Nowoczesne metody ogrzewania domów często wykorzystują energię elektryczną. Dzięki temu generowanie ciepła odbywa się w sposób bardziej ekologiczny. Nie emitujemy żadnych spalin, a jednocześnie mamy większy komfort, ponieważ można bardzo szybko zwiększyć i zmniejszyć moc ogrzewaczy. Sprawdzamy jakimi urządzeniami najczęściej można ogrzewać dom, jeśli zamierzamy do tego celu wykorzystać prąd z gniazdka.
Ogrzewacz tradycyjny
Do wyboru mamy oczywiście wiele różnych tradycyjnych rozwiązań. Ich działanie opiera się przede wszystkim na tym, że wewnątrz znajduje się grzałka, która działa jak opornik elektryczny. Wytwarza się na niej spora ilość ciepła, która jest następnie wprawiana w ruch za pomocą wentylatora, lub też ruch powietrza jest wymuszany grawitacyjnie. Niestety takie urządzenia nie prezentują dużej efektywności. Ich wykorzystanie powoduje, że rachunki za prąd są duże. Stąd też poszukiwania innych rozwiązań i tutaj trafiamy na promienniki elektryczne. Czym różnią się one od standardowych grzejników konwekcyjnych bądź olejowych? Za chwilę to sprawdzimy.
Podczerwień zamiast konwekcji
Normalny ogrzewacz oddaje ciepło poprzez konwekcję. Powoduje to, że unosi się ono do góry, co powoduje też, że najcieplej jest pod sufitem. Promienniki działają na nieco innej zasadzie. Konwekcja praktycznie nie jest tu wykorzystywana, energia wypromieniowywana jest za pomocą światła podczerwonego, które jest bardzo dobrym nośnikiem ciepła. Promienniki podczerwieni posiadają w swoim wnętrzu specjalną grzałkę elektryczną, która rozgrzewa się do temperatury powyżej 100 stopni Celsjusza. Powoduje to znaczną emisję światła podczerwonego, a wraz z nim energii cieplnej. Ponieważ rozchodzi się ona tak, jak światło widzialne, mamy równomiernie rozgrzany cały obszar danego pomieszczenia.
Trzeba przyznać, że promienniki ciepła są rozwiązaniem bardzo efektywnym, przez co możemy liczyć na o wiele niższe rachunki za prąd, niż podczas stosowania tradycyjnych rozwiązań. Są też niedrogie, dzięki czemu każdy z nas może sobie na nie pozwolić. Występują zarówno w wersji stacjonarnej, do montażu w jednym miejscu, jak również jako urządzenia przenośne.