Tapeta czy farba – co wybrać do sypialni?

Najpowszechniej stosowane sposoby wykańczania ścian to tapetowanie i malowanie. Wybór w tej kwestii w dużej mierze zależy od indywidualnego gustu. Niemniej istnieją pewne trendy, które zresztą ulegają ciągłym zmianom. Zatem co doradziłby dekorator wnętrz? Lepiej wybrać tapetę czy też farbę?

Czy czas tapety minął?

W zasadzie cała druga połowa poprzedniego wieku to dominacja tapet. W tamtym czasie doszło do ich udoskonalenia, przez co tapety prezentowały się lepiej niż wcześniej i były trwalsze. Jeszcze w latach 90. XX wieku tapety były postrzegane jako rozwiązanie nowoczesne. W kolejnej dekadzie powoli traciły swój status, niemniej nadal pojawiały się w domach i mieszkaniach bardzo często. W zasadzie każdy dekorator wnętrz polecał wtedy stosowanie tapet. Jednak później doszło do zmiany trendu. Tapety zaczęły być postrzegane jako elementy zbędne, które lepiej zastąpić po prostu farbą. Jednak jak się okazuje, nie dotyczy to wszystkich tapet.

Obecnie przyszedł czas na fototapety. Mowa o oryginalnych tapetach, zawierających zdjęcia czy też grafiki. Najczęściej nie wykleja się nimi całych pomieszczeń, lecz tylko pojedyncze ściany. Natomiast klasyczne tapety wykorzystuje się pod warunkiem oryginalnych wzorów.

Farba, czyli rozwiązanie minimalistyczne

Niewątpliwie farba na ścianie to rozwiązanie minimalistyczne. Szczególnie że zwykle ściana jest pomalowana na jeden kolor. Najczęściej całe pomieszczenie zostaje utrzymane tylko w jednym kolorze. Jednak dzisiaj minimalizm jest bardzo popularny. Dlatego właśnie malowanie ścian uznaje się za nowocześniejsze. Z drugiej strony, jeśli ktoś chce mieć bardziej skomplikowany wystrój wnętrz, a na ścianie zawsze może powiesić jakieś ozdoby.

Dekorator wnętrz – polecane rozwiązania praktyczne

Zadaniem dekoratora wnętrz jest znajdowanie najlepszych rozwiązań. Oznacza to, że powinny być nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale też praktyczne. Dobry dekorator wnętrz poleci zatem takie wykończenie ścian, które będzie najwygodniejsze. Zwykle okazuje się to farba, którą bardzo prosto się czyści. Co więcej, aby zmienić wykończenie, wystarczy przemalować ścianę. W przypadku tapet zadanie jest o wiele bardziej wymagające.

Zapraszamy po więcej informacji: Dekorator wnętrz Płock.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Jaki zmiękczacz do wody wybrać?

Jeśli zbadamy parametry wody z kranu we wszystkich gospodarstwach w Polsce, okaże się, że w większości z nich woda jest twarda. Ma to niestety bezpośredni wpływ na nasze zdrowie oraz codzienne obowiązki domowe. Osad z twardej wody pozostaje na naczyniach oraz urządzeniach użytku domowego, ubrania po wyjęciu z pralki są nieprzyjemne i sztywne, a nasza […]

Panele grzewcze – czy ogrzewanie nimi szkodzi człowiekowi?

Ogrzewanie na podczerwień jest jedną z najnowocześniejszych form ogrzewania pomieszczeń w domu. Panele grzewcze, które działają na zasadzie promieniowania fal podczerwonych, są niezwykle wydajne i skuteczne, a przy tym prezentują się bardzo estetycznie. Wiele osób słysząc jednak o sposobie działania tych urządzeń, zastanawia się, jaki mają one wpływ na ludzki organizm i czy nie powodują […]