Opodatkowanie zysku z lokat – co warto wiedzieć?

Lokaty bankowe są popularnym sposobem na gromadzenie i pomnażanie oszczędności. Warto jednak pamiętać, że wypracowane odsetki – traktowane jako zysk – podlegają opodatkowaniu. Sprawdź, ile podatku trzeba zapłacić i jak wyglądają formalności z tym związane.

W ostatnim czasie zainteresowanie lokatami bankowymi wyraźnie rośnie, co ma związek z coraz wyższym oprocentowaniem. Pozwala to na osiągnięcie odsetek, które jeszcze kilkanaście miesięcy temu nie były możliwe do uzyskania. Wypracowany zysk jest jednak pomniejszany o podatek, dlatego tak ważne jest dokładne przeanalizowanie opłacalności danej lokaty.

Dlaczego zysk z lokat podlega opodatkowaniu?

Niezależnie od tego, czy zysk przyniosła lokata długoterminowa, czy krótkoterminowa, wypracowane odsetki podlegają opodatkowaniu. Dlaczego? Stanowią zysk kapitałowy, od którego należy odprowadzić podatek – zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Czy wiesz, że podatek od lokat bankowych obowiązuje od 2002 roku? Znany jest jako „podatek Belki” – nazwa ta pochodzi od nazwiska pomysłodawcy, czyli Marka Belki. W latach 2001-2002 pełnił on funkcję Ministra Finansów. 

Lokata długoterminowa czy krótkoterminowa?

Podatek od zysków kapitałowych ma odgórnie ustaloną wartość. Wynosi on 19% – niezależnie od rodzaju depozytu. To znaczna część wypracowanych odsetek, dlatego warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego produktu finansowego.

Co będzie korzystniejsze: lokata długoterminowa czy lokata krótkoterminowa? Tutaj nie da się wskazać jednej odpowiedzi, ponieważ jest to uzależnione od wielu czynników, m.in. od oprocentowania czy wpłaconej kwoty.

Przykład 1. Załóżmy, że na Lokatę Plus dostępną w ofercie Toyota Banku zamierzasz wpłacić 40 000 zł na okres 9 miesięcy. Oprocentowanie 7,6% w skali roku da zysk w wysokości 2 248,77 zł. Podatek od zysków kapitałowych wyniesie 427,27 zł, w efekcie na twoje konto trafi 1 821,50 zł.  

Przykład 2. Załóżmy, że wybierasz inną lokatę – na 3 miesiące z oprocentowaniem 4% w skali roku. Wpłacając 2000 zł, odsetki wyniosą 19,73 zł. Zysk netto wyniesie 15,98 zł (podatek to kwota 3,75 zł). 

W przypadku niższych kwot i lokaty na krótki okres podatek od zysków kapitałowych sprawi, że zysk będzie niewielki. Jeżeli więc decydujesz się na pomnażanie kapitału w ten sposób, lokata długoterminowa z wysokim oprocentowaniem oraz wysoka wpłata to dobry wybór. To sprawi, że podatek od zysków kapitałowych, chociaż wysoki, nie uszczupli nadmiernie wypracowanych odsetek.

Kto i kiedy płaci podatek Belki?

Chociaż to ty ponosisz koszt podatku Belki, nie musisz samodzielnie go odprowadzać. Zrobi to za ciebie bank.

W przypadku klientów indywidualnych, instytucja finansowa oblicza wysokość należnego podatku, potrąca go od wypracowanych odsetek, a następnie należność odprowadza do urzędu skarbowego. Nie musisz więc dopełniać żadnych formalności – zarówno po zakończeniu lokaty, jak i na koniec roku podatkowego.

Pamiętaj! Podatek Belki dotyczy nie tylko odsetek wypracowanych na lokatach, ale również zysków z kont oszczędnościowych czy zysków z inwestycji w inne instrumenty finansowe.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Bezpieczny Kredyt 2% – podsumowanie programu

Bezpieczny Kredyt 2% to program, który cieszył się bardzo dużą popularnością. Jego celem było wsparcie Polaków w zakupie swojego pierwszego mieszkania lub domu. Był odpowiedzią rządu na potrzeby mieszkaniowe osób, które nie miały możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego o stałym lub zmiennym oprocentowaniu na warunkach rynkowych. Obecnie nabór wniosków w ramach programu został wstrzymany. Ma go […]

Szybka gotówka – jak wybrać firmę pożyczkową?

Rynek pożyczek internetowych rośnie w Polsce w ekspresowym tempie. Już dawno minęły czasy, w których instytucje pozabankowe były utożsamiane ze skandalicznie drogimi ofertami, a nawet lichwą. Obecnie ten wizerunek jest zgoła odmienny. Nie oznacza to jednak, że należy wybierać pierwszą ofertę z brzegu. Jak zatem wybrać firmę oferującą szybką gotówkę? • Porównaj oferty W internecie […]