Meble ogrodowe służą nam przede wszystkim w sezonie wiosenno-letnim, ale nie musimy z nich rezygnować ani jesienią, ani nawet zimą. W końcu każda pora roku ma w sobie urok, czar i magię, więc spędzanie czasu na świeżym powietrzu, w przydomowym ogrodzie, to coś, czego nie powinniśmy sobie odmawiać. Jak jednak wybrać zestaw mebli ogrodowych, by przetrwał cały rok? Jak o niego dbać i jak przechowywać lub zabezpieczać, by posłużył on przez możliwie długi czas?
Postaw na odpowiednie wykonanie
Jakość i trwałość to dwie cechy, których szukamy w każdym z nabywanych produktów. Tak samo jest w przypadku mebli ogrodowych. Poza tym uwagę musimy zwracać na materiał, z jakiego są one wykonane. Ten bowiem mówi właśnie o wspomnianej trwałości.
Zestawy mebli ogrodowych, które można znaleźć na stronie https://bazkar.pl/zestawy-mebli-ogrodowych-23, wykonywane są z tworzyw naturalnych lub sztucznych. Każdy surowiec ma zalety oraz wady. Na co postawić?
Meble drewniane
Drewniane meble ogrodowe to najbardziej klasyczny wybór. Cechuje je duża trwałość, do tego uniwersalna estetyka. Jako naturalny surowiec drewno doskonale wpisuje się w każdą aranżację ogrodową. Takie meble są przy tym stabilne, choć trzeba je właściwie pielęgnować, regularnie impregnować i fundować im zabiegi konserwacyjne. Tylko wtedy przetrwają długi czas.
Meble wiklinowe i rattanowe
Inną propozycją są meble rattanowe lub wiklinowe. To także surowce naturalne, a powstające z nich zestawy mebli są niezwykle atrakcyjne wizualnie. Plecionka pasuje do aranżacji ogrodów skandynawskich, rustykalnych czy vintage. Meble te są dostępne w przystępnych cenach, ale jak każdy materiał naturalny, trzeba je chronić przed warunkami atmosferycznymi, bo łatwo o trwałe uszkodzenia.
Meble z tworzyw sztucznych
Dużą odpornością na warunki atmosferyczne charakteryzują się meble z tworzyw sztucznych. Najczęściej bazują one na polipropylenie lub technorattanie. Choć należą do drogich propozycji, to jednak rekompensuje to możliwość użytkowania ich praktycznie przez cały rok. Są bowiem odporne na uszkodzenia, niestraszna im wilgoć, silne promienie słońca czy niska temperatura.
Meble metalowe
Trwałości i stabilności możemy oczekiwać od mebli ogrodowych z metalu. Tutaj na prowadzenie wysuwa się ciekawa estetyka, nierzadko ażurowe oparcia i siedziska, które wystarczy uzupełnić o miękkie i wygodne poduszki przeznaczone do zastosowania z meblami ogrodowymi. To propozycja łącząca klasykę z nowoczesnością, okazja, by zmieścić się w budżecie przeznaczonym na zakup mebli, a do tego móc z nich korzystać przez większą część roku.
Pielęgnacja mebli ogrodowych
Nawet najtrwalsze i odporne na warunki atmosferyczne meble ogrodowe wymagają regularnej pielęgnacji. Nie można zapominać o usuwaniu nagromadzonego kurzu i powierzchownych zabrudzeń. Warto również zadbać o uporanie się z defektami powstałymi po sezonie intensywnego użytkowania. Finalnie nawet meble ogrodowe, które trzeba regularnie impregnować, nie są aż tak wymagające w pielęgnacji, by nie móc sobie z tym poradzić. Za to użytkownicy zyskują gwarancję, że przez wiele sezonów będą się cieszyć ich funkcjonalnością oraz estetyką.
Przechowywanie – jak zabezpieczać meble ogrodowe?
Jeśli korzystamy z mebli, które niekoniecznie lubią się z niekorzystnymi warunkami pogodowymi, zafundujmy im specjalny pokrowiec ochronny bądź uniwersalną plandekę. Przyda się także wyznaczenie pomieszczenia czy przestrzeni, w których będą przechowywane meble, których nie zamierzamy używać poza sezonem wiosenno-letnim. Takie miejsce musi być przede wszystkim suche.
Jesień w pełni, przed nami zaś zima, która zaskakuje najtrudniejszymi warunkami pogodowymi. Pomyślmy więc o meblach ogrodowych już teraz, aby dobrze przygotować się do wilgotnych, mroźnych i śnieżnych dni. Zadbajmy o to, by ulubione krzesła, leżaki czy fotele w kolejnym sezonie nie zaskoczyły negatywnie swoim stanem czy pogorszoną estetyką. To nie jest aż tak trudne, a wysiłek się opłaca!