DeboweTarasy.pl

Warzywniki w zimie – jak o nie dbać i przechowywać?

Przydomowy warzywnik to sposób na świeże i ekologiczne warzywa, owoce oraz zioła, które można mieć zawsze pod ręką i używać do ulubionych potraw. Obecnie dużą popularnością cieszą się warzywniki z blachy ocynkowanej, które są trwałym, ale mobilnym rozwiązaniem.

Gotową rabatę można ustawić w dogodnym miejscu, nawet na balkonie i na tarasie. Warzywnik po sezonie można łatwo rozłożyć i przechować do kolejnego sezonu. Z metalowego warzywnika można z powodzeniem korzystać przez cały rok, to również świetny sposób na stworzenie atrakcyjnej rabaty całorocznej.

Warzywniki z blachy ocynkowanej w ogrodzie lub w szklarni

Wzniesione rabaty są doceniane przez ogrodników, ponieważ zabezpieczają uprawy przed szkodnikami, np. przed ślimakami, ograniczają potrzebę przekopywania podłoża i można ja ustawiać praktycznie w każdym zakątku ogrodu lub w szklarni. Dużą zaletą jest wysokość podwyższonej rabaty – warzywnik z blachy ocynkowanej firmy Garden Steel polecany jest osobom z problemami z kręgosłupem.

Gotowy warzywnik metalowy wygląda estetycznie, jest prosty w montażu i demontażu. Wystarczy ustawić go w dowolnym miejscu, napełnić ziemią ogrodową i obsadzić roślinnością. Materiał, z którego wykonano produkt, ma dużą przewagę nad drewnem i nad słomą – jest odporny na warunki atmosferyczne oraz na aktywność biologiczną mikroorganizmów. Blacha szybciej się nagrzewa, dlatego metalowy warzywnik nadaje się do uprawy roślin ciepłolubnych, np. z rodziny dyniowatych, psiankowatych.

Wielosezonowe warzywniki na taras – co w nich uprawiać?

Metalowe warzywniki świetnie sprawdzą się jako praktyczna i estetyczna ozdoba balkonu lub tarasu. Wystarczy ustawić je w reprezentatywnym miejscu, obsadzić roślinnością i cieszyć się efektem. Warzywnik z blachy ocynkowanej jest dostępny w klasycznych kolorach – czarnym, brązowym lub białym. W warzywniku na tarasie można uprawiać nie tylko warzywa i zioła, ale również rośliny ozdobne, np. pelargonie, surfinie lub mniejsze krzewy i pnącza – hortensje, bugenwille, powojniki.

Wielosezonowe warzywniki na taras zdobią ogród praktycznie przez cały rok. Metalowa rabata będzie zawsze atrakcyjna, jeśli posadzi się do niej rośliny zimozielone, np. miniaturowe odmiany świerków, żywotników, cyprysików lub bukszpanów. Całość można upiększyć sezonowymi roślinami cebulowymi – tulipanami, żonkilami i cebulicami.

Jak zabezpieczyć metalowy warzywnik przed zimą?

Warzywnik z blachy ocynkowanej jest produktem odpornym na działanie wilgoci, więc nie rdzewieje. Warto jednak po skończonym sezonie złożyć go i przechowywać w miejscu suchym. Montaż i demontaż produktu jest prosty i nie trwa długo. Po zdemontowaniu zaleca się wyczyścić i osuszyć wszystkie elementy warzywnika, aby w przyszłym roku prezentował się on dobrze i był wolny od szkodników i patogenów.

Warzywniki, które znajdują się w szklarniach oraz na balkonach można pozostawić bez rozkręcania do kolejnego sezonu. W warzywnikach, w których rosną rośliny wielosezonowe, np. drzewka i krzewy, warto zadbać o odpowiednią izolację bryły korzeniowej przed mrozem. W tym celu przed zasadzeniem roślin można stworzyć warstwę izolacyjną, np. ze styropianu. Taką metalową rabatę można trzymać przez cały rok na balkonie lub na tarasie.

Jak widać, warzywniki z blachy ocynkowanej są łatwe w montażu i w demontażu, ale czynność ta nie jest konieczna, ponieważ materiał jest bardzo odporny na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Metalowe skrzynie mogą zdobić ogród praktycznie przez cały rok.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Altana z drewna – serce i dusza stylowego ogrodu

Otoczenie wokół domu to miejsce, które latem powinno stać się funkcjonalnym miejscem dla każdego domownika. Taki „zielony pokój” daje setki możliwości spędzenia wolnego czasu, relaksu, może też cieszyć oko domowników i gości jak mało co. Niestety, rzeczywistość wielu przydomowych przestrzeni wokół polskich domów jednorodzinnych to przystrzyżona trawa i równo posadzone drzewka przy płocie. Jałowo i […]

Jakie fotele na taras wybrać?

W okresie letnim na tarasie spędza się zwykle bardzo dużo czasu. Warto więc zadbać o jego odpowiedni wystrój oraz wyposażenie. Podstawa to wygodne fotele. Jakie wybrać? Fotele, z jakiego materiału sprawdzą się najlepiej na tarasie?  Lato zbliża się wielkimi krokami. Jest więc właśnie idealny czas na to, by odpowiednio przygotować do niego swój taras. W […]