System asekuracji na dachu – dostępne rozwiązania, zabezpieczające przed upadkiem z wysokości

Pracowanie na wysokości wiąże się z dużym ryzykiem wypadku w postaci upadku mogącego zakończyć się trwałym uszczerbkiem na zdrowiu lub nawet utratą życia. Można je zredukować, wyposażając się w system asekuracji pracy na wysokości. Do wyboru są proste i niedrogie rozwiązania w postaci linowych systemów ochronnych lub bardziej rozbudowane asekuranty do specjalnych zadań.

Niezbędne zabezpieczenie dla osób pracujących na dużych wysokościach, dachach i konstrukcjach budowlanych

W przypadku prac na wysokości konieczne jest korzystanie z odpowiedniego sytemu asekuracyjnego, zgodnie z odgórnie przyjętymi wymogami, narzuconymi przez przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Najtańszymi rozwiązaniami na rynku są systemy zabezpieczające przed upadkiem w postaci systemów linowych i punktów kotwiczących. System asekuracji na dachu służy podwyższeniu poziomu bezpieczeństwa na budowie. Jest to koniecznością w przypadku każdego pracownika znajdującego się w strefie niebezpieczeństwa. Systemy asekuracyjne zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewniać użytkownikowi swobodę ruchów na dachu. Może z nich korzystać wielu pracowników jednocześnie, co przekłada się na wzrost szybkości i wydajności wykonywanych prac. Asekuranty wykorzystywane są podczas prac porządkowych na dachach i odświeżania ich powierzchni oraz podczas mycia świetlików. Sięga się po nie w przypadku serwisu i przeglądu dachu, podczas prac polegających na ocenie ich poszycia i gwarancyjnych przeglądów instalacji dachowych. To samo dotyczy przeglądów klimatyzacyjnych, systemów rynnowych, odgromowych, fotowoltaicznych.

Systemy zabezpieczające potrzebne są tam, gdzie pracownicy wchodzą na dach lub na znajdującą się na dużej wysokości elewację. Do wyboru są systemy asekuracyjne poziome, linowe, stałe, tymczasowe. Wszystkie one służą temu, aby nie dopuścić do upadku z wysokości, co skutkowałoby uszczerbkiem na zdrowiu czy utratą życia. Najpopularniejsze są systemy linowe z ograniczoną liczbą elementów ruchomych, wykonane z wysokiej jakości materiału – solidnego i trwałego. Takie właśnie są systemy asekuracyjne wykonane ze stali nierdzewnej. Do dużo tańszych zaliczyć można systemy aluminiowe. Punkty kotwiczne dobierane są tak, aby pracownicy mieli zapewniony optymalny poziom bezpieczeństwa swobodę poruszania się w strefie niebezpieczeństwa. Wykorzystywane są także systemy szybowe w wersji aluminiowej, które pozwalają na wygodne użytkowanie wózków mocujących bez wsporników. Nie ma w ich przypadku konieczności ciągłego przepinania się pomiędzy podporami. System szynowe świetnie sprawdzają się podczas wykonywania prac tuż pod krawędzią dachu w wysokich budynkach. Umożliwiaj swobodne, bezpieczne czyszczenie okien i elewacji. Na rynku dostępne są również systemy linowe podwieszane, które wykorzystywane są nad stanowiskiem roboczym.

System asekuracji na dachu – na które rozwiązanie się zdecydować?

Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów systemów asekuracyjnych, które różnią się konstrukcją i zastosowaniem. Najpopularniejsze są:

• Linowe systemy asekuracji przed upadkiem,

• Słupki asekuracyjne,

• Punkty kotwiczenia,

• Szynowe systemy asekuracji,

• Szynodrabiny,

• Pionowy system asekuracji,

• System dostępu do elewacji,

• Barierki ochronne,

• Siatki bezpieczeństwa.

Na poziome systemy asekuracji składają się mocowania połączone są solidną liną wykonaną ze stali, co służy podpięciu pracownika do nich na całej długości. Słupki asekuracyjne chronią przed upadkiem z wysokości. W takim samym lub nawet wyższym stopniu niż linowe systemy asekuracji. Znaczenie ma to, w jaki sposób zostaną rozmieszczone w strefie niebezpieczeństwa. Na korzyść tego rozwiązania przemawiają koszty, zdecydowanie niższe niż w przypadku asekurantów zabezpieczających w systemie linowym. Do przypinania pracowników służą punkty kotwiczenia, które dobiera się w zależności od ich przeznaczenia. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów punktów kotwiczenia, które różnią się zastosowaniem.

Uniwersalnym rozwiązaniem okazują się być szynowe systemy asekuracji ze względu na swoje szerokie zastosowanie. Przemawia za ich wyborem również wysoki komfort użytkowania. Można po nie sięgać zarówno w przypadku poruszania się po dachu płaskim, jak i zadaszeniu z większym stopniem nachylenia. Systemy szynowe są powszechnie stosowane do obsługiwania elewacji i jako system podwieszony do zabezpieczenia prac wykonywanych na różnego typu maszyn. Praktycznym rozwiązaniem okazuje się być szynodrabina, czyli jak sama nazwa na to wskazuje, połączenie szyny asekuracyjnej z drabiną. Zaletą takich szynodrabin jest kompleksowe zabezpieczenie pracownika na całej ich długości. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie potrzebne są asekuranty do pracy na dużej wysokości. Na podobnej zasadzie działa pionowy system asekuracji, który różni się od szynodrabiny zastąpieniem szyny asekuracyjnej stalową linką. Przekłada się to na mniejsze koszty związane z zakupem takiego systemu asekuracji. Minusem szynodrabiny jest właśnie jej wysoka cena. Dużo tańszą alternatywą będzie wobec tego pionowy system asekuracji. Na takie rozwiązanie decydują się przede wszystkim inwestorzy z ograniczonym budżetem.

Szereg rozwiązań do wyboru

Inwestorzy mają do wyboru system dostępu do elewacji, który pozwala na wykonywanie prac związanych z jej myciem i konserwacją na dużych wysokościach, zapewniając pracownikowi wysoki poziom bezpieczeństwa. Na system dostępu do elewacji składa się szereg różnych urządzeń, dzięki której możliwa staje się wygodna obsługa elewacji. Wymienić warto również barierki ochronne. Mogą być one mocowane na stałe lub wykorzystywane tymczasowo – dotyczy to tych z obciążeniem. Barierki ochronne wykonuje się z przeróżnych materiałów. Do zabezpieczenia pracowników pracujących na budowie służą siatki bezpieczeństwa. Okazują się być niezwykle pomocne przy pracach wysokościowych. Służą ochronie przed upadkiem nie tylko pracowników, ale też użytkowanych przez nich narzędzi i różnych drobnych elementów. Inwestor nie musi nawet ponosić kosztów z zakupem takich siatek bezpieczeństwa, gdyż możliwe jest ich wypożyczenie na czas wznoszenia budynku i pracowania na wysokości, co przekłada się oczywiście na mniejsze koszty.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą ASSECURO, która jest wiodącym producentem sprzętu do asekuracji.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Kiedy jest najlepszy czas na docieplenie budynku?

Ocieplanie budynków jest w dzisiejszych czasach standardem. Wynika to z faktu, że takie rozwiązanie po prostu się opłaca, a także w ten sposób dbamy o środowisko. Bez względu na powód takiej decyzji czy dobór materiałów, należy dokładnie zastanowić się, kiedy takie prace można zacząć. Jaki jest najlepszy czas na docieplenie budynku? Jaka jest odpowiednia pora […]

Jakie akcesoria okienne są niezbędne?

Innowacyjne okna zaopatrzone są w szereg udogodnień. Z poszczególnych należałoby skorzystać, ponieważ akcesoria okienne nie jedynie zapewniają większy komfort użytkowy, lecz również mogą stać na straży energooszczędności budynku. Chociaż akcesoria okienne to specjalna pozycja podczas robienia zakupów, zwiększająca koszt inwestycji, poniektóre spośród wyjść są tak funkcjonalne, iż wybierane są poprzez przedsiębiorców niemal przy każdym składanym […]