Wykończenia wnętrz – dlaczego nie warto robić tego samemu?

Remont to ogromna zmiana w życiu mieszkańców domu, związana z tygodniami, a nawet miesiącami podejmowania trudnych wyborów i wykonywania uciążliwych prac. Wykańczanie wnętrz samodzielnie, bez pomocy specjalistów, często wiąże się z opóźnieniami, nieudanymi inwestycjami i poprawkami, które trzeba wykonać po niefachowym kafelkowaniu, malowaniu czy skręcaniu mebli. To bardzo stresujące zajęcie, kiedy spoczywa na barkach osób niedoświadczonych i ścigających się z czasem.

Samodzielne wykończanie mieszkania — zalety i wady

Czy samodzielne wykańczanie mieszkania ma jakieś zalety? Niektórzy właściciele domów i mieszkań na pewno odczuwają olbrzymią satysfakcję z tego, że zrobiły coś samodzielnie. Pękają z dumy przed przyjaciółmi i rodziną, gdy poradzili sobie z położeniem płytek podłogowych, montażem paneli, malowaniem ścian. Jednak zwykle udany efekt jest pokłosiem wielu tygodni ciężkiej pracy, nieprzespanych nocy, nanoszenia licznych poprawek. Niektóre źle wykonane remonty ujawniają swoje niedostatki po pewnym czasie, kiedy podłoga zaczyna skrzypieć albo przez ściany dostaje się wilgoć, czy kunsztownie wykończona szuflada się nie domyka. Problemem naszych rodaków jest brak czasu na przeprowadzanie takich prac i zwykle termin remontu przypada na czas urlopu. Zamiast wypoczywać, kilka tygodni trzeba przeznaczyć na kucie ścian, układanie płytek i malowanie. Wielu właścicieli mieszkań podejmuje się tego trudu, sądząc, że samodzielne wykańczanie mieszkania jest tańsze. Jednak często wynajęcie doświadczonych fachowców, którzy zajmą się remontem od początku do końca, może okazać się znacznie tańszym rozwiązaniem niż wykonanie go samodzielnie.

Czy samodzielne wykończenie mieszkania na pewno jest tańszym rozwiązaniem?

Każdy, kto zdecydował się na samodzielne przeprowadzenie remontu, musi wykonać wiele czynności, zanim w ogóle do niego dojdzie: zaprojektować wnętrze, znaleźć elementy wykończenia w licznych sklepach z materiałami budowlanymi i meblowymi, przygotować pomieszczenie do remontu. To wszystko nie tylko pochłania pieniądze, ale także zajmuje ogrom czasu. Poza tym w sklepach jesteśmy traktowani jak każdy detaliczny klient. Korzystamy z aktualnych promocji, jednak płacimy nie tylko za zakupione materiały budowlane, meble i dekoracje, a także za transport i wniesienie.
Warto pamiętać, że osoby, które profesjonalnie zajmują się budową i remontami, bazują nie tylko na sile swoich rąk, ale także doświadczeniu i wszechstronnej wiedzy. Nawet pracownik, który tylko i wyłącznie zajmuje się malowaniem ścian, po wielu latach pracy na tym stanowisku potrafi odpowiednio ścianę zagruntować, wie, jaka farba sprawdza się najlepiej i jak używać wałka czy pędzla, by nawet ta nierówna wyglądała elegancko. Doświadczenia nabywa się z czasem, a jego braku nie uzupełni instrukcja obrazkowa znaleziona w Internecie. Niedobór wiedzy i małe doświadczenie może wiele kosztować. Kiedy misternie ułożone płytki po kilku tygodniach czy miesiącach zaczną odpadać, trzeba skuć ścianę i zatrudnić fachowca, który je od nowa ułoży, tym razem tak, by trzymały się przez wiele, wiele lat. Podwójna praca, podwójnie stracony czas i stracone nerwy wcale nie oznaczają oszczędności.

Wynajęcie firmy wykończeniowej — zalety

Kiedy o wszystko, co dzieje się na budowie, trzeba zadbać samodzielnie, naprawdę zmęczenie i rozdrażnienie daje się we znaki. Inaczej jest, kiedy korzysta się z firmy wykończeniowej. Ta powinna być złożoną z doświadczonych pracowników ekipą, dla której budowa i remonty to codzienność. Znika też konieczność wyszukiwania specjalistów w danej dziedzinie. Nie każdy pracownik budowlany zna się na wszystkim. Czasami poszukiwanie pomocy przy remoncie wiąże się z osobnym wynajmowaniem malarza, parkieciarza czy stolarza wykonującego meble kuchenne. Firma zajmująca się wykańczaniem mieszkań pod klucz zapewnia obsługę fachowców na każdym etapie remontu.
Wynajęcie zaufanej ekipy wykończeniowej oznacza, że wystarczy zaznajomić ją ze swoją wizją wnętrza urządzonego pod klucz, a ona zadba o zakup materiałów budowlanych i ich montaż. Po stronie właściciela lokum pozostaje tylko nadzór nad przebiegiem prac (i to nie codziennie) oraz płacenie za materiały. Do firmy wykończeniowej należy też zapewnienie pracownikom odpowiednich narzędzi. Nie masz maszyny do cięcia płytek? Nie szkodzi, od tego masz firmę wykończeniową!

Na co zwrócić uwagę, wybierając firmę wykończeniową?

O firmach wykończeniowych krążą legendy. O krzywo położonych gładziach, o jajkach zamurowanych w ścianie, o znikaniu bez śladu z placu budowy z pieniędzmi i zapasem materiałów budowlanych. Na szczęście takie historie odchodzą do lamusa, bo dzisiaj Internet i opinie o firmach są niezrównanym źródłem informacji. Poszukując ekipy do kompleksowego wykończenia wnętrz, warto poszukać w zasobach sieci informacji o konkretnych wykonawcach, porównać opinie o nich w wielu źródłach oraz zapoznać się z wykonanymi i oddanymi inwestycjami. Te zazwyczaj są odpowiednio zobrazowane za pomocą zdjęć, czy to na stronie firmy wykończeniowej, czy w opiniach, gdy dodali je klienci danej firmy. Oczywiście warto też zapoznać się z cennikiem firmy i pamiętać, że ta najtańsza nie zawsze okazuje się najlepszą.

Wykończenie mieszkania w Warszawie — którą firmę wybrać?

Wykańczaniem mieszkań pod klucz w Warszawie i w okolicach stolicy zajmuje się Naos. Firma zapewnia kompleksowe wykańczanie wnętrz od momentu odbioru lokalu, po przygotowanie go do zamieszkania. Niewątpliwą zaletą firmy jest to, że każdy klient ma własnego opiekuna. Opiekun współpracuje z nim już na etapie projektowania wnętrz, przez wybór materiałów, po ostateczny dobór elementów wyposażenia i odbiór mieszkania, domu albo biura. Naos to nie tylko sprawna ekipa wykończeniowa, ale także projektanci wnętrz i zaprzyjaźnieni producenci mebli, sprzętów domowych, żaluzji, lamp, podłóg czy drzwi, co sprawia, że inwestor, który zdecydował się na skorzystanie z oferty Naos, jest angażowany w stopniu minimalnym i po kilku tygodniach od rozpoczęcia remontu może cieszyć się oczekiwanym na wstępie efektem i zamieszkać w wymarzonym lokum.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Czym charakteryzują się płyty izolacyjne Thermano?

Płyty izolacyjne Thermano, nazywane superdociepleniem polskiego domu to produkt, który cechuje się najwyższą efektywnością energetyczną. To jedno z najlepszych rozwiązań w zakresie termoizolacji na naszym rynku. Płyty izolacyjne zbudowane są z materiału należącego do rodziny poliuretanów – PIR – czyli poliizocyjanuranu. Charakteryzuje go struktura zamkniętych komórek oraz duża gęstość, a to sprawia, że materiał wyróżnia […]

Co to jest wyleganie zboża i jak można mu zapobiegać?

Dla każdego producenta rolnego najważniejsze jest, żeby jego plony były jak najwyższej jakości. W tym celu stosuje się nawożenie, różnego rodzaju środki ochronne oraz zabiegi, które mają na celu poprawić kondycję zbóż. Częstym problemem jest wyleganie. Jak uchronić przed nim rośliny? Czym jest wyleganie zbóż? Wszystkie uprawy zależne są od aktualnie panujących warunków atmosferycznych, które […]