DeboweTarasy.pl

Panele słoneczne – co trzeba o nich wiedzieć?

Świadomość dotycząca odnawialnych źródeł energii wśród Polaków rośnie – coraz więcej osób budujących (lub remontujących) swój dom decyduje się na inwestycję w panele słoneczne. Na rynku jest wiele rodzajów instalacji fotowoltaicznych, różniących się między sobą przede wszystkim parametrami technicznymi. Co trzeba o nich wiedzieć?

Według przygotowanego przez Instytut Energetyki Odnawialnej raportu “Rynek fotowoltaiki w Polsce 2017” na koniec 2016 r. łączna moc zainstalowana w systemach fotowoltaicznych w Polsce wyniosła około 199 MW. Głównymi wytwórcami energii poprzez instalacje fotowoltaiczne są osoby prywatne, przy czym w ich przypadku mamy do czynienia przede wszystkim z mikroinstalacjami, nieprzekraczającymi 10 kW. Jeżeli na fotowoltaikę decydują się firmy, są to instalacje większe – te powyżej 10 kW stanowią w tym przypadku około 63%.

Panele słoneczne – cena to nie wszystko

Choć dla wielu osób planujących inwestycję w instalację fotowoltaiczną najważniejszą kwestią jest cena paneli słonecznych, to jednak bardzo ważna pod względem jej opłacalności jest ich sprawność. Termin ten oznacza zdolność konwersji promieniowania słonecznego na energię elektryczną, a więc to ile energii są w stanie wyprodukować. Ma na to wpływ wiele czynników; technologia produkcji ogniw, właściwości użytego do tego materiału, jakość połączeń między poszczególnymi ogniwami, a nawet panujące warunki atmosferyczne. Dodać do tego należy różne możliwe lokalizacje czy kąty nachylenia instalacji. Dlatego też warto zwracać uwagę nie tylko na koszt paneli słonecznych, ale również na ich sprawność – do od tego zależy, jak dużo energii będą w stanie wyprodukować, a co za tym idzie – jak szybko zwróci się inwestycja i jakie da oszczędności (więcej informacji o cenach paneli słonecznych i oszczędnościach, jakie mogą dać, znaleźć można w artykule -> Panele słoneczne- czy ta inwestycja się opłaca?)

Panele słoneczne – opinie

Wśród instalacji fotowoltaicznych największą popularnością cieszą się panele słoneczne. Dzieje się tak dlatego, że inwestycja taka, co potwierdzają liczne opinie inwestorów indywidualnych, zwraca się z reguły w ciągu 4-5 lat. Warto pamiętać, że rynek paneli solarnych w ostatnich latach bardzo mocno się rozwinął, a wybór tych najlepszych nie jest wcale łatwą sprawą. Dlatego przed ostateczną decyzją warto poznać najważniejsze cechy poszczególnych rodzajów paneli solarnych.

Panele słoneczne monokrystaliczne

Tego typu panele słoneczne zbudowane są z ogniw powstałych z jednego kryształu krzemu. Charakteryzują się najwyższą spośród wszystkich modułów fotowoltaicznych sprawnością, sięgającą 15-19%. Czym jeszcze się wyróżniają? Bardzo często mają czarny kolor oraz kształt okrojonego koła.

Panele solarne polikrystaliczne

W odróżnieniu od paneli monokrystalicznych te produkuje się z wielu różnych kryształów krzemu – z tego właśnie powodu mają dość charakterystyczną strukturę, lekko mieniącą się, przypominającą stal. Sprawność paneli solarnych polikrystalicznych jest nieco niższa – wynosi od 14 do 16%, ale z drugiej strony cechują się bardziej przystępnymi cenami.

Panele słoneczne z krzemu amorficznego

Jak sama nazwa wskazuje, zbudowane są z krzemu amorficznego, czyli niewykrystalizowanego. Charakteryzują się najniższą sprawnością spośród wszystkich ogniw, oscylującą na poziomie 6-10%, ale jednocześnie atrakcyjną, relatywnie niską ceną.

Panele solarne z ogniw CdTe i CIGS

Panele solarne bywają również zbudowane z innych materiałów. Te z ogniw CdTe produkuje się z półprzewodnikowego tellurku kadmu, a wizualnie wyróżniają się przede wszystkim czerwonym kolorem. Ich sprawność wynosi od około 10 do 12%. Z kolei ogniwa CIGS są zbudowane z miedzi, indu, galu oraz selenu. Ich grubość nie przekracza kilku mikrometrów, a ich sprawność oscyluje wokół 12-14%.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Warto pamiętać, że panele słoneczne monokrystaliczne, polikrystaliczne oraz z krzemu amorficznego określa się mianem paneli pierwszego typu. Są cenione m.in. za prostotę budowy oraz instalacji. Z kolei panele solarne z ogniw CdTE i CIGS nazywa się również panelami typu drugiego lub panelami cienkowarstwowymi. Są dość korzystne cenowo, ale potrzebują sporej powierzchni na instalację.

Wybór odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej powinien być podyktowany stosunkiem jej ceny do sprawności, kosztami montażu oraz warunkami gwarancji, jakiej udziela producent. Jeśli mimo to sprawia on problemy, kwestię tę najlepiej powierzyć specjalistom, którzy podpowiedzą, jaki rodzaj paneli sprawdzi się w określonym przypadku.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

koszt budowy domu ok 100m2

Koszt budowy domu 100 m2 – kosztorys i omówienie

Budowa niewielkiego domu o powierzchni 100 m2 to niemały wydatek. Odpowiednie oszacowanie kosztów jest tutaj kluczowe, zwłaszcza jeśli bierze się kredyt hipoteczny, który najczęściej przyznawany jest w trzech transzach, na kolejne etapy budowy: stan surowy zamknięty, stan deweloperski, wykończenie domu pod klucz. Aby na wszystko starczyło trzeba wykonać dokładny kosztorys nie tylko materiałów, ale także […]

środki czyszczące

Czym można zastąpić silnie trujące środki chemiczne w domu?

Zachowując czystość w domu używamy często szkodliwych dla środowiska, a także nas samych środków czystości. Jednak przy obecnych pokładach wiedzy możemy porzucić szkodliwe środki czystości zastępując je naturalnymi środkami, które nadadzą Twojemu mieszkaniu równie czysty i świeży wygląd. Skąd czerpać pokłady wiedzy na temat naturalnych środków czystości? Możemy zapytać naszych babć jak one radziły sobie […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *