Krzesło biurowe – na co zwracać uwagę, by nie przepłacić?

Wybór odpowiedniego krzesła biurowego jest naprawdę trudny – przed osobami zainteresowanymi jego zakupem pojawia się ogrom różnorodnych opcji, modeli, cen, firm i producentów. W praktyce więc wybór tego jedynego, naprawdę dopasowanego fotela, jest bardziej, niż wymagający.

Czy nad zakupem fotela naprawdę trzeba się zastanawiać?

Wiele osób chciałoby wybrać pierwszy-lepszy fotel i mieć tę decyzję po prostu z głowy. Nie jest to jednak dobra opcja – w takim przypadku można bowiem bardzo przepłacić czy trafić na fotel naprawdę niedopasowany do naszych realnych oczekiwań.

Sam odpowiednio dobrany fotel biurowy będzie gwarancją tego, że nasze ciało podczas pracy w nim nie będzie zbytnio obciążone, dzięki czemu nie będziemy musieli później borykać się np. z bólami pleców, czy innymi, jeszcze poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jeżeli zdecydujemy się na najtańszy fotel, najprawdopodobniej nie zagwarantuje nam on wygodnej i komfortowej pracy przez przynajmniej 8 godzin, a właśnie w takim celu – do codziennej, etatowej pracy – największa ilość Polaków cały czas kupuje fotele biurowe, gdyż era pracy zdalnej i home office nie zbliża się ku końcowi.

Jak wybrać tani fotel biurowy?

Wybierając tani fotel biurowy, trzeba zwracać uwagę na przynajmniej kilka aspektów. Przede wszystkim, nie musi być nam on oferowany przez znaną markę – wielu producentów, mniej znanych, jak np. marka Halmar, oferuje znakomite i tanie fotele biurowe. Często to właśnie tacy producenci są w stanie zaoferować najlepsze produkty w niskich cenach, lepsze, niż np. najpopularniejsze sklepy meblowe.

Kluczowej roli nie powinien również odgrywać wygląd danego fotela. O ile oczywiście dobrze byłoby, gdyby fotel nam się podobał, o tyle nie musi wyglądać on spektakularnie – jest wiele innych, znacznie ważniejszych aspektów, a wygląd powinien być na końcu listy naszych priorytetów.

Tanie fotele biurowe muszą być… po prostu fotelami biurowymi. Nie można obyć się bez podłokietników czy regulacji wysokości, to podstawa do wygodnej pracy, dlatego nie rekomendujemy foteli bez nich, chociaż to właśnie one wyglądają tak mało formalnie, co kusi wiele osób – w końcu lepiej wkomponują się w dane pomieszczenie, niż fotel biurowy, o ile nie jest to oczywiście gabinet czy pokój przeznaczony stricte do pracy.

Fotele powinny być również możliwie jak najbardziej ergonomiczne. Oznacza to, że powinno się dać je jak najbardziej dopasować do wymagań naszych i naszego ciała. Idealnym przykładem jest tutaj wspomniana już regulacja wysokości, podstawa do tego, by tak ustawić fotel, by dobrze się w nim nam pracowało.

Za ergonomię odpowiada wiele elementów. Po pierwsze, to odpowiednie elementy obowiązkowe – każdy fotel ma siedzisko czy oparcie, nie każde z nich będą jednak odpowiednio profilowane. Jeżeli tylko mamy taką szansę, zawsze warto stawiać na modele wygodne i profilowane.

Następnym elementem są poszczególne części fotela, nie są one obligatoryjne, jednak pojawiają się nawet w przypadku naprawdę tanich modeli, w cenie nawet 300-400 zł. Zaliczają się do nich podłokietniki, zagłówki czy poduszki lędźwiowe. Nie każdy fotel będzie posiadał każdy z tych elementów, jednak należy poszukiwać takich, które będą to oferowały, nawet w stosunkowo niewielkich cenach.

Kolejny element to szansa regulacji poszczególnych fragmentów fotela. Podstawą jest regulacja wysokości, lecz zagłówka, poduszki lędźwiowej czy podłokietników – już nie. To fragment, z którym można mieć naprawdę duży problem w przypadku, gdy poszukuje się naprawdę taniego fotela. Jeżeli fotel nie oferuje opcji regulacji, warto usiąść w nim przed zakupem, by upewnić się, że będzie on dla nas odpowiedni.

Czy kupowanie drogich foteli biurowych to przepłacanie?

Wszystko zależy od naszych oczekiwań. W wielu przypadkach okazuje się, że nasze oczekiwania są większe, niż to, co są w stanie zaoferować nam tanie fotele biurowe. Zaawansowane mechanizmy, ponadprzeciętna trwałość, wiele lat gwarancji, wykonanie ze skóry naturalnej, podnóżki, wiele regulowanych elementów, jak zagłówek czy poduszka lędźwiowa, a do tego profilowane elementy czy ponadprzeciętna wygoda i komfort pracy – to coś, za co płaci się w przypadku drogich foteli wysokiej jakości. O ile więc nie mamy wielkich wymagań, warto stawiać na fotele tańsze, tak w przypadku oczekiwania naprawdę ponadprzeciętnej jakość, warto stawiać na droższe fotele. Te jednak znów trzeba wybierać mądrze, gdyż nie każdy drogi fotel z natury będzie dobrym wyborem.

Partner merytoryczny materiału: https://e-krzeslo.com.pl/

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Wycenianie nieruchomości – dlaczego jest potrzebne?

Dom dla wielu osób ma dużą wartość sentymentalną. Gdy spędzamy w nim większość życia łączy nas z nim ładunek emocjonalny. Czasami jesteśmy zmuszeni wystawić naszą nieruchomość na sprzedaż. Robimy to z tzw. ciężkim sercem. Zdarza się, że nie potrafimy oszacować prawidłowo wartości domu lub mieszkania. W zależności jak bardzo jesteśmy związani z danym miejscem, możemy […]

Jak dobierać dywany do konkretnych pomieszczeń?

Wbrew pozorom wybór odpowiedniego dywanu może przysporzyć sporo kłopotów. Powinien być dostosowany do przeznaczenia danego pomieszczenia. Podpowiadamy, jak dobierać dywany do konkretnych wnętrz. Funkcjonalne dywany kuchenne Popularne założenie mówiące, że dywany nie sprawdzą się w kuchni jest błędne. Charakterystyka tego pomieszczenia sprawia, że można w nim wykorzystać kilka ciekawych modeli. Ich zastosowanie zapewnia większą przytulność […]