Jak powstaje beton komórkowy?

Beton komórkowy, zwykle występujący w postaci bloczków, skutecznie konkuruje z innymi materiałami murowymi. Wykonawcy doceniają, że umożliwia on szybkie wznoszenie przegród, ułatwia prowadzenie precyzyjnych prac murarskich, a także, z uwagi na korzystne wartości współczynnika przewodzenia ciepła, sprzyja osiąganiu jak najwyższej energooszczędności budynków. Jak powstają bloczki z betonu komórkowego?

Z czego produkowany jest beton komórkowy?

Zaledwie kilka surowców wystarczy do wytworzenia betonu komórkowego. Produkowany jest z mieszaniny: piasku, wapna, wody, gipsu, cementu i środka porotwórczego. Środek porotwórczy w postaci proszku lub pasty aluminiowej wchodzi w reakcję z wodorotlenkiem wapnia, wywołując zjawisko spulchnienia masy – to jeden z kluczowych etapów produkcji betonu komórkowego. Wyrastanie masy wpływa na to, że beton komórkowy uzyskuje swoją charakterystyczną porowatą strukturę. W porach zamknięte zostaje powietrze – świetny izolator, które odpowiada za bardzo dobre właściwości cieplne betonu komórkowego.

Po etapie wyrastania następuje etap krojenia i nadawania bloczkom odpowiednich wymiarów a także właściwej geometrii. Tak przygotowane elementy mogą trafić do kolejnego kluczowego etapu produkcji tj. etapu autoklawizacji. To w tym etapie następuje utwardzenie elementów, które uzyskują pożądaną wytrzymałość. W autoklawie, bloczki z betonu komórkowego poddawane są działaniu nasyconej pary wodnej pod wysokim ciśnieniem. Po zakończeniu autoklawizacji produkt uzyskuje swoje cechy finalne, pozostaje tylko odpowiednie jego zapakowanie.

Korzystne właściwości betonu komórkowego

Jedną z największych zalet bloczków z betonu komórkowego jest uniwersalność ich zastosowania. Nadają się one do wznoszenia ścian jednowarstwowych, wielowarstwowych zewnętrznych oraz wewnętrznych.

Beton komórkowy, oprócz tego, że ma wysoką izolacyjność termiczną i optymalną wytrzymałość, jest materiałem „przyjaznym” w wykonawstwie – dzięki czemu jest łatwy do wykorzystania w procesie budowlanym. Jest również materiałem gwarantującym bezpieczeństwo w długookresowym czasie eksploatacji – jest ognioodporny i całkowicie niepalny.

Uwaga na inne nazwy betonu komórkowego

Ze względu na to, że struktura betonu komórkowego jest porowata, a owe pory wypełnione są powietrzem, można spotkać się z inną nazwą tego materiału – gazobeton. Gazobeton jest kolokwialną i nieprawidłową, choć rozpowszechnioną w branży budowlanej, nazwą dla betonu komórkowego.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Wyposażenie stolarni majsterkowicza

Jak wygląda wyposażenie stolarni dla majsterkowicza? Co przyda się w domowym warsztacie, gdy chcemy nieco poważniej zająć się obróbką drewna? Wszyscy wiemy, że bez porządnych narzędzi efekty naszej pracy mogą być mizerne, a czasami nawet żadne. Właśnie dlatego powinniśmy dokładnie dowiedzieć się, jak wygląda wyposażenie stolarni i jakie urządzenia warto kupić. Zapraszamy do lektury naszego […]

Jaką metodę cięcia blachy warto wybrać?

Elementy wycinane z blachy są jednym z podstawowych półproduktów wykorzystywanych w produkcji w wielu branżach. Blacha blasze jest jednak nierówna, co sprawia, że w zależności od grubości, surowca i pożądanego efektu, firmy mają do wyboru kilka metod cięcia blach. Poznanie ich to pierwszy krok do pozyskania atrakcyjnej oferty, a docelowo współpracy z rzetelnym wykonawcą. Metody […]