Rolety rzymskie rozpowszechniły się właśnie dzięki stosowaniu ich w kuchni, a dopiero potem ich popularność opanowała także inne pomieszczenia. Oczywistym jest więc, że będą pasować do kuchennych aranżacji. Jednak czy to najlepsze rozwiązanie? Czy warto stosować rolety rzymskie w kuchni? Przedstawiamy, jakie zalety ma ten rodzaj okiennej aranżacji!
Rolety rzymskie- wysoki komfort użytkowania
Rolety rzymskie składają się z pasów, które można regulować, zostawiając zaciemnienie na dowolnej wysokości. To samo w sobie stanowi przewagę dla zasłon, które, nie dość, że potrzebują dużo miejsca po bokach okna, to w dodatku regulują światło w poziomie, a nie w pionie. Jednocześnie wśród rolet rzymskich jest tak wiele rodzajów, że znajdziesz swój krój, niezależnie od tego, czy potrzebujesz całkowicie zaciemnić pomieszczenie, czy używasz ich, tylko aby zapewnić sobie prywatność.
Najczęściej wybierane do kuchni są rolety z tkaniny transparentnych, które chronią przed ostrymi promieniami słońca i oczami przechodniów, ale jednocześnie pozostawiają w kuchni wiele światła dziennego. Jeśli kuchnia jest połączona z salonem lub jeśli światło wpada pod kątem uniemożliwiającym prace kuchenne, wtedy warto skorzystać z rolet stworzonych z gęstych tkanin zaciemniających.
W kuchennych aranżacjach często wybierane są rolety rzymskie dzień- noc, stworzone z naprzemiennych pasów tkaniny transparentnej i kryjącej, dzięki którym możemy decydować, czy i ile światła, chcemy wpuścić do domu. Równie dużą popularnością cieszą się rolety duo, składające się z dwóch warstw materiału. Jednej przezroczystej, drugiej kryjącej. Praktyczne zwłaszcza w łączonych pomieszczeniach- w dzień korzystasz z cienkiej warstwy dającej prywatność, w nocy z grubego materiału hamującego dopływ światła.
Rolety rzymskie zwykle są robione na zamówienie, przez co z jednej strony trzeba na nie dłużej poczekać, z drugiej zaś mamy większy wpływ na stan końcowy. Do kuchni warto wybierać rolety rzymskie wodoodporne, wykonane z trwałych, ale prostych w utrzymaniu czystości materiałów np. z poliestru.
Dekoracyjna rola rolet rzymskich
Tym, co odróżnia rolety rzymskie od innych rodzajów, jest ich aspekt wizualny. Charakterystyczna harmonijka, powstająca podczas zwijania rolet jest nie tylko praktyczna, ale też stanowi świetny element dekoracyjny. Wśród rolet rzymskich do kuchni dużym powodzeniem cieszą się te zakończone dodatkową falbanką. Nadadzą się do domowych, przytulnych wnętrz. Do wnętrz minimalistycznych natomiast polecają się proste formy o jednolitych kształtach, których również nie brakuje wśród tego typu rolet.
Rolety rzymskie będą pasować do kuchni, w której koniecznie chcesz mieć firankę. W większości przypadków połączenie tych rolet z firanami dałoby przytłaczający efekt, a firany zasłoniłyby dekoracyjne wykończenie rolet rzymskich.
W kuchni funkcja dekoracyjna rolet rzymskich jest doceniana podwójnie, bo rzadko kiedy jest tam miejsce na dodatkowe ozdoby. Z łatwością znajdziemy rolety rzymskie na wymiar, w rozmaitych wzorach i kolorach. Niewiele rolet może pochwalić się tak ciekawym i różnorodnym designem. Jeśli kuchenne okno znajduje się tuż nad blatem lub zlewem, wtedy warto postawić na wzorzyste, kolorowe rolety, na których nie widać każdego zabrudzenia. Jeśli okno jest w neutralnym miejscu- możesz wybrać jasne, rozświetlające wnętrze rolety.
Jak widać, nie bez powodu mówi się, że rolety rzymskie to połączenie rolet i zasłon. To rozwiązanie skrojone na miarę naszych czasów, choć znane od starożytności. Doceniane dziś połączenie funkcjonalności z estetyką sprawdza się doskonale, zwłaszcza w kuchni.