Istnieje wiele sytuacji, w których stary komin przestaje dobrze spełniać swoją funkcję. Może to być spowodowane uszkodzeniami jego struktury, czy zebranymi w przewodzie zanieczyszczeniami. W takiej sytuacji dobrym wyjściem może się okazać instalacja elastycznego wkładu kominowego, którego kształt łatwo dopasować do przebiegu niemal każdego komina. Stosowanie wkładów tego typu sprawdzi się np. przy wymianie kotła grzewczego na nowy.
Dlaczego zapewnienie drożności komina jest tak ważne?
Zadaniem przewodu kominowego jest umożliwienie sprawnego odprowadzania spalin na zewnątrz budynku. Powinien on mieć odpowiedni przekrój, a tym samym zapewniać właściwy przepływ powietrza. W zależności od typu kotła lub pieca spaliny mogą się wydostawać z komina dzięki ciśnieniu wytwarzanemu sztucznie, za pomocą zainstalowanego wentylatora albo za sprawą powstającego ciągu kominowego. Jest on tworzony za sprawą różnicy temperatur między spalinami a powietrzem znajdującym się na zewnątrz. Powietrze o wyższej temperaturze, w tym przypadku spaliny, mają mniejszą gęstość, wskutek czego unoszą się ku górze. Ich ruch powoduje dodatkową zmianę ciśnienia w kominie i mocniejsze zasysanie kolejnych partii dymu trafiających do komina.
Prawdziwym problemem jest jednak niedrożność przewodu kominowego. Każde zmniejszenie przekroju prowadzi do zaburzenia ciągu i może sprawić, że dym nie będzie mógł swobodnie ulatywać. Powodami takiego stanu rzeczy mogą być zanieczyszczenia osadzające się w kominie, np. sadza, substancje smoliste, żywice czy wpadające do środka liście, gałęzie lub ptasie pióra. Jednak znacznie częściej powodem poważnego ograniczenia przepływu powietrza są przemieszczenia cegieł, z których jest zbudowany komin. Powodują one nie tylko zwężenie światła przewodu kominowego, ale również przyczyniają się do zaburzeń w przemieszczaniu się dymu. Sposobem rozwiązania tego rodzaju problemów może być instalacja specjalnego elastycznego wkładu kominowego, który gwarantuje odpowiedni przepływ spalin, a jednocześnie dostosowuje się do kształtu otworu – wyjaśnia fachowiec z firmy Tanie Kominy, która specjalizuje się w dostarczaniu systemów kominowych.
Zalety stosowania elastycznych wkładów kominowych
Elastyczne wkłady kominowe mogą być zainstalowane w niemal każdym przewodzie kominowym. Dzięki swej strukturze łatwo dopasowują się do kształtu komina, a ich powierzchnia zapewnia dobry przepływ spalin, bez tworzenia zawirowań i cofania się dymu do wnętrza komina. Wkłady tego rodzaju są wykonane z karbowanych rur Spiro, które są bardzo giętkie i można im łatwo nadać wybrany przebieg. Wielką zaletą elastycznych wkładów kominowych jest to, że mogą być stosowane w niemal wszystkich starszych budynkach. Jest to tym ważniejsze, że zastosowanie odpowiedniego kwasoodpornego wkładu kominowego jest niezbędne przy wymianie kotła centralnego ogrzewania na nowy.
Wszyscy użytkownicy pieców starego typu, zwłaszcza opalanych węglem i drewnem, którzy chcą je zastąpić nowoczesnymi kotłami gazowymi olejowymi, węglowymi czy spalającymi pellet powinni pamiętać, że w takim przypadku konieczne jest również dopasowanie komina do potrzeb nowego sprzętu. Producenci kotłów bardzo precyzyjnie określają przekrój, jaki powinien mieć komin służący do uzyskania optymalnych wyników. Dodatkowym argumentem przemawiającym za instalacją wkładu jest fakt, że kotły nowego typu mogą powodować osadzanie się na ścianach komina kondensatu, który szybko doprowadzi do powstawania nieestetycznych i śmierdzących zacieków.
W przypadku, gdy komin jest już stary, a jego wewnętrzne ścianki są nierówne, instalacja zwykłego wkładu stalowego lub ceramicznego może być trudna. Wkład typu Spiro będzie tu więc optymalnym rozwiązaniem. Wkłady elastyczne sprawdzą też tam, gdzie przewód kominowy ma nieregularny przebieg, np. jego odcinki biegną pod kątem.