ABC obsługi zmywarek

abc obsługi zmywarek

Zmywarka do naczyń to urządzenie, które jest już prawie w każdym polskim domu. Bez niej często nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak prawidłowo korzystać ze zmywarki, aby służyła przez wiele lat? Jakie środki chemiczne stosować, aby naczynia były czyste i błyszczące? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Od czego zależy bezawaryjność zmywarki?

Każdy z nas chciałby, aby sprzęty gospodarstwa domowego nie psuły się i służyły przez wiele lat. Jak to jest, że niektóre rodziny wymieniają AGD co kilkanaście lat, a inne oddają je do naprawy już w okresie gwarancyjnym? Tak naprawdę ukryte wady fabryczne zdarzają się sporadycznie, a przyczyną awarii jest często nieprawidłowe używanie domowych urządzeń. Wydawałoby się, że wszyscy wiemy, do czego służy zmywarka do naczyń. Tymczasem serwisanci zmywarek podczas naprawy znajdują wewnątrz przewodów elementy damskich kosmetyków do manicure, plastikowe zabawki i smoczki dziecięce, które były dezynfekowane w zmywarce. Inna sprawa to częstotliwość włączania urządzenia. W wieloosobowych gospodarstwach domowych zmywarka jest nieraz włączana 2-3 razy w ciągu dnia. Nic dziwnego, że sprzęt zużyje się po kilku latach. Mniejsze rodziny, które nierzadko stołują się na mieście, korzystają ze zmywarki 2-3 razy w tygodniu. Częstym błędem jest używanie niewłaściwych środków chemicznych. Zdarza się, że zamiast kapsułek wlewany jest płyn do naczyń do komory zmywarki. Wytwarza się duża ilość piany, a naczynia są niedomyte i niewypłukane. Dlatego przed każdymi zakupami sprawdź, czy masz w domu kapsułki do zmywarek, a jeśli się kończą, to kup na zapas.

Pamiętaj o odpowiednich środkach chemicznych

Pamiętajmy, że wszystkie środki chemiczne mają swoje przeznaczenie. Powinniśmy ich używać, aby zmywarka była sprawna, a naczynia czyste i błyszczące. Sól zmiękcza wodę i zapobiega białym zaciekom na naczyniach. Chroni przewody zmywarki przed osadzaniem się kamienia i przedłuża żywotność urządzenia. Detergent w kapsułce lub w tabletce to środek czyszczący naczynia. Działa na tej zasadzie, co kapsułki do prania w pralce. Rozpuszcza się w wodzie, usuwając zabrudzenia. Płyn nabłyszczający zapobiega zaciekom na powierzchni szkła i porcelany, nadaje naczyniom połysk i przyśpiesza ich schnięcie. Jakie środki chemiczne kupować i gdzie? Zrezygnuj z najtańszych zamienników. Kupuj środki czystości w sklepach z AGD, bo tam znajdziesz sprawdzone marki, polecane przez producentów tych sprzętów. Jeśli chcesz zaoszczędzić, to wybierz zestawy zawierające wszystko, co jest potrzebne do efektywnego zmywania. Zapłacisz mniej, niż gdybyś kupowała osobno sól, tabletki i płyn. Ponadto masz wtedy pewność, że o niczym nie zapomnisz.

Jak prawidłowo korzystać ze zmywarki?

Po pierwsze oczyść brudne naczynia z resztek jedzenia. Poukładaj je prawidłowo w przeznaczonych na nie miejscach. Sztućce ułóż w najwyższej szufladzie lub wrzuć do specjalnego koszyka. Sprawdź, czy talerze nie są zbyt ciasno ułożone i czy nie wyświetla się kontrolka braku soli. W razie potrzeby dosyp sól zmiękczającą wodę. Upewnij się, czy ramię spryskujące może swobodnie się obracać, czy nie zaczepia o jakieś wysokie naczynie. Następnie włóż kapsułkę lub tabletkę w pojemniczek na tabletki do zmywarek. Wlej płyn nabłyszczający. Wybierz odpowiedni program zmywania i włącz urządzenie. O czym jeszcze warto pamiętać? Regularnie czyść filtr na dnie zmywarki. Zbierają się w nim resztki pożywienia i brud z naczyń, co utrudnia efektywne zmywanie. Dlatego co najmniej 2 razy w tygodniu wyjmij filtr i umyj go pod bieżącą wodą.

Stosując się do powyższych zaleceń masz pewność, że zmywarka posłuży Wam długo, a wyjmowanie naczyń stanie się przyjemnością.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Wanna wolnostojąca – wady i zalety

W dużej łazience czy stylowym salonie kąpielowym pięknie prezentuje się wanna wolnostojąca. Modele te cieszą się coraz większą popularnością i pasują zarówno do łazienek urządzonych tradycyjnie, jak i nowocześnie. Aby ułatwić Wam wybór, poniżej omawiamy wady i zalety wanny wolnostojącej. Wanna wolnostojąca była popularna w latach 70. i 80, ale moda – jak to moda […]

Jak urządzić małe mieszkanie 40 m?

Kawalerka czy małe mieszkanie dwupokojowe to nie lada wyzwanie aranżacyjne. Łącząc potrzeby jego mieszkańców z zamiarem osiągnięcia oryginalnego wystroju, liczyć się trzeba z licznymi kompromisami. O tym, jak sobie z nimi radzić, a także jak urządzić małe mieszkanie 40 m2 stylowo i funkcjonalnie, piszemy w dzisiejszym artykule. Zachęcamy do lektury. Jasna i spójna kolorystyka Podstawową zasadą […]