Jak zniwelować hałas na poddaszu? Poznaj okna dachowe Dakea Ultima

Choć czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy, to ciągły hałas ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie, a nawet na zdrowie. Warto go eliminować – szczególnie w domu, gdzie chcemy się zrelaksować i odseparować od zgiełku codzienności. Miejscem szczególnie narażonym na obecność hałasu jest poddasze, gdzie coraz częściej urządzamy sypialnię czy domowe biuro. Jak zniwelować uciążliwy hałas z poddasza? 

Jak hałas wpływa na człowieka?

Hałas to inaczej dźwięki o dużym natężeniu w danym czasie i miejscu. Pod tą prostą definicją kryją się konkretne liczby – dźwięk, którego częstotliwość wynosi powyżej 55 dB jest już dla nas nieprzyjemny. Wzrost hałasu o 10 dB odbierzemy jako niemal dwukrotnie głośniejsze dźwięki. Hałas taki może generować np. kosiarka, której używa nasz sąsiad. Co się wówczas z nami dzieje, gdy przebywamy długi czas w środowisku o podwyższonym hałasie? Po jakimś czasie możemy mieć trudności z koncentracją lub odczuwać zdenerwowanie. W skrajnych przypadkach mogą się pojawić problemy ze snem. W związku z tym powinniśmy się chronić przed długotrwałym hałasem – przede wszystkim w swoich czterech ścianach, które powinny być oazą spokoju dla całej rodziny.

Jak niwelować hałas na poddaszu?

Obecnie normy budowlane wskazują, iż dopuszczalny poziom hałasu w domu powinien wynosić 35 dB w ciągu dnia i 25 dB w nocy (od 22 do 6 rano). Oznacza to, że podczas budowy domu musimy użyć takich materiałów (np. dachówek, cegieł, dodatkowych membran czy wełny dźwiękoszczelnej), które to zapewnią. Dotyczy to również okien dachowych, które w przypadku poddasza, ze względu na swoje pochylenie, mogą znacząco wpływać na poziom odczuwalnego hałasu w pomieszczeniu. Co za tym idzie, wybór okien dachowych może pomóc odzyskać spokój i ciszę we własnym domu.

Okna dachowe niwelujące hałas

W Dakea proponujemy okna dachowe z serii Ultima, które zostały stworzone również z myślą o niwelowaniu hałasu na poddaszu. Jest to możliwe dzięki systemowi Noise Block, czyli takim zastosowaniom konstrukcyjnym, które pozwalają ograniczyć hałas o 38 dB. Dotyczy to zarówno typowego szumu ulicznego, jak i odgłosów padającego na powierzchnię szyby deszczu, co oznacza o 50 % lepszą redukcję hałasu w porównaniu ze standardowymi oknami. Uzyskaliśmy takie parametry między innymi dzięki wzmocnionej, hartowanej szybie zewnętrznej o grubości 6 mm, dwóm foliom tłumiącym hałas oraz specjalnemu oblachowaniu redukującemu dźwięki. To jednak nie wszystko. Okna Dakea Ultima Energy charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła (nie większym niż 1.00 U(w)), dzięki czemu doskonale sprawdzają się na poddaszu, w którym chcemy utrzymać komfortową temperaturę. W związku z tym okna dachowe Dakea nadają się do sypialni czy domowego biura, czyli do pomieszczeń, w których szczególnie zależy nam na ograniczeniu zużycia energii i wygodzie na co dzień. 

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Projekty domów z wykuszem/ryzalitem – sprawdź propozycje Muratora

Wykusz i ryzalit to świetny sposób na uatrakcyjnienie nowoczesnego budynku, który cechuje zazwyczaj zwarta, minimalistyczna bryła. Jak rozróżnić wykusz od ryzalitu? Jakie pełnią funkcję i w jakich projektach domów sprawdzą się najlepiej? Wykusz a ryzalit – jaka jest różnica? Wiele osób myli wykusze z ryzalitami, stosując te terminy zamiennie. Mimo podobieństw istnieje kilka znaczących różnic […]

Jak zaaranżować nowoczesną kuchnie?

W nowoczesnych kuchniach dominuje wiele różnych trendów aranżacyjnych, pośród których wybierać można praktycznie do woli. Istnieją jednak pewne podstawowe zasady, o jakich zawsze warto pamiętać. Nowoczesna kuchnia powinna być elegancka i estetyczna, ale przy tym praktyczna i wygodna. Największą funkcjonalność uzyskać można poprzez umiejętny podział pomieszczenia, zachowanie ergonomii oraz zadbanie o umiejętny układ wyposażenia. Strefy […]