Właściwości pościeli bambusowej, o których nie miałeś pojęcia

Włókno bambusowe pojawia się coraz częściej w opisach tekstyliów. Zobaczymy go na pościelach, poduszkach, koszulkach, lekkich spodniach, a także na bieliźnie. Co sprawia, że ten materiał jest tak często poszukiwany? Czy tekstylia bambusowe mają właściwości, które wyróżniają je na tle innych popularnych materiałów, takich jak len lub bawełna? O tym w poniższym artykule. Zapraszamy do czytania!

Czy pościel bambusowa jest wykonana z bambusa?

Pościel bambusowa jest wykonana z włókna bambusowego, które pozyskiwane jest z prawdziwej rośliny. Materiały tego typu są zaliczane do ekologicznych, ponieważ uprawa roślin jest szybka i mało kosztowna. Bambus potrafi urosnąć w nocy nawet o 1 metr! Co więcej, jego uprawa nie wymaga nawożenia i używania środków ochrony roślin. Największym dostawcą materiału są Chiny, jednak bambus jest także hodowany w Argentynie, Chile, Stanach Zjednoczonych i Afryce.

Niezwykłe właściwości pościeli bambusowej

Pościel bambusowa jest nie tylko miękka w dotyku, ma mnóstwo właściwości, które plasują ją o wiele wyżej od klasycznej bawełny czy tradycyjnego lnu. Ponadto materiał z tego włókna jest łatwy w pielęgnacji i obróbce. Warto wiedzieć, że pościele ze sklepu internetowego Słodkie Sny zwykle są świetnej jakości i jeśli tylko uznamy, że materiał nam odpowiada, to możemy zamawiać je niemalże w ciemno, ponadto w taki sposób zyskujemy dostęp do ogromnej różnorodności wzorów i motywów.

Włókno bambusowe ma też o wiele więcej ciekawych właściwości, które z pewnością zaskoczą nawet stałych użytkowników pościeli.

Właściwość 1. Doskonała termoregulacja pościeli bambusowej

Włókno bambusowe zapewnia o wiele lepszą termoregulację niż bawełna. Ponadto jest higroskopijne, co oznacza, że błyskawicznie pochłania wilgoć z otoczenia. Dzięki temu nie obudzimy się zlani potem nawet w najcieplejszy letni dzień. Pościele wykonane z bambusa ułatwiają skórze oddychanie, dzięki czemu osoby o delikatnej i atopowej skórze nie będą budziły się z podrażnieniami i odczynami alergicznymi. Ciekawostką jest, że kołdra ubrana we włókno bambusowe potrafi obniżyć temperaturę w łóżku nawet o 3 stopnie. Z kolei w zimie trzyma ciepło i nie pozwala nam się wychłodzić.

Właściwość 2. Antybakteryjna moc pościeli bambusowej

Pościel bambusowa ma właściwości antybakteryjne, które ułatwiają zachowanie wysokiej higieny w łóżku. Przydaje się to szczególnie osobom, które cierpią na częste infekcje lub muszą z jakiegoś powodu częściej prać pościel. Ponadto właściwość ta zapewnia też wolniejsze powstawanie nieprzyjemnych zapachów, za które odpowiedzialne są bakterie. Pościel z włókna bambusowego jest szczególnie polecana alergikom i astmatykom, gdyż ułatwia utrzymanie sterylnego otoczenia, wolnego od roztoczy i innych alergenów.

Właściwość 3. Niezwykła trwałość pościeli z włókna bambusowego

Kolejną zaletą pościeli z włókna bambusowego jest niebywała trwałość. Nie potarga jej dziecko ani nie podrze się podczas wirowania na wysokich obrotach. Ponadto pranie w wysokiej temperaturze nie powinno wpłynąć negatywnie na materiał, z czego ucieszą się rodzice i alergicy. Niektóre pościele z czasem tracą naturalną miękkość, z włóknem bambusowym nie stanie się nic takiego, nawet po wielu latach użytkowania. Jedyne czego trzeba pilnować to używania odpowiednich środków do pielęgnacji. Unikajmy zmiękczających płynów do płukania, które mogą osadzić się na materiale i nieco osłabić właściwości włókien.

Właściwość 4. Włókna bambusowe nadają pościeli przyjemną miękkość

Pościel z bambusa nie zawsze wybierana jest jedynie ze względu na właściwości antybakteryjne i wytrzymałość. Niektórzy są fanami jej niezwykłej miękkości, którą w przypadku innych pościeli trudno uzyskać lub potrzebujemy do tego specjalnych płynów do płukania. Włókno bambusowe układa się w taki sposób, że zawsze sprawia przyjemne wrażenie podczas dotyku. Ponadto zachowuje swoje właściwości, nawet jeśli wypierzemy pościel jedynie w proszku do prania.

Jak właściwie dbać o bambusową pościel?

Dbanie o pościel wykonaną z włókna bambusowego nie jest trudne. Wystarczy tylko dbać o sortowanie kolorów podczas prania, aby nic nie zmieniło koloru materiału. Ponadto nie musimy używać płynu do płukania, ponieważ pościel będzie miękka w dotyku nawet po samym proszku. Materiał bambusowy nie gniecie się, dzięki czemu zyskujemy nieco czasu, który w przypadku bawełny stracilibyśmy na prasowaniu. Zwracajmy też uwagę na temperaturę prania podaną na metce. Teoretycznie bambus powinien wytrzymać nawet 90 stopni, jednak niektórzy producenci używają zdobień, które mogą zostać zniszczone przez wysoką temperaturę.

Więcej informacji o pielęgnacji pościeli bambusowej znajdziemy w artykule: Jak dbać o produkty bambusowe: pościel, kołdry, poduszki?

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Wybieramy drewno pod budowę domu – jak to zrobić z głową?

Drewno jest jednym z podstawowych materiałów konstrukcyjnych, wykorzystywanych zarówno przy budowie domów w systemie tradycyjnym, jak i szkieletowym. Warto pamiętać o tym, że dobre drewno C24 powinno posiadać odpowiednie certyfikaty i musi pochodzić ze sprawdzonego źródła. Dzięki temu uda się uniknąć problemów z użytkowaniem domów, a inwestor ma pewność, że sięgnął po materiał wysokiej jakości. Drewno do […]

Dom pod klucz a stan deweloperski

Rynek nieruchomości cały czas rośnie w siłę. Inwestorzy nieustannie budują nowe domy i bloki mieszkalne, bo mają gwarancję, że przy atrakcyjnej cenie, bez problemu uda im się je sprzedać. Jeszcze nie tak dawno rynek deweloperski napędzał specjalny projekt rządowy, który pomagał młodym osobom i rodzinom zakup mieszkania bez konieczności odkładania wkładu własnego. Dzięki temu deweloperzy […]