Domki mobilne – skąd ich nagły wzrost popularności?

Stały, lecz mimo wszystko dość powolny, wzrost popularności domków mobilnych w Polsce w drugiej dekadzie XXI wieku miał swoje podłoże w rosnącym poziomie życia względnie dużej części społeczeństwa. Polepszające się warunki finansowe zostały odnotowane szczególnie wśród mieszkańców średnich i dużych miast. Wyższe zarobki wiązały się najczęściej m.in. z większą ilością pracy i podejmowanych zadań albo zwyczajnie były następstwem zwiększenia efektywności pracy.

Lecz człowiek to nie robot…

Pomimo faktu, że żyjemy w szybkim świecie, gdzie wszystko jest zawsze gwarne – to ucieczka do cichego, ustronnego miejsca na łonie natury może być bardzo satysfakcjonująca. Stąd też mobilny domek letniskowy stał się doskonałym wyborem na letnią ucieczkę, ponieważ można go zbudować w krótkim czasie.

Rekreacja to nie wszystko!

Domy mobilne są popularne nie tylko ze względu na prywatne możliwości rekreacyjne. Ponadprzeciętna funkcjonalność domów mobilnych jest jednym z kluczowych czynników, dla których zyskały one dodatkową popularność. Głównie z powodu pandemii, która całkowicie przeorganizowała nasze życie, wprowadziła limity i ograniczenia, narzuciła dystans społeczny – potrzeba własnej dodatkowej „wolnej” przestrzeni w domu wzrosła jak nigdy dotąd. Wybuch epidemii COVID-19 sprawił, że jako społeczeństwo zatrzymaliśmy się i zastanowiliśmy nad tym, co cenimy najbardziej. Teraz zdajemy sobie sprawę, jak ważne są dla nas bezpieczeństwo, wolność i pewność. Aby się zrelaksować, wielu z nas szuka natury, a możliwość spędzania czasu na własnej posesji z rodziną stała się znów atrakcyjna. W związku z tym wzrosło zapotrzebowanie na drewniane domy. Ich praktyczność zaskakuje –  na prywatnej działce można je wykorzystać jako prywatne biuro lub w pełni realizować w nich swoje zainteresowania, czy też – oczywiście – wykorzystać do celów mieszkalnych.” – wskazuje producent domków mobilnych Mobildom.

Domki nie tylko letniskowe

Wiele osób nadal uważa, że domy mobilne są przeznaczone tylko do tymczasowego, letniego użytkowania. Z doświadczenia wiemy jednak, że domy mobilne mogą być równie wygodne zimą, jak i latem. W rzeczywistości istnieje wiele przykładów na to, jak można przekształcić te budynki w nowoczesne i wygodne domy do zamieszkania przez cały rok.

Co więcej – taki niewielki drewniany domek na swojej posesji można z łatwością przekształcić w przestrzeń odpowiednią nie tylko do wykonywania wybranego hobby.  Domy mobilne mogą być wykorzystane jako prywatna siłownia, sala zabaw lub przestrzeń biurowa – co czyni je znacznie bardziej wszechstronnymi niż zwykły dom. Wykonywanie obowiązków zawodowych w biurze w osobnym domu mobilnym będzie o wiele bardziej produktywne niż w [głównym] domu mieszkalnym.

Domek mobilny a wysokie ceny na rynku nieruchomości

W 2022 roku, w dobie wysokiej inflacji, plany budowy własnego (nawet tego małego) domu niejednokrotnie utknęły w martwym punkcie ze względu na stan rynku nieruchomości, brak dostępnych materiałów budowlanych i ograniczenia w udzielaniu kredytów. Domki mobilne stały się odpowiedzią na ten problem, oferując rozwiązanie, dzięki którym postawienie domu stało się szybkie, łatwe i bez obaw o przekroczenie budżetu – gdyż całkowity koszt budowy domu jest znany już na samym początku!

Dom mobilny w 3 miesiące

Budowa domu mobilnego zajmuje około 3 miesięcy. Te ramy czasowe są oczywiście szacunkowe i mogą się wydłużyć lub skrócić w zależności od wielkości domu, wybranego modelu, oczekiwanego standardu wykończenia i opcjonalnego wyposażenia domu. Aktualne zainteresowanie, którego odzwierciedleniem jest aktualna liczba przyjętych zleceń (także tych w kolejce), również ma wpływ na to, jak długo potrwa realizacja domku mobilnego. Trzeba mieć przy tym na uwadze, iż największa ilość zleceń przyjmowana jest w okresie wiosenno-letnim.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Największe błędy popełniane podczas montażu wentylacji

Wentylacji jest jedną z kluczowych instalacji montowanych podczas budowy domu. Odpowiada za wymianę powietrza pomiędzy pomieszczeniem a terenem zewnętrznym. Jest wymagana w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie, ponieważ odprowadza zarówno powietrze, jak i ciepło na zewnątrz. Szczególnie potrzebna jest w łazienkach, aby skutecznie odprowadzać wilgoć i nieprzyjemne zapachy oraz w pomieszczeniach, gdzie wydychany jest dym tytoniowy […]

Czym charakteryzują się płyty izolacyjne Thermano?

Płyty izolacyjne Thermano, nazywane superdociepleniem polskiego domu to produkt, który cechuje się najwyższą efektywnością energetyczną. To jedno z najlepszych rozwiązań w zakresie termoizolacji na naszym rynku. Płyty izolacyjne zbudowane są z materiału należącego do rodziny poliuretanów – PIR – czyli poliizocyjanuranu. Charakteryzuje go struktura zamkniętych komórek oraz duża gęstość, a to sprawia, że materiał wyróżnia […]