Czarno-białe płytki podłogowe: szachownica zawsze w modzie!

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, ale współcześnie stosowana szachownica ukształtowała się na przełomie XIII i XIV wieku. Od tego czasu niektóre z zasad gry zdążyły ulec drobnym modyfikacjom, ale układ samej planszy już się nie zmienił. Z czasem szachownica przeniknęła do wnętrz naszych mieszkań – dziś czarno-białe płytki podłogowe można spotkać w wielu polskich domach. Co decyduje o niesłabnącej popularności motywu szachownicy?

Szukasz oryginalnego, ponadczasowego pomysłu na podłogę? Czarno-biała podłoga w szachownicę nigdy nie wychodzi z mody! Połączenie bieli i czerni na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco ryzykowne, bo mówimy o zestawieniu dwóch, skrajnie różnych kolorów, ale przecież nie od dziś wiadomo, że kontrasty to jeden z najlepszych sposobów na ożywienie wnętrza i nadanie mu odrobiny charakteru. Dlatego warto dać im szansę. Tym bardziej, że biel kojarzy się niezmiennie z czystością i nowoczesnością, ale w zbyt dużych ilościach wydaje się nieco surowa – zestawienie jej z czernią pozwala przełamać to niekorzystne wrażenie.

– Motyw szachownicy na podłodze to jeden z najbardziej uniwersalnych, a zarazem gustownych wzorów do dekoracji wnętrz – zauważa Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space. – Kontrastowe zestawienie bieli i czerni wprowadza do mieszkań dynamikę, jednocześnie nie zakłócając harmonii. Co ważne, klasyczna szachownica jest na tyle wszechstronnym wzorem, że doskonale sprawdza się zarówno w minimalistycznych, nowoczesnych wnętrzach, jak i w pomieszczeniach utrzymanych w duchu klasycznym.

Czarno-białe płytki podłogowe: na co uważać?

Nie lubisz sprzątać? Zabrudzenia na czarno-białej posadzce są mniej widoczne niż na podłodze monochromatycznej. Podłoga w formie klasycznej szachownicy ma jeszcze jedną ważną zaletę: jest na tyle wyrazistym akcentem, że potrafi skutecznie odwrócić uwagę od pewnych technicznych niedociągnięć. Czarno-białe kafle zwyczajnie przyciągają wzrok – niezależnie od miejsca ich zastosowania. To jednak dar i przekleństwo.

Maciej Balcerek ostrzega: – Symetryczna szachownica na podłodze zawsze zdominuje resztę otoczenia. Dlatego jeżeli się na nią zdecydujemy, powinniśmy zadbać o to, by pozostałe powierzchnie i meble w pomieszczeniu były utrzymane w jednolitej, stonowanej palecie kolorystycznej. Wymagana jest wykończeniowa rozwaga. Generalnie czarno-biała szachownica najlepiej zaprezentuje się w towarzystwie białych lub drewnianych mebli i sprzętów.

Szach mat!

W teorii czarno-białe płytki w szachownicę można zastosować w każdym pomieszczeniu, ale praktyka pokazuje, że najczęściej da się je spotkać na podłodze w łazience lub kuchni. Tego typu glazura to doskonała opcja dla osób, które posiadają salon z aneksem kuchennym – za jej pomocą można w naturalny sposób wyodrębnić strefę kuchenną od wypoczynkowej, zachowując jednocześnie otwarty charakter przestrzeni.

Uwaga: w przypadku pomieszczeń o niezbyt regularnych kształtach, najlepiej zdecydować się na układanie płytek w karo, czyli po skosie, bo w ten sposób możemy najłatwiej zamaskować wszelkie nieregularności. Musimy jednak liczyć się z tym, że wzór ten jest nieco trudniejszy do uzyskania i wymaga zakupu dużego zapasu płytek – eksperci sugerują aż 15% nadmiaru, bo przy tego typu układzie straty materiału są największe.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Wybieramy drewno pod budowę domu – jak to zrobić z głową?

Drewno jest jednym z podstawowych materiałów konstrukcyjnych, wykorzystywanych zarówno przy budowie domów w systemie tradycyjnym, jak i szkieletowym. Warto pamiętać o tym, że dobre drewno C24 powinno posiadać odpowiednie certyfikaty i musi pochodzić ze sprawdzonego źródła. Dzięki temu uda się uniknąć problemów z użytkowaniem domów, a inwestor ma pewność, że sięgnął po materiał wysokiej jakości. Drewno do […]

Projekty domów jednorodzinnych z poddaszem do adaptacji

Wybór odpowiedniego projektu domu to absolutna podstawa. Warto dokładnie to przemyśleć, aby zbudować wymarzony dom, w którym będziemy się dobrze czuć. Przy wyborze warto kierować się bryłą między innymi tym jaka jest wymarzona bryła domu, ilu będzie domowników, ile pomieszczeń jest potrzebnych, czy ma to być dom piętrowy czy mają być obecne jakieś dodatkowe udogodnienia […]