Na czym polega rola pośrednika w obrocie nieruchomościami – co na to przepisy?

Sprzedaż czy wynajem nieruchomości często odbywają się z udziałem pośredników. Niemniej wciąż wiele wątpliwości budzi kwestia tego, na czym właściwie polega pośrednictwo w obrocie nieruchomościami. Warto wyjaśnić, czym ono jest i czy w jakikolwiek sposób kwestię tę reguluje prawo.

Kim jest pośrednik?

Aby wyjaśnić, czym jest pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, najprościej po prostu wytłumaczyć, czym zajmuje się pośrednik nieruchomości i kim on tak właściwie jest. Otóż pośrednikiem może dzisiaj zostać każdy, kto ukończył studia z zakresu zarządzania nieruchomościami lub pokrewne. Kwestię tego, kim według polskiego prawa jest pośrednik, określała ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku. Jest to ustawa o gospodarce nieruchomościami. Według niej pośrednikiem można nazwać osobę fizyczną, która posiada licencję, na mocy której kojarzy strony transakcji dotyczących nieruchomości. Obecnie definicja ta nie jest już w pełni aktualna, ponieważ dzisiaj do uprawiania zawodu pośrednika nie jest już potrzebna licencja. Niemniej nowa definicja prawna zawodu jak na razie wciąż nie powstała.

W 2013 roku pośrednictwo w obrocie nieruchomościami uległo deregulacji. W konsekwencji nie jest już potrzebna licencja. Wystarczy wykształcenie wyższe we wskazanym wcześniej obszarze. Osoba fizyczna, pragnąca pracować w zawodzie, nie musi zdawać egzaminu ani w żaden inny sposób dowodzić swojej wiedzy. Jednak według prawa ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, na wypadek spowodowania strat u klienta.

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami w praktyce

Wyjaśniliśmy, czym jest pośrednictwo w obrocie nieruchomościami według prawa. Natomiast jak to wygląda w praktyce? Otóż pośrednika może zatrudnić osoba pragnąca sprzedać lub wynająć mieszkanie. Współpracę może też podjąć potencjalny kupiec lub najemca. W tym pierwszym przypadku pośrednik szuka klientów i zajmuje się kwestiami formalnymi. W drugim z wymienionych przypadków poszukuje on odpowiednich nieruchomości dla klienta i pomaga w przeprowadzeniu transakcji w sposób dla niego korzystny.

Zapraszamy po więcej informacji: Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami Poznań.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Firany do salonu – jak ozdobi nimi przestrzeń?

Okna należą do jednych z najważniejszych elementów wystroju. Warto zatem, aby miały one odpowiednią zasłonę. W tym zadaniu sprawdzą się idealnie firany, które możemy dowolnie dobierać pod względem koloru i motywu. Jakie modele będą dla nas najlepsze oraz czym się kierować przy wyborze? Firany zbędne czy konieczne Jak dobrać firany do domu Najlepsze firanki do […]

Do czego stosuje się bloczki keramzytowe?

Keramzyt to materiał budowlany, który jest bardzo wytrzymały przy swojej niewielkiej masie. Mimo iż jest bardzo lekki wykorzystywany jest podczas budowy domów jednorodzinnych. Czym są bloczki keramzytowe? Keramzyt to kruszywo, które powstaje poprzez wypalanie glin w specjalnym piecu obrotowym w temperaturze 1200 stopni. Porowate granulki o różnej średnicy otoczone są twardą skorupką, która zapewnia im […]