Czarno-białe płytki podłogowe: szachownica zawsze w modzie!

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, ale współcześnie stosowana szachownica ukształtowała się na przełomie XIII i XIV wieku. Od tego czasu niektóre z zasad gry zdążyły ulec drobnym modyfikacjom, ale układ samej planszy już się nie zmienił. Z czasem szachownica przeniknęła do wnętrz naszych mieszkań – dziś czarno-białe płytki podłogowe można spotkać w wielu polskich domach. Co decyduje o niesłabnącej popularności motywu szachownicy?

Szukasz oryginalnego, ponadczasowego pomysłu na podłogę? Czarno-biała podłoga w szachownicę nigdy nie wychodzi z mody! Połączenie bieli i czerni na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco ryzykowne, bo mówimy o zestawieniu dwóch, skrajnie różnych kolorów, ale przecież nie od dziś wiadomo, że kontrasty to jeden z najlepszych sposobów na ożywienie wnętrza i nadanie mu odrobiny charakteru. Dlatego warto dać im szansę. Tym bardziej, że biel kojarzy się niezmiennie z czystością i nowoczesnością, ale w zbyt dużych ilościach wydaje się nieco surowa – zestawienie jej z czernią pozwala przełamać to niekorzystne wrażenie.

– Motyw szachownicy na podłodze to jeden z najbardziej uniwersalnych, a zarazem gustownych wzorów do dekoracji wnętrz – zauważa Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space. – Kontrastowe zestawienie bieli i czerni wprowadza do mieszkań dynamikę, jednocześnie nie zakłócając harmonii. Co ważne, klasyczna szachownica jest na tyle wszechstronnym wzorem, że doskonale sprawdza się zarówno w minimalistycznych, nowoczesnych wnętrzach, jak i w pomieszczeniach utrzymanych w duchu klasycznym.

Czarno-białe płytki podłogowe: na co uważać?

Nie lubisz sprzątać? Zabrudzenia na czarno-białej posadzce są mniej widoczne niż na podłodze monochromatycznej. Podłoga w formie klasycznej szachownicy ma jeszcze jedną ważną zaletę: jest na tyle wyrazistym akcentem, że potrafi skutecznie odwrócić uwagę od pewnych technicznych niedociągnięć. Czarno-białe kafle zwyczajnie przyciągają wzrok – niezależnie od miejsca ich zastosowania. To jednak dar i przekleństwo.

Maciej Balcerek ostrzega: – Symetryczna szachownica na podłodze zawsze zdominuje resztę otoczenia. Dlatego jeżeli się na nią zdecydujemy, powinniśmy zadbać o to, by pozostałe powierzchnie i meble w pomieszczeniu były utrzymane w jednolitej, stonowanej palecie kolorystycznej. Wymagana jest wykończeniowa rozwaga. Generalnie czarno-biała szachownica najlepiej zaprezentuje się w towarzystwie białych lub drewnianych mebli i sprzętów.

Szach mat!

W teorii czarno-białe płytki w szachownicę można zastosować w każdym pomieszczeniu, ale praktyka pokazuje, że najczęściej da się je spotkać na podłodze w łazience lub kuchni. Tego typu glazura to doskonała opcja dla osób, które posiadają salon z aneksem kuchennym – za jej pomocą można w naturalny sposób wyodrębnić strefę kuchenną od wypoczynkowej, zachowując jednocześnie otwarty charakter przestrzeni.

Uwaga: w przypadku pomieszczeń o niezbyt regularnych kształtach, najlepiej zdecydować się na układanie płytek w karo, czyli po skosie, bo w ten sposób możemy najłatwiej zamaskować wszelkie nieregularności. Musimy jednak liczyć się z tym, że wzór ten jest nieco trudniejszy do uzyskania i wymaga zakupu dużego zapasu płytek – eksperci sugerują aż 15% nadmiaru, bo przy tego typu układzie straty materiału są największe.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Silomaty tynkarskie – skuteczne wsparcie dla agregatów tynkarskich

Prowadzenie prac tynkarskich może być jeszcze szybsze, gdy agregaty zostaną uzupełnione o specjalne urządzenia – silomaty. Dzisiaj coraz częściej prace tynkarskie wykonują agregaty, które tłoczą i nakładają mieszanki tynkarskie bezpośrednio na nawierzchnie. Aby uzyskać jeszcze lepszą efektywność tych prac, warto wybrać silomaty. Zastosowanie duetu składającego się z agregatu tynkarskiego oraz z silomatu niesie ze sobą wiele […]

Rozwój zawodowy w branży budowlanej – jak zarabiać więcej?

Branża budowlana – jak żadna inna – wymaga ściśle określonych, specjalistycznych kompetencji. Najlepiej potwierdzonych odpowiednimi certyfikatami i zaświadczeniami. Bez nich możemy pracować jedynie na najniższym szczeblu – co w perspektywie czasu nie jest zbyt opłacalne. Pomóc nam mogą kursy i szkolenia zawodowe z zakresu budowlanki. Jakie certyfikaty i uprawnienia można zdobyć? Jak bardzo wzrosną dzięki […]