Ogrzewanie na podczerwień jest jedną z najnowocześniejszych form ogrzewania pomieszczeń w domu. Panele grzewcze, które działają na zasadzie promieniowania fal podczerwonych, są niezwykle wydajne i skuteczne, a przy tym prezentują się bardzo estetycznie. Wiele osób słysząc jednak o sposobie działania tych urządzeń, zastanawia się, jaki mają one wpływ na ludzki organizm i czy nie powodują żadnych niekorzystnych zmian. Niestety powstało również wiele mitów na temat paneli grzewczych, które niekoniecznie są zgodne z prawdą.
Szkodliwe czy nie? Wpływ paneli podczerwonych na ciało człowieka
Grzejniki na podczerwień są nowoczesnym rozwiązaniem, które coraz chętniej jest wybierane przez właścicieli mieszkań i domów jednorodzinnych. Pozwalają one w bardzo krótki czasie poczuć ciepło, które wytwarzają. Dlatego też są one znacznie bardziej wydajne niż tradycyjne ogrzewanie. Panele grzewcze emitują promieniowanie podczerwone, które docierają do wszystkich miejsc, zapewniając tym samym równomierny rozkład temperatury w całym wnętrzu.
Warto przy tym zaznaczyć, że tego rodzaju urządzenia nie ogrzewają powietrza, a osoby i przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. Choć dla niektórych może zabrzmieć to dziwnie, to ogrzewanie podczerwienią działa na takiej samej zasadzie, jak Słońce. Skoro więc promienie podczerwona są emitowane w podobny sposób do Słońca, to nie są one wcale szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Nie trzeba czekać przy tym, aż pomieszczenie się nagrzeje, ponieważ ciepło odczuwalne jest przez człowieka od razu.
Jak działają panele grzewcze?
Zasada działania urządzeń wykorzystujących fale infrared jest podobna do żarówek starego typu. Różnica polega jednak na tym, że głównym zadaniem żarówek było oświetlanie pomieszczeń, a ogrzewanie pomieszczeń było efektem ubocznym ich pracy. Ogrzewanie na podczerwień ma ogrzewać pomieszczenie, wykorzystując do tego energię elektryczną, która jest niezbędna do pracy paneli. Promienniki podczerwieni mogą mieć budowę podłużnych grzałek lub żyrandoli, choć coraz częściej wybierane są eleganckie panele, które perfekcyjnie wpisują się w aranżacje wnętrz. Te ostatnie można umieścić zarówno na ścianie, jak i na suficie, czy też w podłodze. Należy jednak pamiętać o tym, aby każdy panel miał zagwarantowany dostęp do prądu.
Montaż paneli grzewczych w podłodze wymaga jednak nieco więcej pracy. Przede wszystkim potrzeba do tego specjalnej maty. Zaletą takich paneli grzewczych jest to, że można je umieścić nawet pod drewnianą podłogą. Ponadto sprawdzi się ono idealnie również w łazience. W ostatnim przypadku ważne jest, aby zwrócić uwagę na przewodnictwo cieplne materiału zastosowanego w tym pomieszczeniu. Ogrzewanie na podczerwień opiera się na przemieszczaniu się fal elektromagnetycznych, które powodują uczucie ciepła. Co najważniejsze, nie ogrzewają one powietrza, a jedynie przedmioty, które znajdują się w pomieszczeniu. Takie działanie jest identyczne w przypadku promieni słonecznych, które również bazują na falach infrared.
Jakie zalety mają panele grzewcze?
W domach i mieszkaniach najczęściej spotyka się tradycyjne kaloryfery, które mają ogrzewać wszystkie pomieszczenia. Działają one na zasadzie konwekcji, czyli ogrzewają powietrze, które znajduje się w ich pobliżu. Dopiero od nagrzanego powietrza zaczynają ciepło odbierać przedmioty, które znajdują się we wnętrzu. Panele grzewcze działają jednak na innej zasadzie, a droga ogrzewania jest znacznie krótsza.
Ogrzewanie na podczerwień nie traci swojej energii na podgrzewanie powietrza, a od razu oddziałuje na przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. Dzięki temu można znacznie szybciej odczuć skutki działania paneli grzewczych. Ponadto podczas tego procesu nie dochodzi do gwałtownej cyrkulacji powietrza, która potrafi generować bardzo wysokie różnice temperatur. Przy tradycyjnych kaloryferach różnica ta może wynosić nawet 10 stopni Celsjusza.
Korzystne działanie paneli grzewczych na organizm człowieka
Z racji tego, że promienniki ciepła nie ogrzewają powietrza, nie pojawia się zjawisko konwekcji. Oznacza to, że cieplejsze masy nie podnoszą się do góry i jednocześnie nie podrywają kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Dodatkowo nagrzewanie powietrza powoduje, że staje się ono suche, ale w przypadku paneli grzewczych nie można o tym mówić. Podczerwień reaguje na przedmioty, które znajdują się wokół, a więc nagrzewają meble, ozdoby i osoby znajdujące się w pomieszczeniu. Jest to bardzo dobra informacja dla alergików, ponieważ to z reguły oni cierpią na przesuszające się śluzówki i atakujące ich infekcje alergiczne.
Ponadto promienie podczerwone od dawna są już wykorzystywane w medycynie. Można je zobaczyć na przykład w laserach. Często są również narzędziem pracy fizjoterapeutów i rehabilitantów. Lampy emitujące promienie podczerwone wpływają także na lepsze ukrwienie, przyspieszają gojenie i podnoszą temperaturę tkanek. Mimo iż panele grzewcze pełnią funkcje ogrzewania domu, to nie można im odmówić dobroczynnego wpływu na ludzki organizm.