Wokół tematu zasady działania paneli fotowoltaicznych jak i sensu montowania tego typu instalacji w Polsce urosło wiele mitów i niczym nie popartych tez. Według niektórych produkcja prądu z instalacji fotowoltaicznej jest droższa niż pozyskiwanie tej energii ze źródeł konwencjonalnych. Równie popularna teza głosi, iż panele fotowoltaiczne produkują energię w Polsce jedynie między kwietniem a wrześniem. Warto zatem zapoznać się z tego typu niesprawdzonymi informacjami oraz znać rzetelne informacje co do zasady działania paneli fotowoltaicznych.
Panele fotowoltaiczne generują energię elektryczną przez cały rok
Pierwszym i jednocześnie najbardziej popularnym mitem na temat działania paneli fotowoltaicznych jest teza, iż nie działają one sprawnie przez cały rok. Jest to jednak błędna i niczym nie poparta teza, która jest dosyć często używana przez przeciwników wdrażania instalacji fotowoltaicznych. Mechanizm działania paneli fotowoltaicznych pozwala nie tylko na wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnego źródła ale i również jej magazynowanie.
W Polsce liczba dni słonecznych jest znacznie niższa niż w krajach takich jak Włochy bądź Hiszpania. Jednak instalacja fotowoltaiczna jest tak zbudowana by móc generować odpowiednią moc niezbędną dla wybranego gospodarstwa domowego w określonych porach roku. Jesienią oraz zimą, gdy dni są krótsze co adekwatnie przekłada się na niższą moc wytworzonej energii mechanizm fotowoltaiki pozwala na użycie zapasów energii zgromadzonych w okresie wiosenno-letnim.
Panele pokrywające niewielką część Ziemi zapewniają energię dla całego świata
Drugim równie często spotykanym mitem dotyczącym paneli fotowoltaicznych jest brak możliwości wytworzenia wystarczającej ilości energii dla ludzkości. Jednak zgodnie z wynikami badań naukowców z dziedziny biotechnologii oraz ekologów zagospodarowanie jedynie 0,3% powierzchni planety pod produkcję energii ze światła słonecznego zapewniłoby 100% zapotrzebowania energetycznego dla całego świata.
Tak mały odsetek powierzchni planety wystarczyłby na pokrycie zapotrzebowania energetycznego równie bez konieczności używania paliw kopalnych do produkcji energii. Dzięki temu wystarczyłoby jedno źródło by móc wytworzyć energię elektryczną dla każdego gospodarstwa domowego jak i przedsiębiorstwa na Ziemi. Wszystko to za sprawą prostego porównania naukowców, które głosi iż średnia moc światła słonecznego jakie dociera do powierzchni Ziemi jest 10.000 razy większa od międzynarodowej konsumpcji energii elektrycznej.
Dbanie o czystość paneli słonecznych wzmaga efektywność ich pracy
Większość paneli jest montowana na dachach domów by zmaksymalizować tzw. „efekt fotowoltaiczny”, który odpowiada za produkcję energii elektrycznej. Warto jednak zdawać sobie sprawę, iż brudne panele fotowoltaiczne produkują nawet do 8% mniej energii elektrycznej w ciągu roku aniżeli regularnie czyszczone panele. Wszystko to za sprawą zanieczyszczeń takich jak brud i kurz, które w prosty sposób osadzają się na nachylonych panelach słonecznych.
W tym wypadku nie należy się jednak przesadnie martwić. Panele słoneczne praktycznie zawsze nachylone są pod pewnym kątem ostrym względem dachu. Dzięki temu opady deszczu bez problemu zmyją większość lekkich zabrudzeń oraz kurz osadzający się na powierzchni paneli. Tym samym jednak w celu uniknięcia powstawania twardych zabrudzeń dobrze jest umyć w ciągu rok panele wyłącznie czystą wodą.
Panele słoneczne nie są przesadnie drogie
Innym mitem, z którym równie często można się spotkać jest teza, iż cena paneli fotowoltaicznych jest wysoka, a one same są nieopłacalne ze względu na ich wysoką cenę zakupu oraz montażu. Co prawda spotkanie się z całkowitą ceną inwestycji rzędu 15.000 – 40.000 złotych w przypadku instalacji fotowoltaicznej nie jest rzadkością. Jednak warto zdawać sobie sprawę, iż każdemu, kto zdecyduje się na inwestycję w panele fotowoltaiczne przysługuje dofinansowania np. z rządowego programu „Mój prąd”.
Dzięki temu każda osoba fizyczna może uzyskać dofinansowanie maksymalnie do 5.000 złotych, które pokrywa pewną część wydatków związanych z instalacją fotowoltaiczną. Co więcej inwestycja w tego typu rozwiązanie zwraca się już po 7-10 latach, co jest widoczne na znacznie niższych rachunkach za energię. Warto również wiedzieć, że panele fotowoltaiczne gwarantują stałą produkcję energii nawet do 30 lat od momentu ich instalacji oraz podnoszą jednocześnie wartość nieruchomości, na której są zamontowane.