewnienia producentów, chociaż należy podkreślić, że na rynek nie mogą trafić grzejniki potencjalnie niebezpieczne. Przed trafieniem do sklepu wszystkie urządzenia są testowane po to, aby nie pojawiło się np. ryzyko pożaru. Nie oznacza to jednak, że każdy grzejnik jest w 100% bezpieczny. Na uwadze należy mieć zwłaszcza urządzenia stare.

Uwaga na stare urządzenia

Urządzenia grzewcze produkowane obecnie muszą przejść szereg testów, nim trafią na rynek. Posiadają też szereg zabezpieczeń, które kilkadziesiąt czy kilkanaście lat temu nawet nie istniały. Są więc dużo bezpieczniejsze od urządzeń starych.

Użytek przestarzałych grzejników elektrycznych stanowczo odradzamy. Są to urządzenia drogie w eksploatacji, bo pobierają dużo prądu. Z racji wieku mogą też nie działać prawidłowo, co wiąże się z dużym ryzykiem pożaru, a czego możemy nie zauważyć. Na szczególnej uwadze należy mieć przenośne termowentylatory, czyli farelki. Mają one tendencję do przegrzewania się, które skutkuje pożarem. Pod żadnym pozorem nie należy zostawiać ich bez nadzoru.

Specjaliści odradzają również korzystanie z grzejników elektrycznych domowej roboty lub naprawianych domowymi sposobami.

Wiele zależy od instalacji elektrycznej

Pewne ryzyko związane z grzejnikami elektrycznymi wiąże się również z obciążeniem instalacji elektrycznej. Istnieje bowiem szansa, że nieświadomie przeciążymy instalację, przez co ta uszkodzi się. To bardzo niebezpieczna sytuacja, która może skutkować pożarem. Warto jednak pamiętać, że dzieje się tak nie z powodu wadliwego grzejnika, lecz z powodu wadliwej instalacji np. przestarzałej lub o niskiej mocy. Aby zminimalizować takie ryzyko, należy świadomie korzystać ze wszystkich urządzeń elektrycznych w domu i regularnie sprawdzać bezpieczeństwo instalacji.

Pamiętaj także, aby wszystkie urządzenia elektryczne używać zgodnie z instrukcją. 

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Jak dobrze wiercić w betonie?

Beton to jeden z najbardziej popularnych materiałów budowlanych, charakteryzujących się wysoką wytrzymałością i długowiecznością. Nic więc dziwnego, że wykorzystuje się od wielu lat. Niejednokrotnie podczas prac zachodzi potrzeba wywiercenia w nim otworów. Niestety większość wiertarek nie zawsze jest w stanie poradzić sobie z tym zadaniem. Nawet wiertarki udarowe mogą mieć problem z wywierceniem otworu o […]

Pergole tarasowe – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Każdy z nas skrycie marzy o zwiększeniu funkcjonalności swojego tarasu. Okazuje się, że pergole tarasowe mogą nam w tym właśnie pomóc. Stanowią one bowiem świetne zadaszenie przed samym słońcem czy też przed deszczem, a jednocześnie dodają do tarasu niekwestionowaną wartość estetyczną. Pergole zapewniają również pełnię relaksu tuż w pobliżu domowego zacisza. Jednak rynek oferuje ich […]