Reduktor ciśnienia powietrza – szerokie spektrum zastosowania

Sprężone powietrze jest czystym medium, które jest wykorzystywane na szeroką skalę, jednak aby cały układ pneumatyczny odpowiednio pracował, istotną rolę odgrywa reduktor ciśnienia powietrza i na nim właśnie się skupimy. Co warto wiedzieć na jego temat i jak działa?

Reduktor ciśnienia powietrza – zasada działania

Reduktor ciśnienia powietrza pobiera energię na wejściu. Pobiera jej taką ilość, aby zapewnić stały poziom bez względu na wielkość zużycia energii po stronie wyjściowej. Ma to szczególnie duże znaczenie wszędzie tam, gdzie występują duże wahania ciśnienia, ale też w aparaturze pneumatycznej. Regulator ciśnienia powietrza wykorzystuje się na szeroką skalę w różnych dziedzinach życia czy gospodarki. Najbardziej powszechnym zastosowaniem jest regulator ciśnienia sprężarki, czyli urządzenia, którego rolą jest dostarczenie powietrza o wyższym ciśnieniu niż ciśnienie atmosferyczne. Ma to zastosowanie choćby w urządzeniach pneumatycznych czy wielu maszynach. Reduktor ciśnienia powietrza ma więc proste działanie. Otóż sprężone powietrze dostaje się do wnętrza urządzenia i musi pokonać opór stawiany przez zawór wlotowy. Z drugiej jednak strony występują siły wygenerowane przez ciśnienie znajdujące się wewnątrz instalacji. Zatem taka wizualizacja w najprostszy sposób pokazuje, jak ustawić reduktor ciśnienia powietrza. W zależności od tego, które ciśnienie przeważy, nastąpi uzupełnienie wartości bądź zamknięcie zaworów. Budowa urządzenia również nie jest skomplikowana, przy czym trzeba zdawać sobie sprawę, że poszczególne elementy różnią się w zależności od producenta czy stopnia skomplikowania samego reduktora ciśnienia powietrza. Zbudowany jest więc z takich elementów jak: zawór redukcyjny pneumatyczny wlotowy, wskaźnik zdławienia wkładu, zawór regulacji ciśnienia powietrza wylotowy, uszczelki, zawór pilotowy, zawór odcinający, pojemnik oleju, wkład filtracyjny czy manometr.

Reduktor powietrza – zasady bezpieczeństwa

W układach pneumatycznych występują duże naprężenia, stąd tak ważne jest, aby zadbać o właściwy montaż. Otóż reduktor ciśnienia sprężonego powietrza powinien być zamontowany w uchwytach, z kolei przewody muszą być właściwie doprowadzone i umieszczone na gwintach pojemnika kondensatu. Wszystkie te prace musi wykonywać odpowiedni specjalista, który posiada wiedzę i doświadczenie, a także zaznajomiony jest z wymogami technicznymi. Bardzo ważna jest również wiedza w zakresie działania łączy elektrycznych i pneumatycznych, dlatego osoba, która sprawuje nad nimi nadzór musi mieć też właściwe uprawnienia, by zagwarantować właściwe środki bezpieczeństwa. W żadnym wypadku czynności serwisowe nie mogą być wykonywane wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko wybuchu. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że w urządzeniach, które są zasilane energią elektryczną, w trakcie wykonywania przyłączy, prawdopodobnie dojdzie do zjawiska iskrzenia. Aby nie doszło do wybuchu niezbędne jest więc zachowanie najbardziej restrykcyjnych środków bezpieczeństwa.

Wszechstronne zastosowanie reduktorów powietrza

Reduktor sprężonego powietrza jest niezwykle wszechstronny. Wykorzystuje się go w butlach z gazem, ale też zbiornikach wysokociśnieniowych. Kolejnym ważnym elementem jest aparatura do pomiaru ciśnienia. W przemyśle spożywczym reduktor pneumatyczny może służyć do napełniania opakowań żywności. Warto wiedzieć, że wykorzystuje się go w przemyśle farmaceutycznym czy chemicznym, w sytuacji, gdy gazy używane są jako odczynniki. Oczywiście to nadal nie koniec zastosowania, bo reduktor ciśnienia powietrza znajduje się też w instalacji przetwórstwa paliw czy przepompowniach. Wyobraźcie sobie, że ów reduktor był wykorzystywany na szeroką skalę w czasie pandemii koronawirusa. Wszędzie tam, gdzie wykorzystywano gazy medyczne reduktor ciśnienia powietrza był użytkowany, gdyż dzięki niemu można podać odpowiednią substancję. W bankowości bardzo popularna jest poczta pneumatyczna. W sieciach rur umieszcza się pojemniki, które następnie transportowane są dzięki sprężonemu powietrzu i również tam zastosowanie ma reduktor powietrza z zaworem regulującym ciśnienie powietrza.

Jak widzicie reduktor sprężonego powietrza ma naprawdę wszechstronne zastosowanie. Nie tylko przyspiesza prace w przemyśle, czy je usprawnia, ale też w znaczący sposób wpływa na bezpieczeństwo, co można było zauważyć podczas pandemii.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Klon jawor, drewno uniwersalne i subtelnie piękne

Szukacie idealnego materiału do stworzenia mebli lub wykończenia mieszkania? Może warto zainteresować się gatunkiem jakim jest klon jawor. W większości wypadków drewno wysokiej jakości to materiał drogi. Szczęśliwie istnieją wyjątki od tej reguły a jednym z nich jest powszechnie występujący w Europie Środkowej klon jawor. Dzięki swoim cechom charakteryzuje się uniwersalnością oraz wyjątkową, subtelną estetyką. […]

Bramy garażowe segmentowe – estetyczne i funkcjonalne bramy do garażu

Bramy garażowe to obecnie wiele różnych modeli. Wśród nich największym powodzeniem cieszą się bramy segmentowe. Dlaczego warto je wybrać? Dobór bramy do garażu może niekiedy nastręczać dużo trudności. Aktualnie do dyspozycji jest szeroka gama propozycji, które mogą doskonale sprawdzić się także do przydomowego garażu. Wśród chętnie wybieranych modeli znajdują się bramy segmentowe. Czym dokładnie charakteryzują […]