DeboweTarasy.pl

Na czym polega rola pośrednika w obrocie nieruchomościami – co na to przepisy?

Sprzedaż czy wynajem nieruchomości często odbywają się z udziałem pośredników. Niemniej wciąż wiele wątpliwości budzi kwestia tego, na czym właściwie polega pośrednictwo w obrocie nieruchomościami. Warto wyjaśnić, czym ono jest i czy w jakikolwiek sposób kwestię tę reguluje prawo.

Kim jest pośrednik?

Aby wyjaśnić, czym jest pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, najprościej po prostu wytłumaczyć, czym zajmuje się pośrednik nieruchomości i kim on tak właściwie jest. Otóż pośrednikiem może dzisiaj zostać każdy, kto ukończył studia z zakresu zarządzania nieruchomościami lub pokrewne. Kwestię tego, kim według polskiego prawa jest pośrednik, określała ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku. Jest to ustawa o gospodarce nieruchomościami. Według niej pośrednikiem można nazwać osobę fizyczną, która posiada licencję, na mocy której kojarzy strony transakcji dotyczących nieruchomości. Obecnie definicja ta nie jest już w pełni aktualna, ponieważ dzisiaj do uprawiania zawodu pośrednika nie jest już potrzebna licencja. Niemniej nowa definicja prawna zawodu jak na razie wciąż nie powstała.

W 2013 roku pośrednictwo w obrocie nieruchomościami uległo deregulacji. W konsekwencji nie jest już potrzebna licencja. Wystarczy wykształcenie wyższe we wskazanym wcześniej obszarze. Osoba fizyczna, pragnąca pracować w zawodzie, nie musi zdawać egzaminu ani w żaden inny sposób dowodzić swojej wiedzy. Jednak według prawa ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, na wypadek spowodowania strat u klienta.

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami w praktyce

Wyjaśniliśmy, czym jest pośrednictwo w obrocie nieruchomościami według prawa. Natomiast jak to wygląda w praktyce? Otóż pośrednika może zatrudnić osoba pragnąca sprzedać lub wynająć mieszkanie. Współpracę może też podjąć potencjalny kupiec lub najemca. W tym pierwszym przypadku pośrednik szuka klientów i zajmuje się kwestiami formalnymi. W drugim z wymienionych przypadków poszukuje on odpowiednich nieruchomości dla klienta i pomaga w przeprowadzeniu transakcji w sposób dla niego korzystny.

Zapraszamy po więcej informacji: Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami Poznań.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Przelotowa skrzynka na listy – jakie są jej zalety?

W ofercie skrzynek na listy znajdziemy mnóstwo ciekawych modeli, łączących w sobie design wpasowujący się w styl posesji oraz praktyczność. Przelotowe skrzynki na listy to nowoczesna propozycja dla osób ceniących sobie minimalizm. W artykule przyjrzymy się zaletom takiego rozwiązania. Przelotowa skrzynka na listy – klucz do wygody Przelotowe skrzynki na listy są dalekie od klasycznego wyglądu, […]

Korzyści ze stosowania czujek dualnych

Niewłaściwy dobór czujnika oraz jego nieumiejętny montaż alarmowym może przysporzyć wiele kłopotów. Przede wszystkim często może dochodzić do fałszywych alarmów, które bywają wyjątkowo uciążliwe i wymagają częstych interwencji. Dobrym rozwiązaniem będą natomiast czujki dualne. Czym się cechują takie urządzenia? W jakich obiektach chronionych szczególnie się sprawdzają? Charakterystyka czujek dualnych Czujki dualne łączą zalety czujki mikrofalowej […]