Przykazania elektryka – o czym trzeba zawsze pamiętać

instalacja elektryczna

Co zabija elektryka? Rutyna. Jakkolwiek dramatycznie to brzmi, to niestety prawda. Powtarzając pewne czynności związane z pracą, robimy to szybciej, bo włącza się automatyzm, ale czasem niestety wyłączają się czujność i myślenie. O czym nigdy, ale to NIGDY nie należy zapominać?  
 
Po pierwsze, i to naprawdę najlepiej znać na pamięć, to rodzaje wszystkich popularnych w Polsce układów sieci. A więc: TN-C, TN-C-S, TN-S, TT, IT, SELV, PELV oraz FELV. Trzeba wiedzieć nie tylko, jakie są różnice między nimi, ale też, jakie zagrożenia są związane z poszczególnymi układami. 
 
I zawsze należy wcześniej sprawdzić, z jakim układem sieci mamy do czynienia! 

Wyłącznik różnicowoprądowy – jest, ale jakby go nie było 

Potoczna „różnicówka” nie tylko nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa, ale przede wszystkim nie znajduje się w każdej instalacji, nie w każdym obwodzie oraz… nie jest bezawaryjna. Dlatego, dla własnego bezpieczeństwa, najlepiej po prostu zakładać, że RCD nie istnieje w danym układzie.  

Podobnie zgubna może okazać się zbytnia ufność w izolację. Doziemienie może zdarzyć się w każdej chwili, a czym skutkuje… chyba wszyscy doskonale wiemy. 
 
Nie oszczędzaj na narzędziach, a oszczędzisz zdrowie 
 
Często mówi się, że fachowiec jest tak dobry, jak narzędzia, którymi się posługuje. I coś w tym jest. Stosowanie atestowanych, izolowanych narzędzi to konieczność i tutaj nie ma miejsca na oszczędności. W przypadku instalacji, sieci i urządzeń do 1kV narzędzia powinny być atestowane minimum do 1kV (1kV = 1000V).  

Sam zakup to nie wszystko. Należy też okresowo sprawdzać wizualnie stan izolacji i ją czyścić, a jeśli to możliwe, dokonywać także pomiarów Riso – raz na pół roku lub tak często, jak sugeruje producent.  
 
Podobnie jest z przyrządami pomiarowymi. Używać należy wskaźników (próbników) wyposażonych w sygnalizację optyczną i dźwiękową. W przypadku, gdy jesteśmy zmęczeni lub gdy w miejscu pracy panuje hałas, konieczny będzie wskaźnik z wyświetlaczem LCD. 

I to wszystko? Zdecydowanie nie. Więcej porad i wskazówek, które mogą uratować życie (i to dosłownie!), znaleźć można w artykule eksperta LaczyNasNapiecie.pl – Norberta Kiszki: https://laczynasnapiecie.pl/blog/instalacja-odgromowa-doziemienie-probniki  

Droga na skróty… myślowe? To zła droga! 
 
W rozmowie z innymi elektrykami (i nie tylko) podobnie jak z samą pracą – nie chodzi o to, by było szybko, ale precyzyjnie. W szczególności nie należy stosować wycofanej nazwy „zero”, tylko aktualnie stosowane N (neutralny), PE (ochronny) oraz PEN (ochronno-neutralny).  

Macie więcej pytań, na które szukacie odpowiedzi ludzi, którzy naprawdę znają się na temacie? Zadajcie je na społeczności elektryków: https://laczynasnapiecie.pl 

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Gdzie kupić mieszkanie z tarasem? Wrocław zyskuje nowe inwestycje

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy na rynku nieruchomości zapanowało bardzo duże ożywienie. Nabywcy wykazywali duże zainteresowanie wszystkimi typami inwestycji – popularnością cieszyły się zarówno niewielkie kawalerki, jak i apartamenty o ogromnej powierzchni. Niewiele typów lokali cieszyło się jednak tak wysoką popularnością jak mieszkania z tarasem. Wrocław należał do miast, w którym możliwość wyjścia na świeże […]

Altana z drewna – serce i dusza stylowego ogrodu

Otoczenie wokół domu to miejsce, które latem powinno stać się funkcjonalnym miejscem dla każdego domownika. Taki „zielony pokój” daje setki możliwości spędzenia wolnego czasu, relaksu, może też cieszyć oko domowników i gości jak mało co. Niestety, rzeczywistość wielu przydomowych przestrzeni wokół polskich domów jednorodzinnych to przystrzyżona trawa i równo posadzone drzewka przy płocie. Jałowo i […]