Pokrycia dachowe – materiały budowlane na dach

pokrycia dachowe

Dach to jeden z najważniejszy elementów konstrukcyjnych każdego domu. Pełni on bardzo rolę. Dlatego podczas jego budowy czy remontu należy zwrócić uwagę na najróżniejsze pokrycia dachowe, które pozwolą go dobrze zabezpieczyć i uszczelnić. Warto wiedzieć jakie produkty należy kupić oraz o czym pamięć.

Najważniejsze produkty potrzebne do pokrycia dachu

Budując dach należy kupić kilka niezbędnych produktów, dzięki którym prawidłowe pokrycie dachu będzie możliwe. Trzeba zwrócić uwagę m.in. na: wypady dachowe, które pozwalają na odwadnianie dachów, szczególnie na to duże znaczenie w przypadku dachów płaskich.

Kolejnym znaczącym elementem jest kominek wentylacyjny, który pełni funkcję zakończenia całej instalacji wentylacyjnej.

Wśród produktów, bez których budowa dachu nie będzie możliwa są także różnego typu papy.

Czym jest papa dachowa?

Papa dachowa to bardzo popularny materiał budowlany, który układa się na dachu jako tzw. warstwę hydroizolacją. Klasyczna papa stworzona jest z dwóch warstw wykonanych z masy bitumicznej i osnowy, która znajduje się w środku między nimi. Dostępne są np. papy podkładowe, nawierzchniowe, wentylacyjne oraz ognioodporne.

Osnowa pap nawierzchniowych może być produkowana z włókien poliestrowych oraz tektury budowlanej. Ciekawym rozwiązaniem jest papa dwustronnie pokryta asfaltem, która uzupełniona jest specjalnym wypełniaczem mineralnym. Można ją wykorzystać do wykonania wielowarstwowego pokrycia wodoodporny dachów. Na rynku dostępne są także specjalne papy przeznaczone do dachów płaskich.

Kolejnym rodzajem jest papa termozgrzewalna. Wyróżnia się ona tym, że jej wierzchnia warstwa jest pokryta asfaltem i posypką, a dół zabezpieczony folią.

Papa termozgrzewalna – zalety

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że papa termozgrzewalna jest o wiele trwalsza od papy tradycyjnej. Warunki atmosferyczne nie odbijają się na niej negatywnie, nie pęka pod ich wpływem. Nie straszny jej mróz ani bardzo wysokie temperatury. Nie ulega ona także zniszczeniom na zgięciach.

Warto zastosować papę termozgrzewalną na dachach o dużej powierzchni. Układa się ją w bardzo prosty sposób, a ponadto można mieć pewność, że zapewni idealną izolację. Dużą zaletą jest także to, że nie jest ona zbyt ciężka, dzięki czemu nie obciąża dodatkowo więźby.

Papa termozgrzewalna jest materiałem, który nie wymaga przeprowadzania żadnej prac konserwatorskich przez naprawdę wiele lat.

Papy tradycyjne

Najtańszym rozwiązaniem są papy tradycyjne asfaltowe. Są one bardzo funkcjonalne, a przy tym łatwo się je nakłada. Charakteryzuje się ona dużą odpornością na zginanie w wysokich i niskich temperaturach.

Papa tradycyjna jest produkowana w sposób tradycyjny, z jednej i drugiej strony pokrywa się ją specjalną powłoką, która jest stworzona ze asfaltu oksydowanego oraz wypełniacza i drobnoziarnistej posypki mineralnej.

Zwykle papę tego typu wykorzystuje się do robienia wielowarstwowych pokryć dachu. Prawidłowo montowane zapewniają bardzo skuteczną hydroizolację dachu przez naprawdę długi czas. Chronią zarówno przed naturalnie powstającą wilgocią oraz wodą z opadów.

Wykonując profesjonalne pokrycia dachowe należy uwzględnić kilka istotnych elementów, które przydadzą się na różnym etapie prac. Warto zadbać o to, aby były one wykonane ze sprawdzonych materiałów. Budując dach przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby woda była odprowadzona we właściwy sposób. Dzięki temu w wnętrzu budynku nie będzie panowała wilgoć. (Dobre materiały do pokrycia dachu znajdziesz tutaj.)

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Jak dbać o mikrocement? Jak go czyścić i pielęgnować?

Mikrocement pięknie się prezentuje, jednak należy go odpowiednio pielęgnować. Im bardziej o niego będziemy dbać, tym dłużej nam posłuży. Ważne, że jego pielęgnacja nie jest trudna i skomplikowana, należy pamiętać jednak o kilku zasadach. Jakich? Odpowiedź znajdziesz poniżej. Odkurzanie podłogi z mikrocementu Podłoga z mikrocementu będzie nosiła ślady użytkowania najszybciej w miejscach przy wejściu do […]

Wymiana okien – ile kosztuje?

Wymiana okien to spory wydatek, ale warto go ponieść przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, zapewnisz lepszy komfort cieplny sobie i swoim bliskim. A po drugie obniżysz rachunki za ogrzewanie, bo nieszczelne futryny to prosta droga do utraty cennego jesienią i zimą ciepła. Sprawdź, jaki jest koszt wymiany okien, jak się do niej przygotować oraz […]