Ile płacimy za prąd w firmie – jak ograniczyć koszty?

Koszty prowadzenia firmy są wysokie. Związane jest to zarówno z dużymi podatkami, jak i rosnącymi kosztami podstawowych mediów. Zwłaszcza prądu. Nie ma bowiem znaczenia, jak dziedziną zajmuje się nasza firma, z pewnością zużywa prąd. Dlatego szukanie oszczędności zaczyn się najczęściej od najbardziej oczywistych kwestii. Ile rzeczywiście kosztuje prąd dla firm i czy da się te koszty ograniczyć?

Prąd dla firm – co kosztuje najwięcej?

Nie jest zaskoczeniem, że w zależności od dostawcy prąd dla firm może mieć różną cenę. Dzieje się tak z różnych powodów. Często chodzi po prostu o warunki, jakie zostały wynegocjowane pomiędzy elektrowniami a firmami dostarczającymi, albo firmy te mają wyższe koszty własne dotarcia do danego miejsca. Dlatego warto przyjrzeć się dokładnie swojemu rachunkowi za prąd, by wiedzieć, za co tak naprawdę płacimy. Ponadto bardzo istotne jest także to, jaką mamy taryfę. Każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć, że istnieją taryfy, a każda z nich gwarantuje inne warunki. Dla firm informatycznych, które posiadają serwerownie, które muszą pracować przez całą dobę bez ustanku, bardzo korzystne będą taryfy, które posiadają niższe ceny w nocy. Dzięki temu możliwe jest zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy. Większość taryf, tak czy inaczej, zakłada największe zużycie w godzinach szczytu, czyli między 12 a 16. Wtedy większość firm pracuje. Dlatego, niestety, za te godziny z reguły zapłacimy najwięcej.

Jak dopasować taryfę do charakteru firmy?

Taryfy najczęściej ustalane są według trybu godzinowego. Godziny poranne, godziny szczytu, popołudniowe, wieczorne i nocne. Czasem niełatwo znaleźć najkorzystniejszą ofertę dla firmy, dlatego ważne jest, by szukać takiej, która sprawdzi się w naszym typie działalności. Najkorzystniej oczywiście, byłoby znaleźć taką ofertę, która proponuje najtańsze stawki wtedy, kiedy nasza firma ma godziny szczytu. Być może jest to noc lub bardzo wczesne godziny poranne. Warto więc szukać takich nisz. Natomiast większość firm pracujących w dziennym trybie nie ma zbyt wiele możliwości. Zawsze jednak znajdą się tacy dostawcy, dzięki którym możliwe będzie zamówienie prądu tańszego rankiem i popołudniami.

Czy warto zmieniać dostawców?

Umowy podpisywane są z reguły na 24 bądź 36 miesięcy. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z naszego dostawcy i uważamy, że ceny są zbyt wysokie, to spróbujmy zmienić naszego dostawcę. Poszukajmy korzystniejszej oferty, skorzystajmy z dostępnych w sieci kalkulatorów i porównywarek, dzięki którym będziemy mogli w łatwy sposób sprawdzić, ile mniej zapłacimy w innej firmie. To nie zajmuje wiele czasu, a coś tak niezbędnego, jak prąd dla firm nie będzie pochłaniał horrendalnych kwot comiesięcznego budżetu firmy. Nie warto zatem trzymać się dostawcy, który wydaje się monopolistą danego miejsca, bo tak naprawdę nim nie jest.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Izolacje natryskowe pianą PUR – skuteczna termoizolacja budynków

Izolacje natryskowe pianą poliuretanową to świetny sposób na ocieplenie obiektu – budynku mieszkalnego lub przemysłowego, garażu, hali fabrycznej lub magazynowej czy nawet infrastruktury wodociągowej albo ciepłowniczej. Dzieje się tak ze względu na unikalne właściwości piany PUR – materiału efektywnego, lekkiego i przede wszystkim bardzo wytrzymałego. Izolacje natryskowe pianą PUR – ocieplenie najwyższej jakości Izolacje natryskowe […]

Czym są siłowniki, czyli o popularności siłowników gazowych

Istnieją różne rodzaje narzędzi, mogące ułatwiać codzienne życie i pracę. Jednym z nich są siłowniki – niewielkie urządzenia, pozwalające podnosić, opuszczać i przeciwważyć różnego rodzaju ciężary. Jaki rodzaj siłowników jest najpopularniejszy? Czy siłowniki mogą być używane do okien? Zastanówmy się zatem, jakie rodzaje siłowników są dostępne na rynku. Jaki rodzaj siłowników jest najpopularniejszy? Na rynku […]