Bezpieczny Kredyt 2% – podsumowanie programu

Bezpieczny Kredyt 2% to program, który cieszył się bardzo dużą popularnością. Jego celem było wsparcie Polaków w zakupie swojego pierwszego mieszkania lub domu. Był odpowiedzią rządu na potrzeby mieszkaniowe osób, które nie miały możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego o stałym lub zmiennym oprocentowaniu na warunkach rynkowych. Obecnie nabór wniosków w ramach programu został wstrzymany. Ma go zastąpić nowy rządowy program kredyt “na start”, który najprawdopodobniej ruszy w drugiej połowie roku.

Jakie były zasady programu Bezpieczny Kredyt 2%?

Dla osób, które zaciągnęły Bezpieczny Kredyt 2%, oprocentowanie ich zobowiązania wobec banku będzie wynosić przez pierwsze 10 lat jedynie 2%. Różnica między oprocentowaniem rynkowym a stawką 2% pokrywana będzie zRządowego Funduszu Mieszkaniowego, który został utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego specjalnie na ten cel.

Kredytobiorcy zaciągali zobowiązania w ramach Programu Bezpieczny Kredytu 2% w oparciu o następujące założenia:

  • Maksymalna wysokość kredytu dla singli wynosiła 500 000 zł, a dla małżeństw i osóbwychowującyh co najmniej jedno dziecko była to kwota 600 000 zł.
  • Środki pozyskane z kredytu można było przeznaczyć na zakup mieszkania lub domu z rynku pierwotnego lub wtórnego, a także na budowę domu i zakup działki.
  • Kredyt Bezpieczny można było zaciągnąć tylko na cele mieszkaniowe.
  • Wkład własny nie mógł być wyższy niż 200 tys. zł.
  • Program Bezpieczny Kredyt 2% można było połączyć z programem Mieszkanie na start bez wkładu własnego.
  • Kredyt mogły zaciągnąć osoby, które nie ukończyły jeszcze 45. roku życia i nie miały prawa własności ani prawa spółdzielczego do lokalu mieszkalnego bądź domu jednorodzinnego.

O Kredyt Bezpieczny mogli wnioskować zarówno single i małżonkowie, jak również rodzice co najmniej jednego dziecka będący w związku nieformalnym.

Zalety programu Bezpieczny Kredyt 2%

Główna zaleta programu Bezpieczny Kredyt 2% to niskie oprocentowanie, z którego osoby objęte programem będą mogły korzystać przez pierwsze dziesięć lat spłaty. Niska rata kredytu pozwala odciążyć budżet kredytobiorców, a sam udział w programie dał szansę na posiadanie własnego lokum. Dodatkowo, założenia kredytuzwiększały zdolność kredytową wielu osób, dzięki czemu kredyt był dostępny dla większej grupy.

Dużą zaletą programu był także brak limitów cenowych za metr kwadratowy nieruchomości, które przy poprzednich programach znacząco ograniczały dostępność ofert.

Spłata Bezpiecznego Kredytu przez pierwsze 10 lat odbywać się będzie w ratach malejących. Takie rozwiązanie pozwoli osobom objętym programem na szybszą spłatę kapitału.. Po tym okresie odsetki będą naliczane od mniejszego kapitału, dzięki czemu udział w programie będzie nadal korzystny mimo przejścia na oprocentowanie rynkowe.

Podsumowanie programu mieszkaniowego Bezpieczny Kredyt 2%

Łączna liczba wniosków złożonych w ramach programu Bezpieczny Kredyt wyniosła prawie 102 tys. Do 28 grudnia 2023 roku banki zawarły ok. 56,9 tys. umów kredytowych.

Nabór wniosków został oficjalnie wstrzymany. Do 7 stycznia banki mogły rejestrować przyjęte wnioski w systemie Banku Gospodarstwa Krajowego, jednak wielu klientów czeka jeszcze na ostateczne decyzje kredytowe. Liczba podpisanych umów może zatem wzrosnąć.

Dowiedz się czym jest wskaźnik WIBOR.

Artykuł partnera.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

budowa domu

Koszt budowy domu – stan surowy

W dzisiejszych czasach młodzi ludzie chcą jak najszybciej zorganizować sobie swoje M. Część z nich wybiera prostszy wybór, czyli zakup gotowego mieszkania w bloku a inni wolą wybudować dużo większy dom wolnostojący, w którym będą mieli większą swobodę życia. Jednak wiąże się to z większymi wydatkami niż w przypadku zakupu małego mieszkania w bloku. Stawki […]

Idealny rzeczoznawca majątkowy

Stając przed dylematem wyboru najlepszego dla naszej sprawy rzeczoznawcy majątkowego, zastanawiamy się, który będzie tym właściwym. Aby wybrać osobę kompetentną i godną zaufania, powinniśmy kierować się przede wszystkim kwalifikacjami osoby pełniącej tę funkcję. Odpowiedni rzeczoznawca majątkowy to przede wszystkim osoba posiadająca stosowaną licencję zawodową uprawniającą do wyceny nieruchomości. Co więcej specjalista taki powinien być obiektywny, […]