Domki mobilne – skąd ich nagły wzrost popularności?

Stały, lecz mimo wszystko dość powolny, wzrost popularności domków mobilnych w Polsce w drugiej dekadzie XXI wieku miał swoje podłoże w rosnącym poziomie życia względnie dużej części społeczeństwa. Polepszające się warunki finansowe zostały odnotowane szczególnie wśród mieszkańców średnich i dużych miast. Wyższe zarobki wiązały się najczęściej m.in. z większą ilością pracy i podejmowanych zadań albo zwyczajnie były następstwem zwiększenia efektywności pracy.

Lecz człowiek to nie robot…

Pomimo faktu, że żyjemy w szybkim świecie, gdzie wszystko jest zawsze gwarne – to ucieczka do cichego, ustronnego miejsca na łonie natury może być bardzo satysfakcjonująca. Stąd też mobilny domek letniskowy stał się doskonałym wyborem na letnią ucieczkę, ponieważ można go zbudować w krótkim czasie.

Rekreacja to nie wszystko!

Domy mobilne są popularne nie tylko ze względu na prywatne możliwości rekreacyjne. Ponadprzeciętna funkcjonalność domów mobilnych jest jednym z kluczowych czynników, dla których zyskały one dodatkową popularność. Głównie z powodu pandemii, która całkowicie przeorganizowała nasze życie, wprowadziła limity i ograniczenia, narzuciła dystans społeczny – potrzeba własnej dodatkowej „wolnej” przestrzeni w domu wzrosła jak nigdy dotąd. Wybuch epidemii COVID-19 sprawił, że jako społeczeństwo zatrzymaliśmy się i zastanowiliśmy nad tym, co cenimy najbardziej. Teraz zdajemy sobie sprawę, jak ważne są dla nas bezpieczeństwo, wolność i pewność. Aby się zrelaksować, wielu z nas szuka natury, a możliwość spędzania czasu na własnej posesji z rodziną stała się znów atrakcyjna. W związku z tym wzrosło zapotrzebowanie na drewniane domy. Ich praktyczność zaskakuje –  na prywatnej działce można je wykorzystać jako prywatne biuro lub w pełni realizować w nich swoje zainteresowania, czy też – oczywiście – wykorzystać do celów mieszkalnych.” – wskazuje producent domków mobilnych Mobildom.

Domki nie tylko letniskowe

Wiele osób nadal uważa, że domy mobilne są przeznaczone tylko do tymczasowego, letniego użytkowania. Z doświadczenia wiemy jednak, że domy mobilne mogą być równie wygodne zimą, jak i latem. W rzeczywistości istnieje wiele przykładów na to, jak można przekształcić te budynki w nowoczesne i wygodne domy do zamieszkania przez cały rok.

Co więcej – taki niewielki drewniany domek na swojej posesji można z łatwością przekształcić w przestrzeń odpowiednią nie tylko do wykonywania wybranego hobby.  Domy mobilne mogą być wykorzystane jako prywatna siłownia, sala zabaw lub przestrzeń biurowa – co czyni je znacznie bardziej wszechstronnymi niż zwykły dom. Wykonywanie obowiązków zawodowych w biurze w osobnym domu mobilnym będzie o wiele bardziej produktywne niż w [głównym] domu mieszkalnym.

Domek mobilny a wysokie ceny na rynku nieruchomości

W 2022 roku, w dobie wysokiej inflacji, plany budowy własnego (nawet tego małego) domu niejednokrotnie utknęły w martwym punkcie ze względu na stan rynku nieruchomości, brak dostępnych materiałów budowlanych i ograniczenia w udzielaniu kredytów. Domki mobilne stały się odpowiedzią na ten problem, oferując rozwiązanie, dzięki którym postawienie domu stało się szybkie, łatwe i bez obaw o przekroczenie budżetu – gdyż całkowity koszt budowy domu jest znany już na samym początku!

Dom mobilny w 3 miesiące

Budowa domu mobilnego zajmuje około 3 miesięcy. Te ramy czasowe są oczywiście szacunkowe i mogą się wydłużyć lub skrócić w zależności od wielkości domu, wybranego modelu, oczekiwanego standardu wykończenia i opcjonalnego wyposażenia domu. Aktualne zainteresowanie, którego odzwierciedleniem jest aktualna liczba przyjętych zleceń (także tych w kolejce), również ma wpływ na to, jak długo potrwa realizacja domku mobilnego. Trzeba mieć przy tym na uwadze, iż największa ilość zleceń przyjmowana jest w okresie wiosenno-letnim.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Wybieramy stolik kawowy do Twojego salonu

Pokój dzienny lub salon to wyjątkowo istotna część każdego domu i mieszkania. Są to pomieszczenia, w których przyjmujemy gości, spędzamy czas z pozostałymi lokatorami i po całym dniu obowiązków, relaksujemy się z książką lub ulubionym serialem. Warto więc zadbać o to, by było to miejsce przystosowane do naszych potrzeb. Stolik kawowy jest niemal obowiązkowym meblem, […]

Najpopularniejsze rodzaje balustrad

Balustrada jest nieodzownym elementem schodów, dzięki której są one w stanie szczególnie wyróżnić się na tle naszego mieszkania. Mimo że jeszcze jakiś czas temu mało kto przykładał do nich szczególną uwagę, dziś są ważnym elementem domowej przestrzeni, do której warto się przyłożyć. Kiedyś w głównej mierze dominowały balustrady wykonane z drewna, lecz dziś stawia się […]