Produkcja, właściwości, zastosowanie… Czyli podstawowe różnice między wełną mineralną skalną i szklaną

Wśród materiałów ociepleniowych największą popularnością cieszy się wełna mineralna. Jednak nie wystarczy zdecydować się na ten produkt. Trzeba jeszcze wskazać, który wariant wykorzystasz do izolacji budynku. Do wyboru masz wełnę skalną oraz szklaną. Poznaj ich cechy i podejmij świadomą decyzję!

Wełna skalna – charakterystyka i zastosowanie

Wełna skalna powstaje z surowców takich jak bazalt, dolomit, kruszywo wapienne czy gabro. W odpowiednich proporcjach, w procesie sterowania komputerowe są one przetwarzane w rozgrzanych piecach szybowych. W efekcie koks się spala i topi się tłuczeń, a włókna są pokrywane lepiszczem. Następnie taka lawa poddawana jest procesowi rozlewania oraz kształtowania, a kierunek włókien zostaje zmieniony. Pozostaje tylko nadać produktowi odpowiednie parametry, tj. grubość i wytrzymałość. W ostatnim etapie otrzymane arkusze są cięte piłami, aby powstała wełna w konkretnym rozmiarze.

Wełna skalna ma większą gęstość niż szklana, dlatego dobrze sprawdzi się do izolowania fasad metodą lekką mokrą (potrzebna jest wtedy wełna skalna w płytach dostępna np. w sklepie https://www.diamondexpert.pl/kategoria/welna-skalna/) oraz dachów płaskich, które mogą być obciążone bardziej od dachów skośnych.

Wełna szklana – jak powstaje, gdzie ją wykorzystasz

Alternatywą dla wełny skalnej jest wełna szklana, która powstaje w podobny sposób, ale finalnie ma nieco inne właściwości. W jej składzie znajdziesz m.in. szklaną stłuczkę, sodę czy piasek kwarcowy. Są one mieszane w różnych proporcjach, a potem topione w bardzo wysokich temperaturach. W maszynach rozwłókniających ciekłe szkło przechodzi w włókna, a te są przepuszczane przez pierścienie i okładane lepiszczami. Na tym etapie dochodzi do formowania i zwijania wełny w rolki. Po procesie polimeryzacji i schłodzenia kontroluje się rozmieszczenie włókien, potem pokrywa się je materiałem (papier, folia) i wreszcie tnie oraz pakuje.

Wełna szklana i jej właściwości akustyczne

Finalnie wełna szklana zyskuje bardzo dobre właściwości akustyczne, jest maksymalnie bezpieczna dla człowieka i nie wpływa negatywnie na środowisko. Co do swojej głównej funkcji, a więc ochrony przed wychładzaniem, sprawdza się doskonale – lepiej niż wełna skalna, dlatego jest wykorzystywana w budownictwie energooszczędnym, w tzw. zielonej zabudowie.

Podobieństwa i różnice – wełna szklana i skalna

Proces powstawania, a nawet skład wełny szklanej i skalnej są nieco zbliżone. Podobnie jak mechanizm układania czy obróbki. Trzeba jednak zaakcentować różnice w ostatecznych parametrach materiałów izolacyjnych i na tej podstawie dokonać wyboru.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Jakie listwy przypodłogowe do nowoczesnego wnętrza?

„Prostota jest kluczem do prawdziwej elegancji” Zasada jest bardzo prosta-mniej znaczy więcej… Tak, do przeszłości odchodzi już styl przepychu i „ustawiaczy”. Kiedyś  uwielbialiśmy wystawiać  na światło dzienne kryształowe bibeloty, finezyjne  (inaczej kiczowate) dekoracje, czy wszelkiej maści pamiątki. Dzisiaj przy aranżacji wnętrz. stawiamy na surowość i praktycyzm. Nowoczesne wnętrza mają dawać poczucie przestrzeni, elegancji i minimalizmu. […]

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera?

Zakup mieszkania jest marzeniem i celem wielu osób. Według nich posiadanie własnych czterech kątów jest potwierdzeniem osiągnięcia sukcesu. Nic dziwnego, że młodzi ludzie gromadzą oszczędności i decydują się na wzięcie kredytu, żeby kupić nowe mieszkania na rynku pierwotnym. Przed podjęciem decyzji warto jednak zdać sobie sprawę, jakie aspekty są ważne, podczas zakupu mieszkania od dewelopera. […]