Jaką wełnę wybrać do ocieplenia dachu?

Wełna to najdoskonalszy materiał do ocieplenia dachu. Zapewnia zarówno świetną izolację termiczną, jak i akustyczną, czego nie można powiedzieć o styropianie. Z kolei konkurencyjna wobec wełny pianka poliuretanowa jest od niej sporo droższa. Do rozstrzygnięcia pozostaje jedynie kwestia, jaką wełnę wybrać do ocieplania dachu. Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie!

Niski współczynnik przewodzenia ciepła

O skuteczności izolacji termicznej świadczy czytelny parametr – współczynnik przewodzenia ciepła. Jego wartość nie powinna przekraczać poziomo  λD = 0,037 W/mK – im niższy współczynnik, tym lepiej. Na rynku można znaleźć wełnę, która charakteryzuje się jeszcze niższymi wartościami współczynnika – nawet λD = 0,032 W/mK.

Doskonała izolacja akustyczna

Dach budynku to miejsce, przez które ucieka na zewnątrz znaczna ilość ciepła. Z drugiej strony tą samą drogą do wnętrza przedostają się dźwięki pochodzące z zewnątrz, które burzą spokój domowników. Wybierając wełnę do ocieplenia dachu należy więc zwrócić także uwagę na gwarantowaną izolację akustyczną. Pod tym względem bardzo dobrze wypada wełna szklana, dlatego stanowi częstszy wybór od stosowanej do docieplanie ścian wełny skalnej.

Hydrofobizacja w całym przekroju

Zagrożeniem dla warstwy ocieplenia poddasza jest wilgoć. Jej obecność osłabia właściwości termoizolacyjne materiału. Dlatego wybierając wełną do ocieplania dachu należy zwrócić uwagę również na ten czynnik – najlepiej, kiedy materiał cechuje hydrofobizacja na całym przekroju.

Wygodny transport i montaż

Producenci materiałów ociepleniowych powinni dokładać wszelkich starań, aby proponowana przez nich wełna była prosta w montażu i transporcie. Do tego celu opakowanie wełny musi być maksymalnie skompresowane, aby utrzymać jak najmniejsze rozmiary. W trakcie montażu liczą się natomiast łatwość obróbki, bezwonność i ograniczona emisja pyłu. Aby wełna dobrze spełniała swoją funkcję, musi być starannie przycięta i szczelnie umieszczona pomiędzy krokwiami. W osiągnięciu takiego efektu pomagaj produkty wyposażone w specjalne oznaczenia ułatwiające cięcie.

Doskonałej jakości wełną szklaną można skutecznie przeprowadzić zarówno ocieplanie dachu skośnego na poddaszu użytkowym, jak również stropu ostatniej kondygnacji, gdy poddasze nie ma takiego charakteru.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Kiedy ocieplać komin?

Nieprzemyślana eksploatacja komina lub brak właściwego docieplenia mogą sprawić, że dojdzie do wychładzania się uchodzących przez niego spalin i powstawania skroplin. By temu zapobiec, kominy należy wykonywać z materiałów o małej bezwładności cieplnej, a w przypadku kominów zewnętrznych i wolnostojących – zdecydować się na bezpieczny typ ocieplenia. W jakiej sytuacji należy ocieplać komin? Właściciele domów […]

Co zamiast drewna na elewację?

Wygląd i estetyka wykonania elewacji budynku przekłada się bezpośrednio na jego wizualną atrakcyjność. Z tego względu coraz śmielej architekci, jak i prywatni inwestorzy sięgają po różnego rodzaju materiały wykończeniowe. Tradycyjny tynk zestawiany jest z drewnem, szkłem czy elementami chromowanymi. Całość tworzy niezwykle efektowne połączenie, choć w przypadku naturalnego drewna, także i wymagające okresowej renowacji. Czym […]