Ogrzewanie domu pompą ciepła. Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji?

pompa ciepła

Planowanie budowy wymarzonego domu zmusza nas do przemyślenia wielu różnego rodzaju szczegółów i aspektów. Jednym z ważniejszych będzie wybór sposobu ogrzewania budynku. Musi ono zapewniać nam optymalną temperaturę wewnątrz, przy jak najmniej angażującej obsłudze. Jednym z popularniejszych ostatnimi czasy rozwiązań są pompy ciepła. Dlaczego wiele osób korzysta z nich jako lepszej alternatywy dla pozostałych systemów grzewczych? Dlaczego warto podjąć decyzję o tego rodzaju inwestycji? Podpowiadamy!

Jak działa pompa ciepła?

Punktem wyjścia do zastanowienia się jak działa pompa ciepła będzie zestawienie ze sobą znanych nam, tradycyjnych systemów ogrzewanie. Wszystkie z nich działają w oparciu o spalanie różnego rodzaju paliw: gazu, oleju, energii elektrycznej. W ich wypadku, by w budynku osiągnąć w miarę komfortową temperaturę 20°C, w kotle trzeba wytworzyć ją na poziomie około 1500°C. Wyraźnie widać, jak wiele energii jest marnowane. W przypadku pompy ciepła nie produkujemy energii i nie wytwarzamy związanych z tym spalin, kurzu czy popiołu. Pompy ciepła w 100% korzystają z energii pochodzącej ze środowiska naturalnego.

pompa ciepła

Korzystanie z naturalnych zasobów jest korzystne dla naszego domu. Poza oczywistymi korzyściami dla naszej planety, nie potrzebujemy kotłowni, miejsca na opał i pozostałej, związanej z ogrzewaniem, infrastruktury.

Pompa ciepła zaspokaja 100% rocznego zapotrzebowania

Pompa ciepła jest w stanie zagwarantować nam pełne, roczne, zapotrzebowanie energetyczne budynku. Dzięki procesom termodynamicznym jakie w niej zachodzą, potrafi przetwarzać energię pierwotną, a następnie dostarczyć ją instalacji grzewczej wedle naszego zapotrzebowania. W procesie tym wykorzystuje się także zasilanie, zwykle prądem elektrycznym, dlatego świetnym rozwiązaniem jest posiadanie w domu zarówno pompy ciepła, jak i instalacji fotowoltaicznej. Koszty związane z eksploatacją pompy ciepła to jedynie zakup energii elektrycznej. Zakłada się, że z każdego 1 kW, który wykorzysta nasza pompa, uzyskamy aż do 5 kW zielonej energii.

pompa ciepła

Idealne rozwiązanie dla instalacji niskotemperaturowych

Pompa ciepła zapewnia nam wodę, której temperatura wynosi 55°C, dzięki czemu mamy do czynienia z idealnym dopasowaniem do instalacji niskotemperaturowych takich jak ogrzewanie sufitowe, ścienne bądź podłogowe.

Jaką pompę ciepła wybrać?

Pompy ciepła dostępne są w kilku wariantach. Jednymi z pierwszych dostępnych na rynku były modele gruntowe. Tego typu pompy ciepła wyróżniają się największą wydajnością. To one zaspokajają w pełni zapotrzebowanie konkretnego budynku na ciepło. Optymalnie dopasowany system będzie w stanie nie tylko grzać budynek, ale także chłodzić go latem.

Specjalista na podstawie metrażu, rodzaju izolacji, typu okien i przeszkleń, zużycia energii oraz rodzaju materiału do budowy domu dokonuje oceny tego, jakiego rodzaju pompa sprawdzi się najlepiej dla danego gospodarstwa domowego – możemy przeczytać w serwisie Sanerga.pl w dziale pompy ciepła.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Jaką metodę cięcia blachy warto wybrać?

Elementy wycinane z blachy są jednym z podstawowych półproduktów wykorzystywanych w produkcji w wielu branżach. Blacha blasze jest jednak nierówna, co sprawia, że w zależności od grubości, surowca i pożądanego efektu, firmy mają do wyboru kilka metod cięcia blach. Poznanie ich to pierwszy krok do pozyskania atrakcyjnej oferty, a docelowo współpracy z rzetelnym wykonawcą. Metody […]

Rozmiary kabin sanitarnych

Systemy sanitarne, zwłaszcza te stawiane w miejscach publicznych, muszą spełniać określone wymagania w zakresie wymiarów. Nie każda przestrzeń jest bowiem dostosowana do wszystkich typów konstrukcji. Z tego względu trzeba w szczególnie uważny sposób przyjrzeć się ofercie poszczególnych usługodawców i wybrać taką opcję, która będzie idealnie dopasowana do określonych warunków. Jakie są orientacyjne wymiary kabin sanitarnych? […]