Wielu twierdzi, że płyta fundamentowa to lepsze rozwiązanie niż tradycyjny fundament? Czy faktycznie tak jest? Czy warto w nią zainwestować?
Ogrzewanie podłogowe zapewnia wiele korzyści zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Elementy instalacji nie są widoczne, nie wpływają więc negatywnie na wygląd pomieszczenia. Z drugiej strony tego rodzaju ogrzewanie charakteryzuje się wysokim komfortem cieplnym, co wpływa na spore ograniczenie kosztów ogrzewania (w ciągu roku nawet o około 12%). Czy warto w tym kontekście zainwestować w płytę fundamentową?
Płyta fundamentowa – co to takiego?
Większość osób wie, czym jest ogrzewanie podłogowe, ale niekoniecznie zdaje sobie sprawę, co kryje się za pojęciem płyty fundamentowej. To konstrukcja, w której zatopiony został system rurek lub kanałów, które są zasilane przez odpowiednią jednostkę grzewczą. Cyrkulację zapewnia pompa lub wentylator, jakie znajdują się w obiegu zamkniętym.
Płytę wylewa się na podsypce żwirowej, stosując dodatkową warstwę ocieplenia układaną na podłożu, by zapobiec utracie ciepła, które ucieka do gruntu. Montaż płyty wykonuje się o wiele sprawniej niż w przypadku metody tradycyjnej opartej na wylewce oraz szlichcie. Dzięki doskonale przemyślanej konstrukcji każde pomieszczenie z budynku zostaje równomiernie ogrzane, niezależnie od wysokości.
Płyta fundamentowa a rozwiązanie tradycyjne
Fundament tradycyjny ma swoje ogromne ograniczenia konstrukcyjne, głównie z powodu ław fundamentowych zagłębionych w gruncie, które uniemożliwiają zaizolowanie we wszystkich miejscach. Widać to szczególnie na łączeniu ścian budynku z fundamentem, gdzie występuje dość znaczący mostek termiczny. To właśnie przez niego ucieka spora ilość ciepła z ogrzewanego budynku.
W przypadku płyty fundamentowej nie ma takiego problemu – brak jest mostków termicznych, więc całe ciepło trafia tam, gdzie powinno, czyli z fundamentu do pomieszczeń w budynku. Na uwagę zwraca też dodatkowe ocieplenie na krawędzi płyty, które zabezpiecza grunt przed przemarzaniem.
Płyta fundamentowa – jaka powinna być?
Płyta fundamentowa powinna cechować się przede wszystkim trwałością i najwyższą jakością, a jednocześnie odznaczać się doskonałymi parametrami termicznymi. Niezwykle też istotne, by wykorzystane do budowy materiały instalacyjne były nie tylko doskonale dopasowane, ale też ponadczasowe i bezawaryjne. Płyta fundamentowa Parati gwarantuje te wszystkie korzyści, dzięki czemu mamy pewność maksimum korzyści przy jednocześnie niskim koszcie montażu.