W przeciwieństwie do pszczół, osy żądlą wielokrotnie. To dlatego, że nie tracą żądła i nie giną po ataku. Ponadto dla niektórych osób są bardzo niebezpieczne, ponieważ ugryzienie osy może wywołać wstrząs anafilaktyczny.
Z winy powyższych oraz dość agresywnego charakteru owady te zdobyły sobie złą sławę.
Również miewasz z nimi problemy? W takim razie wiedz, że istnieje kilka sprawdzonych sposobów na walkę z osami. O najlepszych piszemy w artykule.
Tak jak wiele innych owadów, tak też osy nie przepadają za niektórymi zapachami. Są to przede wszystkim intensywne aromaty olejków i kilku ziół, ale nie tylko. Do zapachów, których osy unikają, należą:
• bazylia,
• cytryna,
• czosnek,
• eukaliptus,
• majeranek,
• mięta,
• ocet,
• olejek goździkowy,
• olejki z drzewa herbacianego,
• piołun,
• tymianek.
Jest kilka metod, wedle których wykorzystasz powyższe. Najprostszą jest oczywiście kolekcja ziół. Zasadź je w doniczkach i ustawiaj tam, gdzie aktualnie przebywasz lub w miejscach, do których przylatują osy.
Inny sposób polega na tym, że myjesz meble ogrodowe wodą z dodatkiem octu lub olejku herbacianego. Jeśli na dodatek powiesisz gdzieś obok cytrynę, znacznie zniechęcisz owady do odwiedzin.
Poza tym jest jeszcze jeden nieoczywisty zapach, który odstrasza osy. Jaki? Kawa.
Tak, kawa. Zapach, który większość z nas uwielbia, dla os jest zupełnie obcy i boją się go. Dlatego w walce z owadami dobrze sprawdzą się świeczki o kawowym aromacie lub po prostu ziarna kawy. Najlepiej, gdy te ostatnie włożysz do naczynia żaroodpornego i umieścisz na ogniu (np. świecy).
Gaśnica na osy
Jeśli widzisz, że w twojej okolicy powstaje gniazdo os, przyda ci się gaśnica na osy – następny sprawdzony sposób na. To specjalny biobójczy preparat pod ciśnieniem, którym spryskasz gniazdo owadów z odległości kilku metrów.
W jaki sposób to zrobisz?
Przede wszystkim odpowiednio się ubierz. Odzież ochronna powinna zakrywać całe twoje ciało, głowę, twarz i dłonie. Dzięki temu osy nie będą w stanie odpowiedzieć atakiem. Poza tym oprysk przeprowadzaj rankiem albo wieczorem, bo wtedy owady są dużo mniej aktywne.
Utrzymuj strumień preparatu przez około 7 sekund i celuj głównie w otwór gniazda. Następnie odczekaj dobę, po czym sprawdź, czy owadów już nie ma. Jeśli żadnego nie widzisz, przystąp do usuwania gniazda.
Moskitiera
Tym razem produkt, dzięki któremu osłonisz wnętrze mieszkania lub domu. Moskitiera to bardzo proste i skuteczne rozwiązanie. Montujesz ją w oknie lub nawet w drzwiach i nie martwisz się nieproszonymi owadzimi gośćmi. Nawet wtedy, gdy wszystko będzie otwarte na oścież.
Co więcej, na rynku znajdziesz również specjalne zasłony w typie moskitier do altanek ogrodowych. Dzięki nim spędzisz czas na świeżym powietrzu bez obaw, że jakikolwiek owad zagrozi ci swoją obecnością. Niezależnie od tego, czy jest to osa, komar czy cokolwiek innego.
Pamiętaj jednak, że „oczka” w moskitierze muszą być na tyle małe, żeby żaden owad nie przecisnął się przez nie. Spełniające ten wymóg, skuteczne moskitiery znajdziesz w ofercie producenta Schellenberg.
Fałszywe gniazdo
Wykorzystaj naturalny instynkt terytorialny os przeciwko nim samym. Tak się składa, że osy zwykle nie zapuszczają się na teren, na którym jest już inna kolonia. Dlatego sztuczne gniazdo w widocznym miejscu często pomaga, bo zniechęca nieznośne owady do regularnych wizyt.
Z łatwością zrobisz taką atrapę samodzielnie. Po prostu weź brązową torbę i włóż do środka papier. Jeśli jednak rękodzieło nie jest w twoim stylu, zawsze pozostaje sklep. Atrapę gniazda os znajdziesz w wielu różnych placówkach — nie tylko ogrodniczych.
Pułapka na owady
Owady stają się naprawdę nieznośne? W takim razie pomyśl także o specjalnej pułapce na osy. Podobnie jak w przypadku gniazda, kupisz ją w sklepie lub zrobisz samemu.
Pierwsza opcja z pewnością będzie wyglądała o wiele estetyczniej, więc jeśli planujesz stałą obecność pułapki w domu lub w ogrodzie, lepiej postaw na oryginalny produkt. Ów przyrząd składa się z pojemnika, do którego wlewasz wabik, oraz lampy UV (dodatkowo przyciąga owady). Małe otwory na szczycie pojemnika sprawiają, że osy łatwo wchodzą do środka, ale nie potrafią wyjść.
Druga opcja (domowej roboty), wymaga od ciebie jedynie plastikowej butelki. Utnij jej górną część, wlej do środka jakiś słodki napój, a następnie włóż odcięty lejek z powrotem do góry nogami. Całość będzie działała na tej samej zasadzie, co oryginał. Osy wejdą przez lejek do środka, ale już nie wyjdą.
Czego warto unikać?
Do tej pory pisaliśmy, czego osy nie lubią. Na koniec przyjrzyjmy się, za czym przepadają i co je przyciąga. Jeśli zrezygnujesz z tych rzeczy, nie będziesz dla nich tak atrakcyjnym celem.
Największym wabikiem na osy są wszelkiego rodzaju słodycze. Owady te uwielbiają cukier i dlatego tak często pojawiają się obok ludzi, którzy coś jedzą. Jeśli nie przepadasz za ich towarzystwem, po prostu zrezygnuj z podjadania na świeżym powietrzu.
Kolejnym wabikiem są wszelkie kwiatowe aromaty. Osy nie potrafią się im oprzeć, dlatego latem najlepiej unikaj perfum i kosmetyków o podobnym zapachu.
Co ciekawe, osy szybko zainteresują się również piwem oraz winem. Nie pogardzą też bardzo dojrzałymi owocami.