Obejrzyj galerię a nie uwierzysz, że to sztuczna trawa

Sztuczna trawa do ogrodu jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnych trawników. Jest jednak od nich zdecydowanie bardziej trwała, wytrzymała… a do tego wygląda świetnie. Taka trawa ma piękny i równy kolor przez 365 dni w roku. Zakładanie takiego trawnika jest proste, szybkie, a efekt jest natychmiastowy. Dzięki temu, na jej montaż decyduje się coraz więcej osób.

Zastosowanie sztucznej trawy

Sztuczna trawa ma bardzo szerokie zastosowanie. W zależności od rodzaju i właściwości, można kłaść ją na boiskach, balkonach w ogrodach, czy terenach rekreacyjnych, takich jak place zabaw. Można położyć ją wszędzie tam, gdzie naturalna trawa nie miałaby szans się przyjąć – czyli w miejscach zbyt nasłonecznionych lub zacienionych.

Rodzaje traw oraz z czego, właściwie robi się sztuczną trawę?

Najogólniej rzecz biorąc, sztuczna trwa jest wykonana z syntetycznych materiałów. Składa się z podkładu z tworzywa, który jest pokryty warstwą lateksu lub poliuretanu. W nim tkane są włókna z polipropylenu, polietylenu, poliamidu lub ich połączenia. Pojedyncze włókna to monofilamenty. Włókna fibrylowane są skręcone i dają efekt zamykania się nawierzchni. Na rynku, dostępne są też sztuczne trawy wykonane z mieszanki obu tych rodzajów włókien.

Wygodne rozwiązanie

Założenie trawnika z syntetycznych materiałów jest dużo mniej czasochłonne niż zakładanie jego tradycyjnego odpowiednika. Nawierzchnia nie musi być specjalnie przygotowywana, nawożona, czy ubijana. Wystarczy, by jej powierzchnia była prosta. Sztuczną trawę, można położyć na starych kaflach balkonowych i nie przejmować się ich kosztownym zrywaniem. Sztuczna trawa ogrodowa nie wymaga też tak częstej pielęgnacji, jak żywe rośliny. Wystarczy usuwać z niej duże zanieczyszczenia oraz regularnie ją szczotkować, a będzie pięknie wyglądać przez długi czas. Również zimą.

Wytrzymałość

Sztuczna trawa ogrodowa jest bardzo wytrzymała. Nie straszne jej intensywne opady, ani susza. Co się stanie z trawnikiem, jeśli wyjedziemy na urlop i nikt nie będzie o niego dbał? Absolutnie nic! Będzie wyglądał tak samo świeżo i pięknie, jak w dniu wyjazdu. Sztuczna trawa jest bardzo odporna na działanie wszelkich czynników atmosferycznych.

Początki stosowania i rozwój technologii

Początkowo sztuczną trawę stosowano wyłącznie jako nawierzchnię na obiektach sportowych. Pierwsza nawierzchnia z nylonowych włókien, znalazła się na stadionie Houston Astrodome w 1966 roku.
Później, rozwój technologii nastąpił lawinowo. Trawniki I generacji produkowano z bardzo gęsto tkanych włókien polipropylenowych. II generacja powstała ponad dekadę późnej. Składała się z szeroko rozstawionych kępek włókien. Całość zasypywano piaskiem, aby dodać trawnikowi stabilności.
Przełomem w wygodzie sportowego użytkowania sztucznej trawy był rok 1996. Opracowano, wtedy trawnik III generacji. Długie włókna zasypywane są granulatem gumowym i piaskiem. Takie rozwiązanie pozwoliło na zminimalizowanie nacisku na stawy sportowców, a co za tym idzie – zmniejszyły ryzyko kontuzji. Obecnie, stosuje się już trawniki IV generacji. Granulaty zastępują w nich gęsto skręcone włókna. Popularne zastosowanie to Orliki w całym kraju: Poznań, Łódź, sztuczna trawa Warszawa oraz inne miasta.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Czy oświetlenie biura może być jak kawa?

Sprawdź czy odpowiednio dobrane oświetlenie do biura, może motywować do działania tak jak dobra kawa! Światło to jeden z najistotniejszych elementów biura, prawdopodobnie nawet ważniejszy od mebli czy koloru ścian. Nasze samopoczucie i poziom chęci do realizacji obowiązków służbowych w dużej mierze będą zależały właśnie od oświetlenia stanowiska pracy. Dobrze jest więc zdać sobie sprawę, […]

Jak wybrać dobry nawilżacz powietrza?

Jednym z rozwiązań przydatnych w każdym domu jest nawilżacz powietrza. Służy on bowiem do zwiększania wilgotności we wnętrzach, co skutkuje optymalnym komfortem życia. Na uwagę zasługuje zwłaszcza funkcjonalny model ewaporacyjny. Jeśli chcemy go kupić, to koniecznie zapoznajmy się z urządzeniami przedstawionymi w profesjonalnym rankingu online. Lista najważniejszych korzyści Nawilżacz powietrza posiada w swojej konstrukcji precyzyjne czujniki, które bardzo […]