Ogrzewanie domu pompą ciepła. Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji?

pompa ciepła

Planowanie budowy wymarzonego domu zmusza nas do przemyślenia wielu różnego rodzaju szczegółów i aspektów. Jednym z ważniejszych będzie wybór sposobu ogrzewania budynku. Musi ono zapewniać nam optymalną temperaturę wewnątrz, przy jak najmniej angażującej obsłudze. Jednym z popularniejszych ostatnimi czasy rozwiązań są pompy ciepła. Dlaczego wiele osób korzysta z nich jako lepszej alternatywy dla pozostałych systemów grzewczych? Dlaczego warto podjąć decyzję o tego rodzaju inwestycji? Podpowiadamy!

Jak działa pompa ciepła?

Punktem wyjścia do zastanowienia się jak działa pompa ciepła będzie zestawienie ze sobą znanych nam, tradycyjnych systemów ogrzewanie. Wszystkie z nich działają w oparciu o spalanie różnego rodzaju paliw: gazu, oleju, energii elektrycznej. W ich wypadku, by w budynku osiągnąć w miarę komfortową temperaturę 20°C, w kotle trzeba wytworzyć ją na poziomie około 1500°C. Wyraźnie widać, jak wiele energii jest marnowane. W przypadku pompy ciepła nie produkujemy energii i nie wytwarzamy związanych z tym spalin, kurzu czy popiołu. Pompy ciepła w 100% korzystają z energii pochodzącej ze środowiska naturalnego.

pompa ciepła

Korzystanie z naturalnych zasobów jest korzystne dla naszego domu. Poza oczywistymi korzyściami dla naszej planety, nie potrzebujemy kotłowni, miejsca na opał i pozostałej, związanej z ogrzewaniem, infrastruktury.

Pompa ciepła zaspokaja 100% rocznego zapotrzebowania

Pompa ciepła jest w stanie zagwarantować nam pełne, roczne, zapotrzebowanie energetyczne budynku. Dzięki procesom termodynamicznym jakie w niej zachodzą, potrafi przetwarzać energię pierwotną, a następnie dostarczyć ją instalacji grzewczej wedle naszego zapotrzebowania. W procesie tym wykorzystuje się także zasilanie, zwykle prądem elektrycznym, dlatego świetnym rozwiązaniem jest posiadanie w domu zarówno pompy ciepła, jak i instalacji fotowoltaicznej. Koszty związane z eksploatacją pompy ciepła to jedynie zakup energii elektrycznej. Zakłada się, że z każdego 1 kW, który wykorzysta nasza pompa, uzyskamy aż do 5 kW zielonej energii.

pompa ciepła

Idealne rozwiązanie dla instalacji niskotemperaturowych

Pompa ciepła zapewnia nam wodę, której temperatura wynosi 55°C, dzięki czemu mamy do czynienia z idealnym dopasowaniem do instalacji niskotemperaturowych takich jak ogrzewanie sufitowe, ścienne bądź podłogowe.

Jaką pompę ciepła wybrać?

Pompy ciepła dostępne są w kilku wariantach. Jednymi z pierwszych dostępnych na rynku były modele gruntowe. Tego typu pompy ciepła wyróżniają się największą wydajnością. To one zaspokajają w pełni zapotrzebowanie konkretnego budynku na ciepło. Optymalnie dopasowany system będzie w stanie nie tylko grzać budynek, ale także chłodzić go latem.

Specjalista na podstawie metrażu, rodzaju izolacji, typu okien i przeszkleń, zużycia energii oraz rodzaju materiału do budowy domu dokonuje oceny tego, jakiego rodzaju pompa sprawdzi się najlepiej dla danego gospodarstwa domowego – możemy przeczytać w serwisie Sanerga.pl w dziale pompy ciepła.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Kuchnie na wymiar – nie tylko do małych przestrzeni

Szukasz mebli do kuchni? Zamów je na wymiar! Zabudowa kuchni na indywidualne zamówienie to najlepszy wybór, gdy chodzi o idealne dopasowanie! W sprzedaży możemy znaleźć rozmaite meble kuchenne. To jednak nie tylko gotowe kuchnie, ale również meble kuchenne na wymiar, które może wykonać dobra firma stolarska. Dzisiaj największym zainteresowaniem cieszą się kuchnie na wymiar, które […]

Wyposażenie stolarni majsterkowicza

Jak wygląda wyposażenie stolarni dla majsterkowicza? Co przyda się w domowym warsztacie, gdy chcemy nieco poważniej zająć się obróbką drewna? Wszyscy wiemy, że bez porządnych narzędzi efekty naszej pracy mogą być mizerne, a czasami nawet żadne. Właśnie dlatego powinniśmy dokładnie dowiedzieć się, jak wygląda wyposażenie stolarni i jakie urządzenia warto kupić. Zapraszamy do lektury naszego […]