Jak dbać o mikrocement? Jak go czyścić i pielęgnować?

Mikrocement pięknie się prezentuje, jednak należy go odpowiednio pielęgnować. Im bardziej o niego będziemy dbać, tym dłużej nam posłuży. Ważne, że jego pielęgnacja nie jest trudna i skomplikowana, należy pamiętać jednak o kilku zasadach. Jakich? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Odkurzanie podłogi z mikrocementu

Podłoga z mikrocementu będzie nosiła ślady użytkowania najszybciej w miejscach przy wejściu do domu lub mieszkania, a także w pomieszczeniach o dużym nasileniu ruchu szczególnie jeśli na jej powierzchni znajduje się piasek. Najmniej będzie się zużywać z kolei w miejscach gdzie nie ma dodatkowych czynników przyspieszających zużywanie powierzchni np. w sypialni. Mając tę wiedzę, warto zadbać o obecność dobrych wycieraczek przy wejściu, dzięki czemu w dużym stopniu uniknie się nanoszenia piasku na posadzkę. Jeżeli jednak piasek pojawi się na podłodze, należy usunąć go odkurzaczem z miękką szczotką lub zmiotką. Dobrze sprawdzają się tutaj również urządzenia typu i-robot.

Czyszczenie i konserwacja posadzki z mikrocementu

Jeśli chodzi o samo czyszczenie i mycie posadzki z mikrocementu na mokro, po jej odkurzeniu lub zamieceniu, należy użyć mopa, najlepiej z mikrofibry, oraz ogólnodostępnego, nieagresywnego płynu do podłóg dodając go do letniej wody. Jeśli płyn dodatkowo zawiera wosk, przy okazji zakonserwujesz podłogę. W celu codziennej pielęgnacji, możesz też użyć neutralne mydło lub inne detergenty o neutralnym pH. W sytuacji, gdy pojawią się większe zabrudzenia, warto zastosować miękką, wilgotną ściereczkę z detergentem.

Natychmiastowe usuwanie plam

Kiedy rozleje się ciecz, również należy natychmiast usunąć ją ściereczką – tak jak to robi się to  w większości innych podłóg jak i  w przypadku dywanu czy drewnianego parkietu. Zaschnięte, a w szczególności barwne ciecze , mogą trwale zabarwić powierzchnię. Szczególnie uważaj na substancje powszechnie uznawane za barwiące jak np. czerwone buraki czy kurkuma. Pamiętaj, że w przypadku mycia ciężkich zabrudzeń nie należy korzystać z materiałów ściernych. Detergenty w silnym stężeniu, takie jak czysty alkohol czy aceton również mogą uszkodzić warstwę ochronną z poliuretanu, dlatego najlepiej zrezygnuj z ich stosowania lub stosuj w niskim stężeniu a następnie przemyj powierzchnię letnią wodą.

Odpowiednie zabezpieczenie mebli

O podłogę z mikrocementu należy dbać podobnie jak o podłogi drewniane czy żywiczne. Nie należy więc przesuwać po niej ciężkich przedmiotów jeśli nie zostały odpowiednio zabezpieczone, szczególnie z ostrymi krawędziami. Zadbaj o to, aby nogi ruchomych mebli były w odpowiedni sposób zabezpieczone, np. podkładkami filcowymi, korkowymi, nakładkami z silikonu itp. – dzięki dobrej jakości zabezpieczeń na podłodze nie pojawią się zarysowania. W przypadku mebli jeżdżących, kółka powinny być wykonane również z odpowiedniego miękkiego tworzywa, np. z gumy lub kauczuku.

Zastosowanie tych wskazówek znacznie ułatwi użytkowanie oraz wydłuży żywotność i elegancki wygląd powierzchni.

Pielęgnacja tuż po aplikacji

W jaki sposób dbać o podłogę z mikrocementu tuż po jego zabezpieczeniu poliuretanem?

Już dobę po przeprowadzeniu tej czynności można po niej chodzić i rozpocząć delikatną eksploatację, pamiętając jednak o tym że pełne utwardzenie powierzchni poliuretanu następuje po upływie siedmiu dni.  Dlatego też, przed upływem tego czasu nie wolno nakrywać podłogi i należy zapewnić jej pełne oddychanie. W tym czasie można rozpocząć delikatne użytkowanie ale należy eksploatować ją wyjątkowo ostrożnie i chronić przez ten czas przed działaniem wody i czynników mechanicznych.

Prace takie jak np. montaż mebli zaleca się wykonać po pełnym utwardzeniu poliuretanu. Podczas takich prac należy podłogę zabezpieczyć warstwą tektury falistej, gufrowanej a następnie na nią położyć płyty z HDF 3mm (płyty pilśniowe) takie nakrycie nie może być jednak długotrwałe, podłogi z mikrocementu powinny mieć możliwość oddychania. Niewskazane jest również nakrywanie podłogi po jej utwardzeniu w sposób uniemożliwiający jej oddychanie np. przez nakrycie folią.

Co może zniszczyć mikrocement?

Poniżej podajemy listę przykładowych czynników, które mogą uszkodzić mikrocement:

  • niewłaściwy czas i warunki utwardzania powierzchni
  • niewłaściwe zabezpieczenie podczas prac montażowych
  • niewłaściwie zabezpieczone nogi mebli
  • zalegający na powierzchni piasek
  • substancje barwiące
  • spadające twarde i ciężkie przedmioty
  • żar , ogień
  • rozpuszczalniki
  • czysty alkohol
  • wybielacz chlorkowy
  • kwas solny

Zastosowanie się do tych prostych rad i wskazówek pozwoli na długie użytkowanie powierzchni z mikrocementu, utrzymując go w doskonałym stanie i kondycji.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Jak zniwelować hałas na poddaszu? Poznaj okna dachowe Dakea Ultima

Choć czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy, to ciągły hałas ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie, a nawet na zdrowie. Warto go eliminować – szczególnie w domu, gdzie chcemy się zrelaksować i odseparować od zgiełku codzienności. Miejscem szczególnie narażonym na obecność hałasu jest poddasze, gdzie coraz częściej urządzamy sypialnię czy domowe biuro. Jak zniwelować […]

Pompa ciepła - hałas o niskim natężeniu

Jakie przepisy należy znać, planując zakup i montaż pompy ciepła?

Odpowiednie przygotowania do zakupu i montażu pompy ciepła wydają się najistotniejsze w kwestii rozpoczęcia korzystania z tych urządzeń. Zanim jednak do tego dojdzie, warto przyjrzeć się wymogom prawnym stawianym właścicielom pomp. W tym artykule razem z ekspertem marki Vaillant podpowiadamy, na jakie przepisy trzeba zwrócić uwagę, aby pompa mogła zostać uruchomiona. Pokażemy także, jak lokalizacja […]