Jak dbać o mikrocement? Jak go czyścić i pielęgnować?

Mikrocement pięknie się prezentuje, jednak należy go odpowiednio pielęgnować. Im bardziej o niego będziemy dbać, tym dłużej nam posłuży. Ważne, że jego pielęgnacja nie jest trudna i skomplikowana, należy pamiętać jednak o kilku zasadach. Jakich? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Odkurzanie podłogi z mikrocementu

Podłoga z mikrocementu będzie nosiła ślady użytkowania najszybciej w miejscach przy wejściu do domu lub mieszkania, a także w pomieszczeniach o dużym nasileniu ruchu szczególnie jeśli na jej powierzchni znajduje się piasek. Najmniej będzie się zużywać z kolei w miejscach gdzie nie ma dodatkowych czynników przyspieszających zużywanie powierzchni np. w sypialni. Mając tę wiedzę, warto zadbać o obecność dobrych wycieraczek przy wejściu, dzięki czemu w dużym stopniu uniknie się nanoszenia piasku na posadzkę. Jeżeli jednak piasek pojawi się na podłodze, należy usunąć go odkurzaczem z miękką szczotką lub zmiotką. Dobrze sprawdzają się tutaj również urządzenia typu i-robot.

Czyszczenie i konserwacja posadzki z mikrocementu

Jeśli chodzi o samo czyszczenie i mycie posadzki z mikrocementu na mokro, po jej odkurzeniu lub zamieceniu, należy użyć mopa, najlepiej z mikrofibry, oraz ogólnodostępnego, nieagresywnego płynu do podłóg dodając go do letniej wody. Jeśli płyn dodatkowo zawiera wosk, przy okazji zakonserwujesz podłogę. W celu codziennej pielęgnacji, możesz też użyć neutralne mydło lub inne detergenty o neutralnym pH. W sytuacji, gdy pojawią się większe zabrudzenia, warto zastosować miękką, wilgotną ściereczkę z detergentem.

Natychmiastowe usuwanie plam

Kiedy rozleje się ciecz, również należy natychmiast usunąć ją ściereczką – tak jak to robi się to  w większości innych podłóg jak i  w przypadku dywanu czy drewnianego parkietu. Zaschnięte, a w szczególności barwne ciecze , mogą trwale zabarwić powierzchnię. Szczególnie uważaj na substancje powszechnie uznawane za barwiące jak np. czerwone buraki czy kurkuma. Pamiętaj, że w przypadku mycia ciężkich zabrudzeń nie należy korzystać z materiałów ściernych. Detergenty w silnym stężeniu, takie jak czysty alkohol czy aceton również mogą uszkodzić warstwę ochronną z poliuretanu, dlatego najlepiej zrezygnuj z ich stosowania lub stosuj w niskim stężeniu a następnie przemyj powierzchnię letnią wodą.

Odpowiednie zabezpieczenie mebli

O podłogę z mikrocementu należy dbać podobnie jak o podłogi drewniane czy żywiczne. Nie należy więc przesuwać po niej ciężkich przedmiotów jeśli nie zostały odpowiednio zabezpieczone, szczególnie z ostrymi krawędziami. Zadbaj o to, aby nogi ruchomych mebli były w odpowiedni sposób zabezpieczone, np. podkładkami filcowymi, korkowymi, nakładkami z silikonu itp. – dzięki dobrej jakości zabezpieczeń na podłodze nie pojawią się zarysowania. W przypadku mebli jeżdżących, kółka powinny być wykonane również z odpowiedniego miękkiego tworzywa, np. z gumy lub kauczuku.

Zastosowanie tych wskazówek znacznie ułatwi użytkowanie oraz wydłuży żywotność i elegancki wygląd powierzchni.

Pielęgnacja tuż po aplikacji

W jaki sposób dbać o podłogę z mikrocementu tuż po jego zabezpieczeniu poliuretanem?

Już dobę po przeprowadzeniu tej czynności można po niej chodzić i rozpocząć delikatną eksploatację, pamiętając jednak o tym że pełne utwardzenie powierzchni poliuretanu następuje po upływie siedmiu dni.  Dlatego też, przed upływem tego czasu nie wolno nakrywać podłogi i należy zapewnić jej pełne oddychanie. W tym czasie można rozpocząć delikatne użytkowanie ale należy eksploatować ją wyjątkowo ostrożnie i chronić przez ten czas przed działaniem wody i czynników mechanicznych.

Prace takie jak np. montaż mebli zaleca się wykonać po pełnym utwardzeniu poliuretanu. Podczas takich prac należy podłogę zabezpieczyć warstwą tektury falistej, gufrowanej a następnie na nią położyć płyty z HDF 3mm (płyty pilśniowe) takie nakrycie nie może być jednak długotrwałe, podłogi z mikrocementu powinny mieć możliwość oddychania. Niewskazane jest również nakrywanie podłogi po jej utwardzeniu w sposób uniemożliwiający jej oddychanie np. przez nakrycie folią.

Co może zniszczyć mikrocement?

Poniżej podajemy listę przykładowych czynników, które mogą uszkodzić mikrocement:

 • niewłaściwy czas i warunki utwardzania powierzchni
 • niewłaściwe zabezpieczenie podczas prac montażowych
 • niewłaściwie zabezpieczone nogi mebli
 • zalegający na powierzchni piasek
 • substancje barwiące
 • spadające twarde i ciężkie przedmioty
 • żar , ogień
 • rozpuszczalniki
 • czysty alkohol
 • wybielacz chlorkowy
 • kwas solny

Zastosowanie się do tych prostych rad i wskazówek pozwoli na długie użytkowanie powierzchni z mikrocementu, utrzymując go w doskonałym stanie i kondycji.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Czy mini żuraw sprawdzi się również w pracach drogowych?

Zdarza się, że ze względu na rozmaite prace drogowe i związane z nimi trudności, niezbędne jest wynajęcie mini żurawia. Do czego są one wykorzystywane? Wiele czynności związanych z usuwaniem awarii czy sprzątaniem po wypadkach przebiega szybciej, gdy na miejscu znajdzie się sprzęt ciężki albo przynajmniej jego kompaktowa wersja. Poznaj zadania, które wykonasz sprawniej, angażując dźwig […]

Spawanie na Śląsku – Tylko z Konstruktorem!

Spawanie jest czynnością, która wymaga niezwykłej precyzji, doświadczenia oraz obszernej wiedzy. Niepoprawne wykonanie łączenia może nieść za sobą niekiedy tragiczne w skutkach konsekwencje. Na rynku istnieje bardzo duża ilość firm, a ich oferty niejednokrotnie wyglądają praktycznie tak samo. Jak więc w gąszczu ogłoszeń odnaleźć prawdziwych profesjonalistów i czym kierować się podczas wybierania wykonawcy? Na te […]