Jeżeli planujemy prace związane z remontem lub wykończeniem schodów, musimy zastanowić się jakiego materiału chcemy użyć. Płytki klinkierowe to bardzo popularny produkt na schody. Przede wszystkim są to płytki mrozoodporne, a więc dostosowane do naszych warunków atmosferycznych. Nie musimy się martwić o minusowe temperatury, ani straszne upały, tego typu płytki bez problemu sprawdzą się w każdych tych warunkach.
Płytki klinkierowe z uwagi na ich charakter i techniczne wskazania należy układać na dość szeroką fugę nawet 1 cm. Proces produkcji klinkieru nie pozwala na idealne doprecyzowanie kształtu, dlatego też z jednej strony szersza fuga pozwala na odpowiednie ułożenie płyt jak również pozwala to na „pracę” płytek podczas różnicy temperatur. Płytka kurczy się i rozkurcza, dlatego bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej szerokości spoiny. Zbyt wąska fuga może spowodować pęknięcie kafli podczas niewidocznych dla oka procesów.
Jakie ważne cechy posiada klinkier?
Poza tym, że klinkier jest mrozoodporny co w naszym klimacie jest konieczne to płytki te cechuje antypoślizgowość. Płytki antypoślizgowe to takie, których parametr jest na poziomie minimum R9. Płytki klinkierowe bardzo często cechuje matowa, nawet chropowata powierzchnia. Dzięki temu zapewni to bezpieczeństwo wszystko użytkowników nawet podczas deszczowej pogody. Wyższy parametr antypoślizgowości wpływa właśnie na to, by płytki w przypadku mokrej powierzchni również nie były śliskie. Zapewni to bezpiecznie użytkowanie nawet w przypadku miejsc publicznych, np. wejście do restauracji.
Jak się układa płytki klinkierowe?
Płytka klinkierowa to produkt, który trzeba odpowiednio ułożyć. Bardzo ważne jest, by skorzystać ze sprawdzonej ekipy remontowo-budowlanej. Szczególnie w przypadku schodów czy tarasu trzeba mieć odpowiednią wiedzą jak prawidłowo ułożyć tego typu kafle. Należyte przygotowanie podłoża, wykonanie izolacji, dylatacji, zastosowanie wysokoelastycznej zaprawy klejowej. Wszystkie te aspekty są niezwykle istotne i zaowocują później wieloletnią satysfakcją z użytkowania. Często chemia budowlana to koszt nie mniejszy niż sam materiał zewnętrzny, ale bardzo ważne jest by również i w tym zakresie nie odpuszczać. Jeżeli nie zastosujemy odpowiedniego systemu chemii budowlanej, możemy być pewni, że po sezonie lub dwóch zauważymy jakieś pęknięcie, lub odparzenie płytek. To, czego nie widzimy później, akurat w przypadku płytek na schody czy tarasów ma ogromne znaczenie, zanim zaczniemy przyklejać okładzinę finalną. Bardzo ważna też jest pogoda, jeżeli zabieramy się za pracę na zewnątrz, nie powinniśmy kleić płytek, jeżeli temperatura spadnie poniżej 10°C. Zbyt niska temperatura może spowodować, że zaprawa klejowa lub spoinowa nie zwiąże odpowiednio i płytki się nie przykleją. Jeżeli potrzebujemy porady technicznej, warto pamiętać, że wszystkie kluczowe marki chemii budowlanej posiadają dział doradztwa, gdzie profesjonaliści radzą krok po kroku, jakie produkty powinny być zastosowane, by właściwie przygotować podłoże.
Jakie są elementy w zakresie klinkieru?
Myśląc o płytkach klinkierowych, często przychodzi nam do głowy cegła klinkierowa, którą stosuje się np. na elewację budynku lub jako obudowę słupków ogrodzeniowych. I faktycznie występują w ofercie klinkierowe płytki elewacyjne. Najbardziej popularne jednak są płytki klinkierowe, które stosujemy na schody. W obszarze danej serii można znaleźć tak zwaną płytkę bazową, którą stosujemy na podest, taras jak również do docięcia na podstopnice. Dodatkowe elementy specjalne to stopnice z zaokrąglonym noskiem, stopnice narożne, których rant jest zaokrąglony na dwóch odcinkach oraz cokoły schodowe kierunkowe lewy i prawy i cokoły proste. Jeżeli decydujemy się na zakup płytek klinkierowych, warto dobrać kompletną ofertę z danej kolekcji. Dzięki temu uzyskamy bardzo elegancki efekt i całość będzie prezentować się bardzo stylowo.