Co musisz wiedzieć o drzwiach

Drzwi są ważnym elementem mieszkania. Drzwi zewnętrzne obronią nas przed nieproszonym gośćmi oraz pełnią funkcję reprezentacyjną, z kolei wewnętrzne składają się na interesującą aranżację pomieszczeń.

Drzwi wewnętrzne

Nie muszą być takie same, bo ważne jest tylko, aby nie gryzły się ze ścianami, podłogami oraz aby nam nie przekazały, czyli nie zaciemniały pokoi ani korytarzy, a także nie uderzyły w meble o większych gabarytach. Weźmy więc pod uwagę ich system otwierania (do wewnątrz pokoi lub do zewnątrz) oraz kolor. Wiele osób stawia na drzwi białe, klasyczne, które – niezależnie od kolorów w pomieszczeniu – fantastycznie sprawdzą się do wielu aranżacji pomieszczeń. Nawet jeśli zechcesz przeprowadzić remont, zmienić kolory ścian lub wymienić podłogę, takie drzwi wspawują się w każdą okoliczność.

Drzwi zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne wymagają dodatkowych wzmocnień, w tym wstawek, bolców oraz zamków. Powinny być wykonane z wytrzymałego materiału. Szczególnie polecane są tu stal oraz aluminium. Nie tylko chronią, ale też wyciszają, szczególnie jeśli mieszkamy w bloku i dzielimy klatkę schodową z wieloma sąsiadami i zależy nam na ciszy, na prywatności. Druga sprawa, to ich wygląd. Dobrze, aby prezentowały się i mówiły naszym gościom już od progu, kim jesteśmy i jaki mamy gust. Najładniejsze modele znajdziemy spośród drewnianych. Drewno jest najpopularniejszym materiałem. Trzeba pamiętać, że samodzielny montaż drzwi nie jest zbyt dobrym pomysłem i lepiej zaufać fachowcom. Najlepiej sprawdzić, ile trzeba dopłacić do konkretnej usługi. Można oczywiście posiłkować się pomocą szwagra złotej rączki, niemniej lepiej postawić na gwarancję bezpieczeństwa i jakości.

Na jakie cechy zwracać uwagę?

Dobre drzwi posiadają różne zalety, uwarunkowane materiałem, z jakiego pochodzą. Niewątpliwie jednak tym, co wyróżnia dobre drzwi to:

  • trwałość materiału,
  • standardowe wymiary (minimum 90 cm szerokości to optymalna wartość dla osób poruszających się na wózkach),
  • termoizolacja,
  • izolacja akustyczna,
  • solidne wykonanie.

Sprawdźmy jednak, jakie zalety posiadają drzwi wykonane z poszczególnych materiałów.

Drzwi drewniane

Cechą drewnianych drzwi jest termoizolacja, elegancja wykonania i wyciszenie oraz popularność i stosunkowo niższa cena. Minusem może być konieczność odpowiedniej konserwacji. W końcu drewno jest materiałem biologicznym, wobec czego musi być odpowiednio zabezpieczane przed wilgocią oraz pasożytami.

Drzwi szklane

Idealne do wnętrz. sprawdzą się w mniejszych, zacienionych mieszkaniach. Wprowadzają atmosferę nowoczesności i szyku. Są bezpieczne z racji wykonania ze szkła hartowanego, dodatkowo wzmacnianego. Minusem może być cena, lecz jeśli trafimy na dobra okazję, grzechem byłoby się nie skusić.

Stalowe skrzydła drzwiowe

Antywłamaniowa i przeciwpożarowa konstrukcja, bardzo mocna, niestety dość masywna. Na szczęście stal pokrywana jest eleganckim fornirem lub malowana na ciekawe kolory, co nieco łagodzi jej surowy charakter.

Drzwi aluminiowe

Aluminium nie wymaga specjalnej konserwacji. Podobnie jak stal zapewnia wysoką skuteczność na włamania. Ponadto jest dużo lżejsze, co przekłada się na estetykę. Oczywiście tego typu materiał jest dość kosztowny.

Jak widzimy, wybór modeli jest różnorodny. Zakup powinien być poprzedzony starannym planowaniem, z uwzględnieniem warunków mieszkaniowych, budżetu i osobistych preferencji.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Dlaczego warto wybrać narożnik do salonu?

Meble wypoczynkowe do salonu, jak ich sama nazwa wskazuje, powinny pozwalać przede wszystkim na komfortowy wypoczynek, chociaż niestety nie zawsze tak jest. Chyba że wybierzemy mebel, który został stworzony z myślą o pełnej wygodzie. To oczywiście nowoczesne narożniki. Dlaczego mają one tak dużą przewagę nad sofami czy kanapami? I dlaczego warto postawić właśnie na tego […]