Pergola na taras – jaką konstrukcję wybrać?

Pergola na taras

Pergola kojarzy nam się z drewnianą lub aluminiową ścianką z kratownicą, na której pną się rośliny. Jednak pergola na taras jest czymś znacznie więcej, ponieważ jest rodzajem osłony tarasu przed wiatrem, deszczem czy nadmiernym promieniowaniem UV. Jaką konstrukcję pergoli na taras warto wybrać?

Pergola na taras – o rodzajach konstrukcji słów kilka

Pergola tarasowa może być wykonana ze stali, drewna lub aluminium. Drewno nie jest polecaną konstrukcją ze względu na konieczność okresowej impregnacji i możliwość butwienia. Znacznie lepszym rozwiązaniem są pergole tarasowe o konstrukcji aluminiowej. Takie modele można zamontować do konstrukcji budynku. Wymagane jest wykonanie albo fundamentów albo utwardzenie terenu poprzez wykonanie wylewki betonowej. Dzięki temu konstrukcja może być trwała. Niemniej jednak pergolę tarasową można postawić na każdym etapie i połączyć z już istniejącym budynkiem. Poza słupami istotne znaczenie ma oczywiście dach, który może być wykonany z aluminiowych lameli albo materiału tekstylnego – w formie rolety rzymskiej, konstrukcji segmentowej, czy pergoli rolowanej ukrywanej w kasecie. Do tego można także zdecydować się na dach szklany o odpowiedniej przepuszczalności światła. Nowoczesne altany ogrodowe można określić jako pergole wolnostojące, które nie są łączone z konstrukcją budynku. Stanowią element upiększenia ogrodu i są odporne na warunki pogodowe po zastosowaniu osłon bocznych.

nowoczesne-pergole-lamelowe-bioklimatyczne-rodzaje.jpg

Pergola na taras z osłonami bocznymi – stwórz efekt dodatkowego pomieszczenia i jednocześnie element ogrodu

Pergola tarasowa nie musi mieć konstrukcji otwartej. Każda nowoczesna pergola jest tak skonstruowana, że może być uzupełniona o dodatkowe osłony boczne, którymi mogą być rolety screen, okiennice przesuwne czy też przesuwne panele szklane. Dzięki takim rozwiązaniom osłona tarasowa może stać się przedłużeniem domu. Jednocześnie ścianki boczne przepuszczają światło, mogą być też transparentne, a w związku z tym być także częścią przestrzeni zielonej. Obecnie bardzo modne jest tworzenie jadalni czy salonu z przedłużeniem tarasowym. Wybór pergoli na taras z osłonami bocznymi pozwala na wykorzystanie go w pełni, niezależnie od warunków pogodowych. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie dla wszystkich użytkowników.

pergola-lamelowa-maranello-b.jpg

Pergole na taras dopasujesz do konstrukcji budynku

Niezależnie od charakteru i wykończenia budynku można do niego dopasować odpowiednią pergolę tarasową. Modele rolowane czy rzymskie pasują do bardziej klasycznych konstrukcji. Z kolei do nowoczesnych brył można dobrać pergole lamelowe czy szklane bez osłon czy też z osłonami bocznymi. Montaż pergoli tarasowych jest bardzo prosty. Dla najbardziej wymagających dostępne są pergole bioklimatyczne z możliwością obrotu piór aluminiowych. Warto podkreślić, że także system ścianek bocznych może być elektrycznie sterowany, co ułatwia zasuwanie i rozsuwanie w zależności od zmiennych warunków pogodowych. Co istotne, dachy nowoczesnych pergoli tarasowych posiadają system odprowadzania wody, dzięki czemu nie gromadzi się ona na dachu nawet w przypadku dużej ulewy. Co ważne, pergole tarasowe dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, zatem można dopasować je do kolorystyki elewacji, a także własnego gustu. Utrzymywanie w czystości przestrzeni tarasu jest bardzo proste dzięki takim nowoczesnym rozwiązaniom. Nie mając zadaszonego tarasu, warto skorzystać z rozwiązania jakim jest pergola tarasowa i cieszyć się nowoczesną konstrukcją upiększającą budynek oraz zwiększającą komfort użytkowania tarasu.

pergola-tarasowa-lamelowa.jpg

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

storczyk

Jak dbać o storczyki – Jak podlewać, pielęgnować?

Egzotyczne storczyki należą do najpiękniejszych – i trzeba przyznać, że najmodniejszych – kwitnących roślin ozdobnych. Wiele osób uważa, że są bardzo trudne w uprawie i nie udaje się uzyskać ponownego kwitnienia. W rzeczywistości właściwa pielęgnacja storczyków wymaga po prostu dokładnego przestrzegania zasad, a te nie są aż tak skomplikowane. W jakich warunkach rosną storczyki? Rośliny […]

rosliny na taras

Jak wybrać rośliny na taras? Poradnik dla początkujących

Taras to miejsce, gdzie możemy odpoczywać, relaksować się i cieszyć się pięknem natury. Taras to także doskonała okazja, aby stworzyć własny ogród na balkonie i uprawiać rośliny, które będą ozdabiać naszą przestrzeń, zapewniać nam świeże powietrze i aromatyczne zioła. Rośliny na tarasie mogą być nie tylko dekoracyjne, ale także jadalne, co pozwoli nam cieszyć się […]