DeboweTarasy.pl

Jak dbać o mikrocement? Jak go czyścić i pielęgnować?

Mikrocement pięknie się prezentuje, jednak należy go odpowiednio pielęgnować. Im bardziej o niego będziemy dbać, tym dłużej nam posłuży. Ważne, że jego pielęgnacja nie jest trudna i skomplikowana, należy pamiętać jednak o kilku zasadach. Jakich? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Odkurzanie podłogi z mikrocementu

Podłoga z mikrocementu będzie nosiła ślady użytkowania najszybciej w miejscach przy wejściu do domu lub mieszkania, a także w pomieszczeniach o dużym nasileniu ruchu szczególnie jeśli na jej powierzchni znajduje się piasek. Najmniej będzie się zużywać z kolei w miejscach gdzie nie ma dodatkowych czynników przyspieszających zużywanie powierzchni np. w sypialni. Mając tę wiedzę, warto zadbać o obecność dobrych wycieraczek przy wejściu, dzięki czemu w dużym stopniu uniknie się nanoszenia piasku na posadzkę. Jeżeli jednak piasek pojawi się na podłodze, należy usunąć go odkurzaczem z miękką szczotką lub zmiotką. Dobrze sprawdzają się tutaj również urządzenia typu i-robot.

Czyszczenie i konserwacja posadzki z mikrocementu

Jeśli chodzi o samo czyszczenie i mycie posadzki z mikrocementu na mokro, po jej odkurzeniu lub zamieceniu, należy użyć mopa, najlepiej z mikrofibry, oraz ogólnodostępnego, nieagresywnego płynu do podłóg dodając go do letniej wody. Jeśli płyn dodatkowo zawiera wosk, przy okazji zakonserwujesz podłogę. W celu codziennej pielęgnacji, możesz też użyć neutralne mydło lub inne detergenty o neutralnym pH. W sytuacji, gdy pojawią się większe zabrudzenia, warto zastosować miękką, wilgotną ściereczkę z detergentem.

Natychmiastowe usuwanie plam

Kiedy rozleje się ciecz, również należy natychmiast usunąć ją ściereczką – tak jak to robi się to  w większości innych podłóg jak i  w przypadku dywanu czy drewnianego parkietu. Zaschnięte, a w szczególności barwne ciecze , mogą trwale zabarwić powierzchnię. Szczególnie uważaj na substancje powszechnie uznawane za barwiące jak np. czerwone buraki czy kurkuma. Pamiętaj, że w przypadku mycia ciężkich zabrudzeń nie należy korzystać z materiałów ściernych. Detergenty w silnym stężeniu, takie jak czysty alkohol czy aceton również mogą uszkodzić warstwę ochronną z poliuretanu, dlatego najlepiej zrezygnuj z ich stosowania lub stosuj w niskim stężeniu a następnie przemyj powierzchnię letnią wodą.

Odpowiednie zabezpieczenie mebli

O podłogę z mikrocementu należy dbać podobnie jak o podłogi drewniane czy żywiczne. Nie należy więc przesuwać po niej ciężkich przedmiotów jeśli nie zostały odpowiednio zabezpieczone, szczególnie z ostrymi krawędziami. Zadbaj o to, aby nogi ruchomych mebli były w odpowiedni sposób zabezpieczone, np. podkładkami filcowymi, korkowymi, nakładkami z silikonu itp. – dzięki dobrej jakości zabezpieczeń na podłodze nie pojawią się zarysowania. W przypadku mebli jeżdżących, kółka powinny być wykonane również z odpowiedniego miękkiego tworzywa, np. z gumy lub kauczuku.

Zastosowanie tych wskazówek znacznie ułatwi użytkowanie oraz wydłuży żywotność i elegancki wygląd powierzchni.

Pielęgnacja tuż po aplikacji

W jaki sposób dbać o podłogę z mikrocementu tuż po jego zabezpieczeniu poliuretanem?

Już dobę po przeprowadzeniu tej czynności można po niej chodzić i rozpocząć delikatną eksploatację, pamiętając jednak o tym że pełne utwardzenie powierzchni poliuretanu następuje po upływie siedmiu dni.  Dlatego też, przed upływem tego czasu nie wolno nakrywać podłogi i należy zapewnić jej pełne oddychanie. W tym czasie można rozpocząć delikatne użytkowanie ale należy eksploatować ją wyjątkowo ostrożnie i chronić przez ten czas przed działaniem wody i czynników mechanicznych.

Prace takie jak np. montaż mebli zaleca się wykonać po pełnym utwardzeniu poliuretanu. Podczas takich prac należy podłogę zabezpieczyć warstwą tektury falistej, gufrowanej a następnie na nią położyć płyty z HDF 3mm (płyty pilśniowe) takie nakrycie nie może być jednak długotrwałe, podłogi z mikrocementu powinny mieć możliwość oddychania. Niewskazane jest również nakrywanie podłogi po jej utwardzeniu w sposób uniemożliwiający jej oddychanie np. przez nakrycie folią.

Co może zniszczyć mikrocement?

Poniżej podajemy listę przykładowych czynników, które mogą uszkodzić mikrocement:

 • niewłaściwy czas i warunki utwardzania powierzchni
 • niewłaściwe zabezpieczenie podczas prac montażowych
 • niewłaściwie zabezpieczone nogi mebli
 • zalegający na powierzchni piasek
 • substancje barwiące
 • spadające twarde i ciężkie przedmioty
 • żar , ogień
 • rozpuszczalniki
 • czysty alkohol
 • wybielacz chlorkowy
 • kwas solny

Zastosowanie się do tych prostych rad i wskazówek pozwoli na długie użytkowanie powierzchni z mikrocementu, utrzymując go w doskonałym stanie i kondycji.

Oceń artykuł
[Suma: 3 Średnia: 5]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Rolety rzymskie zaciemniające, przeciwsłoneczne, transparentne – jakie wybrać do kuchni, a jakie do sypialni?

Rolety cieszą się coraz większą popularnością, uznawane są za znacznie bardziej praktyczne i estetyczne, niż firanki czy zasłonki. A jakie są ich rodzaje? I do jakich pomieszczeń najbardziej się nadają? Wyjaśniamy. Jak wybrać rolety? Najważniejszą funkcją rolety jest zapewnienie prywatności domownikom oraz, w słoneczne dni, zaciemnienie mieszkania, domu. W praktyce okazuje się, że rolety rzymskie zaciemniające, przeciwsłoneczne i […]

Plac zabaw na Dzień Dziecka

Dzień  coraz dłuższy, dzieci nie mogą doczekać się wakacji. Zanim jednak będziemy  celebrować koniec roku szkolnego, czeka nas jeszcze jeden niezwykle ważny dzień, zwłaszcza dla najmłodszych – to oczywiście Dzień Dziecka, który obchodzimy zawsze 1 czerwca. Z mnóstwa atrakcji przygotowanych przez miejscowe centra kultury warto wybrać te, które zapraszają nas na świeże powietrze. Oczywiście nadal […]