Jaki zmiękczacz do wody wybrać?

Jeśli zbadamy parametry wody z kranu we wszystkich gospodarstwach w Polsce, okaże się, że w większości z nich woda jest twarda. Ma to niestety bezpośredni wpływ na nasze zdrowie oraz codzienne obowiązki domowe. Osad z twardej wody pozostaje na naczyniach oraz urządzeniach użytku domowego, ubrania po wyjęciu z pralki są nieprzyjemne i sztywne, a nasza skóra po umyciu jest wysuszona.

Na skutek tego umycie kabiny prysznicowej, wanny i umywalek zajmuje bardzo dużo czasu, a efekty i tak utrzymują się zaledwie kilka godzin. Na szczęście na rynku dostępne jest rozwiązanie problemu uciążliwego kamienia i podrażnionej skóry w postaci zmiękczacza do wody.

Zmiękczacz do wody – jak działa

Zadaniem tego urządzenia jest wymiana jonów zawartych w wodzie odpowiadających za jej twardość na te zmagazynowane w zbiorniku filtracyjnym. W tej części automatu znajduje się żywica jonowymienna, dzięki której możliwa jest wymiana jonów. Zmiękczona woda jest kolejno transportowana do instalacji wodociągowej w całym domu.

Ważnym elementem konstrukcji jest także głowica sterująca. Pełni ona funkcję filtrującą oraz odpowiada za regenerację całego urządzenia, do której stosowana jest solanka zawarta w kolejnym zbiorniku. Proces ten odbywa się automatycznie w momencie, kiedy jonowymienne zdolności żywicy zostaną wyczerpane. Częstotliwość regeneracji zmiękczacza zależy od twardości wody oraz ilości, jaka jest zużywana na co dzień.

Jaki zmiękczacz do wody wybrać

Znając budowę i sposób działania urządzenia, przy wyborze odpowiedniego zmiękczacza wody do domu należy wziąć pod uwagę kilka parametrów:

  • pojemność zbiornika – wielkość zmiękczacza będzie uzależniona od liczby osób w gospodarstwie. Należy także wziąć pod uwagę, że mała pojemność zbiornika będzie wymagała częstszej regeneracji, co przełoży się na mniejszą żywotność złoża żywicznego.
  • wielkość złoża – aby urządzenie było w stanie skutecznie zmiękczyć całą wodę w obiegu, złoże żywiczne powinno być odpowiedniej wielkości. Jest ona uzależniona od liczby domowników, stopnia twardości wody i wielkości gospodarstwa. Średnio na 5 osób w domu zmiękczacz powinien posiadać 20-litrowe złoże żywicy.
  • rodzaj złoża – ta część zmiękczacza ma bezpośredni kontakt z wodą, której będziemy używać, dlatego musi być jak najwyższej jakości. Powinna posiadać stosowny certyfikat bezpieczeństwa. Najlepiej, jeśli jest wykonane z żywicy wyprodukowanej bez użycia rozpuszczalników organicznych.
  • rodzaj głowicy stertującej – choć istnieje ogromna ilość głowic (sterowników) różnego rodzaju, nie należy w tej kwestii wybierać tańszych rozwiązań. Ten element odpowiedzialny jest za zliczanie poboru wody oraz przeprowadzanie cyklów regeneracji. Im bardziej automatyczna głowica sterująca, tym sprawniej będzie odbywać się praca zmiękczacza, złoże będzie lepiej czyszczone i zachowa dłuższą żywotność. Warto zwrócić także uwagę na to, z jakiego surowca jest wykonana głowica. Do wyboru są cykle z regeneracją zegarową lub objętościową.

Zmiękczacz wody Blue Soft RX17/C100 – wysoka trwałość i jakość

Skuteczny zmiękczacz do wody powinien być trwały i ekonomiczny. Wśród wielu modeli dostępnych na rynku na uwagę zasługuje urządzenie marki Blue Soft RX17/C100, które idealnie spełnia wszystkie stawiane mu oczekiwania. Jest on przeznaczony dla gospodarstw z liczbą domowników od 2 do 4 osób. Wyróżnia go opcja manualnego ustawienia twardości wody w zależności od naszych potrzeb.

Jeśli chodzi o budowę tego modelu, to jest to produkt wysokiej jakości. Złoże żywiczne jest produkcji renomowanej wiodącej firmy na rynku europejskim Purolite. Odznacza się wysoką wydajnością, a trwałość żywicy wynosi średnio aż 20 lat. Elektroniczna głowica zbudowana jest z niezawodnych dysków ceramicznych odpornych na ścieranie i korozję, co przekłada się na wieloletnią i bezawaryjną pracę zmiękczacza wody, a objętościowa regeneracja sprawia, że mamy pewność czystości i miękkości wody, która podlega regeneracji po przepływie jej określonej ilości.

Urządzanie jest fabrycznie zaprogramowane, a także nie wymaga serwisowania. Okresowo należy wymienić jedynie kapsułkę solankową do regeneracji złoża żywicznego, co zmniejsza koszty eksploatacji.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Dlaczego warto zainstalować w domu nawilżacz powietrza?

Na rynku dostępne są różnorodne urządzenia, ułatwiające codzienne funkcjonowanie domowników. Jednym z nowoczesnych rozwiązań są systemy gwarantujące odpowiednią wilgotność powietrza. Warto wiedzieć, jakie korzyści płyną z ich zastosowania. Konsekwencje zdrowotne suchego powietrze Odpowiednia wilgotność dostępna w pomieszczeniach jest niezwykle istotna dla domowników. Suche powietrze niekorzystnie oddziałuje bowiem na nos oraz skórę człowieka. Często powoduje ono […]

Pompy ciepła woda-powietrze – wady i zalety

Chcąc korzystać z idealnej temperatury powietrza w swoim domu, jak również ciepłej wody o optymalnej temperaturze, warto wykorzystywać do tego celu najnowocześniejsze urządzenia. Pompa ciepła woda powietrze umożliwia korzystanie z tych udogodnień również przy skrajnych temperaturach powietrza, panujących na zewnątrz. Niezawodne i nowoczesne systemy dostępne dla każdego Najlepsze z systemów dostępnych na rynku są po […]