Produkcja, właściwości, zastosowanie… Czyli podstawowe różnice między wełną mineralną skalną i szklaną

Wśród materiałów ociepleniowych największą popularnością cieszy się wełna mineralna. Jednak nie wystarczy zdecydować się na ten produkt. Trzeba jeszcze wskazać, który wariant wykorzystasz do izolacji budynku. Do wyboru masz wełnę skalną oraz szklaną. Poznaj ich cechy i podejmij świadomą decyzję!

Wełna skalna – charakterystyka i zastosowanie

Wełna skalna powstaje z surowców takich jak bazalt, dolomit, kruszywo wapienne czy gabro. W odpowiednich proporcjach, w procesie sterowania komputerowe są one przetwarzane w rozgrzanych piecach szybowych. W efekcie koks się spala i topi się tłuczeń, a włókna są pokrywane lepiszczem. Następnie taka lawa poddawana jest procesowi rozlewania oraz kształtowania, a kierunek włókien zostaje zmieniony. Pozostaje tylko nadać produktowi odpowiednie parametry, tj. grubość i wytrzymałość. W ostatnim etapie otrzymane arkusze są cięte piłami, aby powstała wełna w konkretnym rozmiarze.

Wełna skalna ma większą gęstość niż szklana, dlatego dobrze sprawdzi się do izolowania fasad metodą lekką mokrą (potrzebna jest wtedy wełna skalna w płytach dostępna np. w sklepie https://www.diamondexpert.pl/kategoria/welna-skalna/) oraz dachów płaskich, które mogą być obciążone bardziej od dachów skośnych.

Wełna szklana – jak powstaje, gdzie ją wykorzystasz

Alternatywą dla wełny skalnej jest wełna szklana, która powstaje w podobny sposób, ale finalnie ma nieco inne właściwości. W jej składzie znajdziesz m.in. szklaną stłuczkę, sodę czy piasek kwarcowy. Są one mieszane w różnych proporcjach, a potem topione w bardzo wysokich temperaturach. W maszynach rozwłókniających ciekłe szkło przechodzi w włókna, a te są przepuszczane przez pierścienie i okładane lepiszczami. Na tym etapie dochodzi do formowania i zwijania wełny w rolki. Po procesie polimeryzacji i schłodzenia kontroluje się rozmieszczenie włókien, potem pokrywa się je materiałem (papier, folia) i wreszcie tnie oraz pakuje.

Wełna szklana i jej właściwości akustyczne

Finalnie wełna szklana zyskuje bardzo dobre właściwości akustyczne, jest maksymalnie bezpieczna dla człowieka i nie wpływa negatywnie na środowisko. Co do swojej głównej funkcji, a więc ochrony przed wychładzaniem, sprawdza się doskonale – lepiej niż wełna skalna, dlatego jest wykorzystywana w budownictwie energooszczędnym, w tzw. zielonej zabudowie.

Podobieństwa i różnice – wełna szklana i skalna

Proces powstawania, a nawet skład wełny szklanej i skalnej są nieco zbliżone. Podobnie jak mechanizm układania czy obróbki. Trzeba jednak zaakcentować różnice w ostatecznych parametrach materiałów izolacyjnych i na tej podstawie dokonać wyboru.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

EPDM – membrana dachowa przyszłości

W nowoczesnym budownictwie coraz większą rolę odgrywają nowoczesne technologie. To one wykorzystywane są w produkcji wielu innowacyjnych tworzyw, które rewolucjonizują rynek usług budowlanych i remontowych. Do grona tych tworzyw zalicza się przede wszystkim membrana EPDM, która – choć uważana za nowoczesną – jest tak naprawdę z nami już od lat 60. XX wieku. Czym jest […]

Kiedy jest najlepszy czas na docieplenie budynku?

Ocieplanie budynków jest w dzisiejszych czasach standardem. Wynika to z faktu, że takie rozwiązanie po prostu się opłaca, a także w ten sposób dbamy o środowisko. Bez względu na powód takiej decyzji czy dobór materiałów, należy dokładnie zastanowić się, kiedy takie prace można zacząć. Jaki jest najlepszy czas na docieplenie budynku? Jaka jest odpowiednia pora […]