W naszym domu powinniśmy czuć się zdrowo i bezpiecznie. Niestety, często w procesie budowy zapominamy o wielu czynnikach, które później stopniowo zaczynają wychodzić. Jednym z najgorszych takich czynników jest wilgoć. Pojawiająca się pleśń na ścianach jest zdecydowanym powodem do obaw. Nie chodzi tutaj już nawet o sam fakt brzydkiego wyglądu i odrażającego odczucia na widok takich grzybów, lecz o zdrowie wszystkich domowników. Jak się okazuje, długotrwałe przesiadywanie w budynku, który wewnątrz murów posiada zbyt duży poziom wilgoci, jest bardzo niezdrowe dla naszego organizmu i może wywoływać niepożądane skutki w postaci różnego rodzaju chorób.
Na co zwrócić uwagę przed budową domu
Zanim jeszcze przystąpimy do rozpoczęcia budowy, mamy pewność, że nie jest za późno. Zapobieganie wilgoci powinno być jedną z najważniejszych czynności, o której myślimy w trakcie procesu stawiania murów i fundamentów. Jak wiadomo, woda paruje do góry. Ziemia nią nasiąknięta oddaje wszystko z powrotem w niebo. W tym czasie przebiega ona również pod naszym domem i chce się przez niego przedostać, czemu oczywiście my musimy zapobiegać.
W celu niedopuszczenia wilgoci do wewnątrz pomieszczenia, odpowiednie metody stosuje się jeszcze w ziemi. Jedną z tych metod jest izolacja pionowa fundamentów. Sam proces nie powinien zająć nam dużo czasu i jest bardzo prosty i nieskomplikowany. Na murze fundamentowym zarówno w postaci wylewki betonowej, jak i pustaków zalewowych, umieszcza się odpowiednio dobrany preparat lub matę. Z reguły stosuje się bitumiczne maty izolacyjne bądź taśmy uszczelniające. Wszystkie te elementy znaleźć możemy na sklepie SUEZ. Na górną warstwę fundamentów korzysta się z poziomej izolacji, gdzie również używa się podobnych materiałów.
Powody występowania wilgoci w wykończonym domu
Czasami zdarza się, że wilgoć występuje u nas w domu nawet mimo zastosowania izolacji poziomych i pionowych na fundamentach. Okazuje się, że problem niekoniecznie musi pochodzić z zewnątrz. Człowiek będąc w mieszkaniu oddycha, myje się, gotuje wodę i wykonuje inne czynności, w których w jakimś stopniu paruje woda. Wilgoć powstaje również w ten sposób.
Przy dzisiejszych standardach, z jakimi mamy do czynienia, a mowa tutaj głównie o szczelnych oknach i drzwiach, trudno obyć się bez odpowiedniej wentylacji. W momencie, w którym wszystko w domu wydaje się być dobre, a w obrębie sypialni, kuchni i łazienki powstaje pleśń, powinniśmy wziąć pod uwagę właśnie wadliwą wentylację i jak najszybciej coś z tym zrobić.
Wilgoć może powstawać również poprzez nieszczelność rury z wodą bądź nieszczelność w dachu. Gdy jednak taki problem nastąpi, to pojawia się ona tylko w jednym miejscu, a nie w całym domu.
Jak pozbyć się wilgoci?
Z reguły metod na pozbycie się wilgoci w domu jest wiele. Niektóre z nich stosujemy, gdy jej poziom jest mały, a na ciężkie przypadki pozostają te bardziej precyzyjne. Pierwszym rodzajem jest osuszanie. Można je wykonywać na przeróżne sposoby, jednak najłatwiej jest po prostu nagrzać pomieszczenia do wysokiej temperatury, a następnie wypuścić ciepłe powietrze kanałem wentylacyjnym wraz z pochłoniętą wilgocią.
Dla cięższych przypadków stosujemy iniekcję. Ta metoda polega już na wierceniu w ścianach kanalików, do których umieszczane zostają odpowiednie preparaty wsiąkające wilgoć.
Więcej o izolacji pionowej fundamentów dowiesz się pod adresem: https://suez.com.pl/pl/c/Izolacja-pionowa-fundamentow/47