Przykazania elektryka – o czym trzeba zawsze pamiętać

instalacja elektryczna

Co zabija elektryka? Rutyna. Jakkolwiek dramatycznie to brzmi, to niestety prawda. Powtarzając pewne czynności związane z pracą, robimy to szybciej, bo włącza się automatyzm, ale czasem niestety wyłączają się czujność i myślenie. O czym nigdy, ale to NIGDY nie należy zapominać?  
 
Po pierwsze, i to naprawdę najlepiej znać na pamięć, to rodzaje wszystkich popularnych w Polsce układów sieci. A więc: TN-C, TN-C-S, TN-S, TT, IT, SELV, PELV oraz FELV. Trzeba wiedzieć nie tylko, jakie są różnice między nimi, ale też, jakie zagrożenia są związane z poszczególnymi układami. 
 
I zawsze należy wcześniej sprawdzić, z jakim układem sieci mamy do czynienia! 

Wyłącznik różnicowoprądowy – jest, ale jakby go nie było 

Potoczna „różnicówka” nie tylko nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa, ale przede wszystkim nie znajduje się w każdej instalacji, nie w każdym obwodzie oraz… nie jest bezawaryjna. Dlatego, dla własnego bezpieczeństwa, najlepiej po prostu zakładać, że RCD nie istnieje w danym układzie.  

Podobnie zgubna może okazać się zbytnia ufność w izolację. Doziemienie może zdarzyć się w każdej chwili, a czym skutkuje… chyba wszyscy doskonale wiemy. 
 
Nie oszczędzaj na narzędziach, a oszczędzisz zdrowie 
 
Często mówi się, że fachowiec jest tak dobry, jak narzędzia, którymi się posługuje. I coś w tym jest. Stosowanie atestowanych, izolowanych narzędzi to konieczność i tutaj nie ma miejsca na oszczędności. W przypadku instalacji, sieci i urządzeń do 1kV narzędzia powinny być atestowane minimum do 1kV (1kV = 1000V).  

Sam zakup to nie wszystko. Należy też okresowo sprawdzać wizualnie stan izolacji i ją czyścić, a jeśli to możliwe, dokonywać także pomiarów Riso – raz na pół roku lub tak często, jak sugeruje producent.  
 
Podobnie jest z przyrządami pomiarowymi. Używać należy wskaźników (próbników) wyposażonych w sygnalizację optyczną i dźwiękową. W przypadku, gdy jesteśmy zmęczeni lub gdy w miejscu pracy panuje hałas, konieczny będzie wskaźnik z wyświetlaczem LCD. 

I to wszystko? Zdecydowanie nie. Więcej porad i wskazówek, które mogą uratować życie (i to dosłownie!), znaleźć można w artykule eksperta LaczyNasNapiecie.pl – Norberta Kiszki: https://laczynasnapiecie.pl/blog/instalacja-odgromowa-doziemienie-probniki  

Droga na skróty… myślowe? To zła droga! 
 
W rozmowie z innymi elektrykami (i nie tylko) podobnie jak z samą pracą – nie chodzi o to, by było szybko, ale precyzyjnie. W szczególności nie należy stosować wycofanej nazwy „zero”, tylko aktualnie stosowane N (neutralny), PE (ochronny) oraz PEN (ochronno-neutralny).  

Macie więcej pytań, na które szukacie odpowiedzi ludzi, którzy naprawdę znają się na temacie? Zadajcie je na społeczności elektryków: https://laczynasnapiecie.pl 

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Kobieta zastanawiająca się nad ubezpieczeniem mieszkania na wynajem

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – kto powinien o nie zadbać?

Wynajmujesz od kogoś mieszkanie i zastanawiasz się, czy powinieneś je ubezpieczyć? A może to Ty jesteś właścicielem i myślisz o polisie, która zabezpieczy Cię przed konsekwencjami szkód powstałych w czasie użytkowania mieszkania przez najemcę? Dowiedz się, od czego powinni ubezpieczyć się wynajmujący oraz najemca. Oceń artykuł[Suma: 2 Średnia: 5]

Styl kolonialny w salonie i nie tylko. Jak urządzić mieszkanie w stylu kolonialnym?

Styl kolonialny to połączenie klasycznej, europejskiej elegancji z domieszką egzotyki i orientu. Jego nazwa słusznie kojarzy się z epoką wielkich podbojów i zetknięcia różnych kultur. Jak wprowadzić ten wyjątkowy, urzekający styl do własnego mieszkania? Oryginalna estetyka stylu kolonialnego to propozycja dla tych, którzy kochają podróże do odległych krain, zgłębianie odmiennych tradycji i obyczajów. Odnajdą się […]