Tynk cementowo wapienny Knauf – właściwości i zastosowanie

Tynki cementowo-wapienne mają zdecydowanie dłuższą tradycję zastosowania niż tynki gipsowe. W tym artykule dowiesz się nieco więcej na temat ich zastosowania oraz właściwości.

Jednym z najczęściej wykorzystywanych tynków, jest tynk cementowo wapienny. Jest on pewną mieszaniną składającą się z cementu, piasku, wapna budowlanego oraz wody, wzbogaconą o dodatki uszlachetniające. Jego przeznaczenie jest różnorodne, ponieważ możemy stosować go zarówno na zewnątrz pomieszczeń, jak i w ich wewnątrz. Nie jest ważne ich przeznaczenie oraz panująca wilgotność.

Jakie posiada właściwości?

Głównie jest on stosowany w celu ostatecznego wykończenia danej powierzchni lub w formie jednowarstwowego tynku podkładowego. Tynk cementowo – wapienny można nakładać za pomocą agregatu tynkarskiego, ale również bez jego pomocy, czyli ręcznie. W zależności od tego, jakiego rodzaju jest dane podłoże, tynkowanie za jego pomocą najczęściej odbywa się w dwóch cyklach technologicznych. Jednym z nich jest obrzutka, a drugą tynk właściwy. Jeśli naszym celem jest uzyskanie idealnie gładkich ścian, poleca się zastosowanie warstwy gładzi. Układ tynku cementowo-wapiennego, który prawidłowo został wykonany, ułatwia osuszanie ścian oraz chroni przed nadmierną wilgocią. Dodatkowo pozwala polepszyć akustykę pomieszczenia, lepiej akumuluje ciepło, a także charakteryzuje się dobrymi parametrami wytrzymałościowymi i paroprzepuszczalnymi.

Charakterystyka – tynk cementowo wapienny Knauf

Tynk cementowo wapienny Knauf posiada właściwości tynku jednodniowego. Jego uziarnienie wynosi do 1,2 milimetra. Tynk cementowo wapienny Knauf charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża oraz niezwykle dobrą wytrzymałością na ściskanie. Wyróżnia go również niska obsorbcja wody o kategorii W1. Po stwardnieniu jest wodoodporny oraz mrozoodporny.

Tynk cementowo wapienny Knauf można stosować do prac mających na celu wykonanie jedno- lub dwuwarstwowych wypraw tynkarskich. Świetnie sprawdzi się nakładany ręcznie lub za pomocą maszyny. Z równie dobrym efektem można stosować go wewnątrz oraz na zewnątrz budynków. Równie dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach, które posiadają wysoką wilgotność, są nimi łazienki, kuchnie, piwnice i garaże. Tynk cementowo wapienny Knauf jest zalecany do wykonywania tynków podkładowych pod tynki szlachetne, a także gładzie cementowe. Można stosować go zarówno na ścianach betonowych jak i stropach betonowych oraz wykonanych z ceramiki, wapienno-piaskowych.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Wertykulacja trawnika po zimie – najważniejszy krok do pięknego ogrodu wiosną

Piękny, zielony dywan wokół domu daje ogrom przyjemności. Po takiej trawie można przechadzać się na boso, biegać, leżeć na kocyku oraz patrzeć w niebo. Poza tym trawnik utrzymany w tym stylu cudownie komponuje się również z bryłą domu. Otoczenie budynku jest zadbane i odpowiednio utrzymane. By trawa na posesji wyglądała właśnie w ten sposób, wiosną […]

Jak poprawnie używać wentylatorów, by były skuteczne

Poprawnie wykonana wentylacja w pomieszczeniu może oszczędzić sporo kłopotu. Jeśli natomiast nie gwarantuje ona odpowiedniej wentylacji, konieczna jest interwencja – najczęściej w postaci wymiany całej instalacji. Jednak tymczasowo niezbędny może być wynajem wentylatorów. W jakich jeszcze sytuacjach urządzenia te są niezbędne i jak należy ich używać, aby były skuteczne? Sprawdzamy!