Wymiana okien – ile kosztuje?

Wymiana okien to spory wydatek, ale warto go ponieść przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, zapewnisz lepszy komfort cieplny sobie i swoim bliskim. A po drugie obniżysz rachunki za ogrzewanie, bo nieszczelne futryny to prosta droga do utraty cennego jesienią i zimą ciepła. Sprawdź, jaki jest koszt wymiany okien, jak się do niej przygotować oraz jak obniżyć koszty całej inwestycji, wnioskując o dotację na wymianę okien.

Na początku warto wiedzieć, że w ramach programu „Czyste Powietrze” można uzyskać dofinansowanie wymiany okien. Program jest skierowany do posiadaczy domków jednorodzinnych albo wydzielonych w nich mieszkań, które mają odrębną księgę wieczystą. Dodatkowo dochód roczny beneficjentów programu nie może przekroczyć 100 tys. zł, aby otrzymać środki na wymianę okien. Dofinansowanie jest uzależnione od typu inwestycji. Można uzyskać maksymalnie:

 • 10 tys. zł, jeżeli wymienisz tylko okna, które będą bardziej szczelne, co podniesie efektywność energetyczną budynku,
 • 20 tys. zł, jeżeli dodatkowo zdemontujesz stary piec na paliwo stałe,
 • 25 tys. zł, gdy oprócz powyższych zamontujesz także instalację fotowoltaiczną,
 • 25 tys. zł, gdy wymienisz okna, zdemontujesz piec i zainwestujesz w pompę ciepła,
 • 30 tys. zł, jeśli oprócz spełnienia warunków wymienionych w powyższym punkcie dodatkowo zamontujesz instalację fotowoltaiczną.

Ile kosztuje wymiana okien w domu?

Koszt wymiany okien będzie zależał od ich liczby, rodzaju materiału, wielkości otworu okiennego oraz innych elementów, które wpływają na to, że okno nie jest standardowe (np. szyby antywłamaniowe, nietypowy kształt, ekstrawagancki kolor ram).

Ile kosztuje wymiana okna? Oprócz samych okien trzeba również doliczyć koszt robocizny, który będzie uzależniony od renomy i doświadczenia wykonawcy, a także lokalizacji realizowanej usługi (w większych miastach zazwyczaj jest drożej).

Dla okien w standardowych wymiarach ceny (w zależności od materiału) są następujące:

 • z PCV – 800 – 1,5 tys. zł,
 • drewniane – 1,5 – 2,5 tys. zł,
 • aluminiowe – 2 – 3 tys. zł.

Za okna dachowe trzeba zapłacić relatywnie więcej, bo średnio 1 – 1,5 tys. zł, natomiast za balkonowe do 1 tys. zł.

W przypadku wymiany okien musisz zapłacić nie tylko za usługę nowych, ale i za demontaż obecnych. Ceny robocizny wahają się od 100 do 200 zł za mb. W przypadku standardowej wielkości domów trzeba więc przygotować się na wydatek rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych za wymianę okien. Cena, szczególnie robocizny będzie uzależniony od firmy, którą wybierzesz. Pamiętaj jednak, że koszty usług budowlanych idą w górę, a o fachową ekipę teraz naprawdę trudno, więc nie decyduj się na najtańszą opcję, bo usługa może być wykonana poniżej Twoich oczekiwań.

Ile kosztuje wymiana okien w bloku?

Masz w planach wymianę okien w bloku? Tutaj cena za materiały i robociznę będzie podobna, przyrównując ją do jednego okna. Łącznie zapłacisz jednak mniej, bo w mieszkaniu jest po prostu mniej stolarki. Zazwyczaj też nie ma okien dachowych, a balkonowe w większości przypadków jest tylko jedno.

Warto jeszcze wspomnieć o innych usługach, z których możesz chcieć skorzystać przy okazji wymiany okien. Cennik ekip budowlanych może więc uwzględniać także następujące usługi:

 • usunięcie dotychczasowych okien (ok. 50 zł za mkw),
 • obróbka otworów okiennych (ok. 40 zł za mkw),
 • montaż parapetów (ok. 80 zł za mkw),
 • malowanie okien (90 – 160 zł za sztukę).

Jeśli z kolei interesuje Cię tylko wymiana szyby w oknie drewnianym, to cena materiału wyniesie od 65 do 140 zł za mkw, natomiast montaż 60 – 80 zł. Jeśli brakuje Ci środków na wymianę okien, to zawsze możesz skorzystać z pożyczki na raty.

Jak zmierzyć okno do wymiany?

Zanim poprosisz ekipy budowlane o przygotowanie wyceny oraz zamówisz konkretne egzemplarze, musisz się dowiedzieć, jakie wymiary mają otwory okienne w Twoim mieszkaniu. Jak zmierzyć okna do wymiany? Możesz do tego celu zamówić oczywiście fachowca, aby mieć pewność, że się nie pomylisz. Stosując jednak kilka prostych zasad możesz z powodzeniem wykonać to samemu.

Najpierw usuń z parapetu wszystkie zbędne przedmioty. Warto także zdemontować żaluzje lub rolety, jeżeli mogą wpływać na dokładność pomiaru. Następnie weź metalową taśmę mierniczą i zmierz otwór okienny – jego wysokość i szerokość w co najmniej trzech miejscach z dokładnością do milimetra. Zapisz wyniki swojego pomiaru na kartce i wybierz najmniejszą wartość.

Jeżeli jednak nie masz w tym doświadczenia, to warto powierzyć to zadanie specjaliście. Wtedy będziesz mieć pewność, że rozmiar zostanie odpowiednio dobrany. Zbyt duże okno nie zmieści się do wnęki, a zbyt małe może być nieszczelne.

Wymiana okien – jak się przygotować?

Wymiana okien to dość inwazyjny remont. Trzeba więc wcześniej przygotować mieszkanie. Zdejmij firanki i zasłony z karniszy, a meble zakryj folią malarską i odsuń je, jeżeli stoją blisko parapetów. Dzięki temu nie osiądzie na nich pył powstały podczas kucia otworów w ścianach. Podobnie warto postąpić z grzejnikami.

Jeżeli cała operacja odbywa się tylko w jednym pomieszczeniu, to opłaca się zainwestować w foliową kurtynę, którą montujemy w drzwiach. Dzięki temu kurz i pył nie rozniosą się po całym mieszkaniu.

Trzeba również przygotować się na to, że ściany mogą się pobrudzić albo mogą w nich powstać ubytki. Musisz wziąć pod uwagę to, że dziury trzeba będzie zaszpachlować, a ściany ponownie pomalować.

Ile trwa wymiana okna?

Wymiana okien wiąże się zazwyczaj z demontażem starych, wstawieniem parapetów i wymianą uszczelek w oknach, dlatego za czas wykonania usługi można przyjąć 3 godziny na jeden otwór. Jeżeli dotyczy to wszystkich okien w mieszkaniu, to na czas pracy ekipy budowlanej trzeba zarezerwować sobie kilka dni roboczych, a później kolejne 1 – 2 na doprowadzenie pomieszczeń do porządku (sprzątanie, malowanie).

Co ile wymiana okien plastikowych?

Jeżeli okna plastikowe są dobrej jakości oraz są odpowiednio zamontowane, to można je wymieniać nawet co 15 – 20 lat. Trzeba to zrobić wcześniej, jeżeli czuć, że okno jest nieszczelne, przepuszcza wodę podczas deszczu albo w mieszkaniu pojawił się grzyb. Aby nie dopuścić do większych zniszczeń, trzeba zawczasu zainwestować w remont.

Co ze starymi oknami?

Niektóre firmy, które zajmują się wymianą okien, mają w swojej ofercie również usługę odebrania starych egzemplarzy. Warto zapytać, czy u Twojego wykonawcy jest ona dostępna i ile kosztuje.

Jeżeli nie, to samemu trzeba zadbać o utylizację odpadów. Stare okna są uznawane za odpady budowlano – rozbiórkowe, więc nie jest dozwolone postawienie ich przy śmietniku pod domem czy blokiem. Można je oddać bezpłatnie do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych albo w Gminnych Punktach Zbierania Odpadów Problemowych.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Szafka na buty do przedpokoju. Jak ją wybrać?

Gdy ktokolwiek odwiedza nasz dom lub mieszkanie, w pierwszej kolejności wkracza do przedpokoju. W wielu przypadkach jest to prawdziwa wizytówka naszych czterech kątów, dlatego tak ważne jest to, aby o nią zadbać – nie tylko dla innych, ale również dla siebie, w końcu i my każdego dnia w pierwszej kolejności stykamy się właśnie z nim. […]

Okno PCV czy PVC – jak poprawnie nazywać okna plastikowe?

Okna plastikowe to obecnie często spotykane rozwiązanie. Nadają się zarówno do domów jednorodzinnych, szeregowych, bloków i apartamentów. Być może, przeglądając oferty okien, zastanawiasz się, czy PCV i PVC to ten sam materiał. Z artykułu dowiesz się, czy te dwie nazwy oznaczają to samo. Okna PCV czy PVC – która nazwa jest właściwa? Skrót PCV jest […]