Zieleń w domu i ogrodzie

Lubimy otaczać się kwiatami. Doskonale wpływają na nastrój, wprowadzają pozytywną energię oraz pięknie się prezentują i są idealną dekoracją domu, balkonu, ogrodu. Niezależnie od tego, czy masz „rękę” do kwiatów czy też niekoniecznie znasz się na ich potrzebach bez problemu znajdziesz takie gatunki, które nie będą wymagać skomplikowanych zabiegów, więc poradzi sobie z nimi każdy. Kwiatowe rabaty mogą nam więc towarzyszyć od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

  1. Jak sadzić rośliny?
  2. Delikatność na rabacie
  3. Zjawiskowe warzywo
  4. Trawa zawsze w modzie

Jak sadzić rośliny?

Zanim wybierzemy konkretne gatunki, jakie chcemy posadzić w domu, na tarasie czy też na działce, musimy wiedzieć, jakie wymagania mają poszczególne rośliny. Chodzi tu zarówno o odpowiednie doświetlenie. Niektóre kwiaty będą lubiły mocno nasłonecznione miejsce, a inne preferują cień. Warto także zadbać o jakość ziemi. Podłoże musi być pulchne, przepuszczalne i zasobne w składniki pokarmowe oraz próchnicę. Czasem trzeba będzie uzupełnić je żyzną ziemią ogrodową lub dobrze rozłożonym kompostem. Chodzi też o to, by ziemia doskonale magazynowała wodę i dostarczała wszystkie składniki odżywcze. Przy sadzeniu roślin zwracaj również uwagę na terminy. Są one niezwykle istotne i pozwala stworzyć optymalne warunki do rozwoju. Poza tym, komponując rabatę, zwróć uwagę, by kwiaty się uzupełniały i tworzyły kompozycję zarówno jeśli chodzi o barwy, jak i faktury czy wysokość.

Delikatność na rabacie

Niezmiennie popularnością cieszy się filigranowa eustoma. Przypomina wyglądem tulipany i róże. Ma podłużne liście o jajowatym kształcie, a ich niebieskozielony kolor przyciąga uwagę. Jednak to dzwonkowate kwiaty, które rozwijają się w lipcu i sierpniu, stanowią główną ozdobę ogrodu lub balkonu. Są niezwykle delikatne, a barwy od bieli przez róż i fiolet do błękitu i czerwieni uzupełniają najpiękniejsze bukiety. Inaczej eustoma nazywana jest „japońską różą” albo „dzwonkiem prerii”. Uprawiana w mieszkaniu świetnie będzie wyglądać także poza sezonem. W ogrodzie roślinę wysadza się na początku lipca. Najlepiej kupić sadzonki w sklepie, co sprawia, że szybko zaczynają kwitnąć i wytrzymują do pierwszych przymrozków.  Eustoma lubi miejsca nasłonecznione lub lekki półcień. Aby przedłużyć jej życie, można przycinać pędy. Poza tym wystarczy wykopać roślinę, przesadzić ją do doniczki i przechowywać zimą w ogrodzie. W ten sposób z rośliny jednorocznej robi się wieloletnia, co oczywiście daje prawdziwą radość miłośnikom pięknych kolorowych kwiatów.

Zjawiskowe warzywo

Zarówno w kuchni, jak i w ogrodzie coraz częściej sięgamy po topinambur. To wieloletnia roślina z rodziny astrowatych (złożonych). Poza tym ma jadalne bulwy, które cieszą amatorów dobrego jedzenia. W przeciwieństwie do ziemniaków topinambur może przez cały rok przebywać w ziemi, ponieważ jest odporny na mróz. Nad powierzchnią gruntu natomiast rozrasta się nadziemna część rośliny, która zakończona jest efektownym kwiatostanem w kolorze jasnego złota. Zimą zamiera, ale na wiosnę z bulw rozwijają się nowe pędy i kwiaty. Sama roślina jest szczególnie rozpowszechniona w Ameryce i coraz częściej pojawia się w polskich ogrodach i na działkach. Tworzy atrakcyjną wysoką i gęstą rabatę, która może fantastycznie odsłaniać od wścibskich sąsiadów. Topinambur ma jeszcze kilka ważnych zalet. Przede wszystkim jego uprawa jest bardzo łatwa i wystarczy zakopać bulwy w wybranym miejscu. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że roślina bujnie się rozrasta. Topinambur lubi stanowiska słoneczne oraz pulchne i lekko piaszczyste podłoże. Najlepiej bulwy zasadzić na początku wiosny, choć przyjmie się o każdej porze roku, o ile ziemia nie jest zamarznięta. Jeśli chcesz uprawiać topinambur poza ogrodem, będziesz potrzebować dużego pojemnika. Same bulwy mają wiele właściwości zdrowotnych. Zbiera się je jesienią lub wiosną, a przygotowywane potrawy potrafią zaskoczyć nawet koneserów.

Trawa zawsze w modzie

Miłośnicy minimalizmu chętnie sięgają po kwiaty-trawy. Zielistka to roślina o długich charakterystycznych liściach. Jej ważną zaletą jest to, że jest niewymagająca w uprawie, więc nawet laik poradzi sobie z zadaniem. Wybacza również wszelkie zaniedbania w pielęgnacji, więc jest idealną opcją dla tych, którzy nie mają czasu dbać o kwiaty doniczkowe. Zielistka świetnie prezentuje się w wiszącej doniczce. Poza tym że pięknie się prezentuje, to także jest jedną z roślin oczyszczających powietrze. Wychwytuje takie szkodliwe substancje jak formaldehyd, ksylen, benzen, tlenek węgla, aceton, amoniak czy też metale ciężkie.  Ma właściwości prozdrowotne, wyłapuje kurz i bakterie z powietrza oraz zmniejsza promieniowanie elektromagnetyczne. I dlatego pojawia się w wielu domach, biurach, miejscach użyteczności publicznej. Zielistka to roślina z rodziny szparagowatych i pochodzi z tropikalnych obszarów Azji, Australii i Afryki. W umiarkowanych klimacie europejskim jest uprawiana w domach i staje się jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Latem doskonale będzie radzić sobie na tarasie czy w ogrodzie.  Nadaje się również do uprawy hydroponicznej.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Podkład epoksydowy – sprawdź, jaki wybrać i kiedy warto go zastosować!

To środek wykorzystywany przede wszystkim w środowiskach o wysokim stopniu korozyjności – jego zadaniem jest zabezpieczenie powierzchni przed działaniem wilgoci, a także zahamowanie procesów rdzewienia. Od tego, jaki podkład epoksydowy wybierzesz, zależy skuteczność ochrony oraz żywotność malowanego podłoża. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, kupując ten produkt! Zastosowanie podkładu epoksydowego – w tych sytuacjach koniecznie go […]

Efektowne i budżetowe dekoracje na Wielkanoc

Efektowne i budżetowe dekoracje na Wielkanoc

Wielkanoc to czas kojarzony nie tylko z religijną tradycją, ale także z nadejściem wiosny. W tym okresie warto więc zadbać nie tylko o duchowe przeżywanie ważnych wydarzeń, ale także dekorację przestrzeni wokół siebie. Zobacz, jak zrobić to tanio i efektownie.