Najczęstsze błędy podczas montażu grzejników

Błędnie zamontowany grzejnik może spowodować bardzo dużo problemów. W poniższym artykule omawiamy najczęstsze błędy podczas montażu grzejników i podpowiadamy jak ich uniknać.

Zapewnienie komfortu termicznego jest kluczowe gdy mowa o bezproblemowym przebywaniu w domu w trakcie okresu zimowego. Za komfort termiczny odpowiada izolacja budynku oraz elementy grzewcze takie jak ogrzewanie podłogowe oraz grzejniki. Montaż tych ostatnich wydawać się może banalny. Nie jest to jednak do końca prawda. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, iż źle zamontowany grzejnik może bardzo negatywnie wpłynąć na temperaturę w mieszkaniu. Warto zatem upewnić się, że cała instalacja grzewcza zostanie wdrożona poprawnie. Jeżeli chcecie się dowiedzieć jakie są najczęstsze błędy podczas montażu grzejników to zapraszamy do dalszej lektury.

Brak projektu instalacji grzewczej głównym winowajcą

Jednym z podstawowych błędów jest brak projektu instalacji grzewczej w mieszkaniu. Ciężko wymagać aby instalacja grzewcza działała prawidłowo jeżeli nie została zawczasu dobrze przemyślana i rozplanowana zgodnie z wszelkimi regułami i dobrymi praktykami. Brak projektu będzie najczęściej prowadził do tego, że część pomieszczeń będzie niedogrzana. Oprócz tego sam projekt instalacji pozwoli na szybsze jej wdrożenie przez fachowców.

Błędy podczas montażu grzejników – źle dobrana moc

Kolejnym błędem jest nieprawidłowo dobrana moc grzejników. Wszystkie grzejniki posiadają informacje na temat takich parametrów jak temperatura wody zasilającej, wody powracającej do kotła oraz temperatury panującej w pomieszczeniu. Wymienione parametry należy uwzględnić podczas wyboru danego modelu grzejnika do konkretnego pomieszczenia. W tym miejscu trzeba też zauważyć, że niektóre pomieszczenia powinny mieć wyższą temperaturę niż pozostałe. Mowa przede wszystkim o łazience. W tym newralgicznym miejscu aby zachowany był komfort termiczny temperatura w pomieszczeniu powinna oscylować w okolicach 24 stopni. Grzejniki łazienkowe powinno się zatem dobierać z odpowiednim ( 10% lub 20% ) zapasem mocy aby sprostały zadaniu utrzymania zadanej temperatury.

Nieprawidłowo dobrane miejsce umieszczenie grzejnika czyli kolejny błąd montażowy

Do listy błędów montażowych należy z pewnością zaliczyć umieszczenie grzejników w nie odpowiednim miejscu. Grzejniki zawsze powinny znaleźć się tam gdzie strata ciepła w pomieszczeniu jest największa. Dotyczy to miejsc takich jak ściany zewnętrzne czy też okna. Czasami zamiast grzejników na ścianach zewnętrznych prowadzi się rurki ogrzewania podłogowego aby w taki sposób stworzyć pas grzewczy i zapobiec znacznej utracie ciepła.

Inne błędy montażowe grzejników

Na sam koniec do błędów montażowych zaliczyć należy źle umiejscowiony czujnik temperatury w mieszkaniu. Powinno się pamiętać o tym, aby nie znajdował się on za blisko źródła ciepła ( czyli nie był zbyt blisko grzejnika ). Unikać należy też umieszczenia czujnika temperatury za kotarą lub firanką.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Jakie są najlepsze kwiaty do biura?

Urzędy, firmy, instytucje – jaka jest ich cecha wspólna? Każde z tych miejsc łączy coś niepowtarzalnego, a jednocześnie urzekającego swoim spokojem – są to oczywiście kwiaty. W każdym z tych miejsc znajdziemy ich różne odmiany. Jakie kwiaty do biura wybrać? Najlepsze odmiany kwiatów do biura Fikus sprężysty jest rośliną, która nie ma zbyt wygórowanych wymagań. […]

Wymiana okien – ile kosztuje?

Wymiana okien to spory wydatek, ale warto go ponieść przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, zapewnisz lepszy komfort cieplny sobie i swoim bliskim. A po drugie obniżysz rachunki za ogrzewanie, bo nieszczelne futryny to prosta droga do utraty cennego jesienią i zimą ciepła. Sprawdź, jaki jest koszt wymiany okien, jak się do niej przygotować oraz […]