Żywica ma wiele zastosowań w związku z czym naturalnie pojawiają się pytania, czy można ją łączyć z już gotową podłogą. Pomysł wydaje się kuszący, bo jeśli jest to np. dosyć sfatygowana podłoga, żywica zapewni jej ochronę. Główne cechy żywicy, np. poliuretanowej, to duża wytrzymałość na uszkodzenia i rysy, a także odporność na wilgoć, zabrudzenia i temperaturę. W ofercie sklepu Techniart znajdziemy różne systemy żywiczne, które dostępne są w rozmaitych wariantach kolorystycznych.
Drewniana podłoga, żywica epoksydowa, czy to dobre połączenie?
Żywica syntetyczna na podłogę z drewna to nie jest pomysł niemożliwy, ale jest dosyć trudny w realizacji. Główną przeszkodą jest tu sama specyfika drewnianej podłogi. Taka nawierzchnia nie jest jednolita, może obfitować w różne pęknięcia i rysy, a jej konstrukcja nie jest bezspoinowa. Jeśli chcemy, by żywica na podłogę trafiła w odpowiedni sposób, to musimy zadbać o to, by nawierzchnia była odpowiednio przygotowana.
Ten proces składa się z czterech głównych etapów:
- Podłoga musi być absolutnie czysta. Należy dokładnie ją umyć, osuszyć (np. ręcznikami) i pozostawić do całkowitego wyschnięcia
- Podłogę należy przeszlifować. Najlepiej przy użyciu szlifierki i papieru ściernego o ziarnistości 120. Na tym etapie usuwamy odłamki i nierówności, które mogą źle wpłynąć na kondycję żywicy, kiedy już znajdzie się na drewnie. Podłoga musi być wyrównana.
- Drewno jest podatne na wilgoć, a nie chcemy, żeby wpływała ona na wytrzymałość żywicy. Dlatego musimy uzupełnić wszystkie ubytki w drewnie i spoiny – do tego celu potrzebny jest podkład do łatania drewna. Potem należy użyć impregnatu, który zabezpieczy drewno.
- Ostatnim etapem jest użycie lakieru do drewna w celu ostatecznego zabezpieczenia materiału przed nałożeniem na niego żywicy.
Żywica podłogowa może, ale nie musi pasować do każdej nawierzchni
Jak widać nie jest to najprostsze rozwiązanie, ale jeśli bardzo nam zależy, to oczywiście taki proces można przeprowadzić. Na pewno trzeba dobrze się zastanowić, czy takie połączenie nas interesuje. Nie ma bowiem całkowitej pewności, że żywica syntetyczna prawidłowo połączy się z drewnem. Pomysł można skonsultować z obsługą sklepu Techniart, która chętnie doradzi i szczegółowo wyjaśni, co będzie najbardziej odpowiednie do naszej podłogi. Pewne jest, że taką usługę najlepiej jest zlecić specjalistom, bo jeśli pierwszy raz mamy styczność z żywicą syntetyczną, to możemy wyrządzić szkody swojej dotychczasowej podłodze.