Jak wybrać fotel ogrodowy?

Gdy trawa zaczyna stawać się coraz bardziej zielona, a ptaki na drzewach ćwierkają coraz głośniej, to znak – nadeszła pora na fotele ogrodowe. Za nami trudny okres i niestety nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie coś miało się zmieniać na lepsze. Każdy, kto ma choć skrawek przydomowego ogródka, jest teraz prawdziwym szczęściarzem. Nawet niewielką przestrzeń można zaaranżować tak, by stała się oazą spokoju i miejscem, w którym chętnie będziemy wypoczywać przez kolejne ciepłe miesiące. Jeśli nie mamy do dyspozycji ogrodu lub tarasu, chociażby niewielkiego, możemy spróbować stworzyć naszą małą sielankową przestrzeń na balkonie!

1. Z jakiego materiału wybrać fotel wiszący do ogrodu lub na taras?

2. Fotele ogrodowe drewniane – wady i zalety

3. Fotele ogrodowe rattanowe oraz wiklinowe – wady i zalety

4. Fotele ogrodowe metalowe – wady i zalety

5. Jaki design foteli ogrodowych wybrać?

5. Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem foteli ogrodowych?

Wielu z nas decyduje się na fotele ogrodowe, warto wybrać opcję, która będzie dla nas najdogodniejsza, tak, by mebel posłużył nam znacznie dłużej niż w trakcie jednego sezonu.

1. Z jakiego materiału wybrać fotel wiszący do ogrodu lub na taras?

Fotel wiszący to prawdziwy hit. Jeśli również tęsknisz za czasem, gdy jako dziecko beztrosko i bezkarnie mogłeś bujać się w huśtawce, fotel wiszący sprawi, że zupełnie bezkarnie będziesz mógł powrócić do tego okresu.

Obecnie wybór foteli wiszących jest naprawdę imponujący, zarówno w sprzedaży stacjonarnej, jak i internetowej. Szukając fotelu idealnego, możemy wybrać kokony podwieszane bezpośrednio do sufitu lub mocowane do metalowego stelaża, wiszące hamaki lub ławki, rattanowe siedziska bądź też materiałowe worki.

Fotel wiszący, z którego będziemy korzystać na zewnątrz, powinien być wykonany z materiały odpornego na warunki atmosferyczne, by mógł przetrwać wiatr, deszcze i różnice temperatur. Najlepiej zdecydować się na fotel wykonany z technorattanu, ale pięknie prezentuje się również wiklina. Trzeba o nią jednak odpowiednio zadbać.

2. Fotele ogrodowe drewniane – wady i zalety

Zwolennicy drewnianych foteli ogrodu, na pewno znajdą coś dla siebie. Drewno wygląda szlachetnie i prestiżowo. Świetnie sprawdzi się w ogrodach tradycjonalistów. Drewniane meble są wytrzymałe, solidne i trwałe. Świetnie prezentują się na tle kwiatów i roślin – drewno jest przecież materiałem naturalnym.

Jednak należy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji i zabezpieczeniu, a najlepiej schowaniu przed zimą w bezpieczne miejsce. Tymczasem przeniesienie drewnianych mebli może stanowić nie lada wyzwanie. Są one masywne i ciężkie.

3. Fotele ogrodowe rattanowe oraz wiklinowe – wady i zalety

Fotele ogrodowe z rattanu nadają otoczeniu egzotycznego wyglądu. Wykonuje się je ze zdrewniałych pędów indonezyjskich palm. Dzięki specyficznej obróbce, meblom ratanowym nadaje się różnorakie wzory i kształty, co zapewnia duży i interesujący wybór. Rattanowe meble pasują tam, gdzie jest nowocześnie i tam, gdzie jest tradycyjnie. Ponadto są lekkie i łatwo je przenieść. Nie wymagają szczególnej konserwacji, wystarczy je przetrzeć wilgotną szmatką.

Należy jednak pamiętać, że meble rattanowe nie są odporne na warunki atmosferyczne. Przy tym ich ceny nie są niskie. Świetnym wyjściem są meble z technorattanu, czyli tworzywa sztucznego, który świetnie imituje rattan.

Meble wiklinowe są wygodne do siedzenia, lekkie, a przy tym trwałe i wytrzymałe. Ich atrakcyjny wygląd pięknie współgra z naturalnym otoczeniem. Wiklina jest znacznie tańsza od rattanu, a ponadto łatwa do utrzymania w czystości. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej impregnacji, chroniącej przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.

4. Fotele ogrodowe metalowe – wady i zalety

Fotele metalowe są bardzo wytrzymałe, a przy tym nie wymagają specjalnego traktowania. Nie dają jednak wielkich możliwości w kwestii aranżacji przestrzeni. Fotele ogrodowe z metalu zapewne nie będą ulubionymi meblami osób, które cenią naturę i tradycyjny wygląd ogrodu.

5. Jaki design foteli ogrodowych wybrać?

Design foteli ogrodowych tak naprawdę zależy wyłącznie od naszego upodobania. Postarajmy się, aby design pasował do reszty przestrzeni, aby uzupełniał się z roślinnością i pasował do podłoża. Jeśli mamy drewniane podłoże, metalowe meble nie będą wyglądały na nim korzystnie.

Inny design sprawdzi się w ogrodzie tradycjonalisty, inny u tego, który ceni nowoczesne rozwiązania.

5. Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem foteli ogrodowych?

Niezwykle istotnym jest, aby przed zakupem właściwie ocenić wielkość dostępnej przestrzeni. Zastanówmy się nad tym, na jakich funkcjach mebla najbardziej nam zależy. Czy chcemy, aby było to miejsce wypoczynku i relaksu, czy też rodzinnych spotkań i biesiadowania? Zastanówmy się, czy zimą mamy warunki do przechowywania foteli do ogrodu. Jeśli nie, wybierzmy takie, które będą maksymalnie odporne i trwałe.

Przed zakupem foteli do ogrodu, porównajmy również ceny w różnych miejscach. W sezonie, np. na niektórych aukcjach internetowych, ceny mogą być zbyt wygórowane.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Szukasz pomysłu na wyjątkowe wnętrza? Tapeta imitująca cegłę to jest to!

Cegła na ścianie to motyw pojawiający się w wielu mieszkaniach. Nic w tym dziwnego, gdyż ten materiał prezentuje się okazale i nadaje wnętrzu wyjątkowego klimatu. Jeżeli jednak szukasz alternatywy dla tego rozwiązania, tapeta imitująca cegłę może być czymś dla Ciebie! Jakie korzyści przemawiają za tym rozwiązaniem? W jakich wnętrzach sprawdzi się ten rodzaj dekoracji? Odpowiedzi […]

Łóżko młodzieżowe dla nastolatka. Zobacz jak wybrać?

Okres dojrzewania to dla dziecka, czy raczej nastolatka ciężki czas adaptacji ze światem i regulowania swoich emocji. Jeśli chcemy mu w tym pomóc, postarajmy się tak urządzić mu przestrzeń w domu, aby był w stanie czuć się w niej pełni zrelaksowany. Aby było to możliwe, warto odwiedzić AMDK, sklep z meblami, które doskonale sprawdzą się w […]